• Liposuction
  • Submitted on 28/04/2023

Γεια σας, ενδιαφέρομαι για λιποαναρρόφηση μετά απο εγκυμοσύνη. Έχω θρομβοφιλια και ηθελα να ξέρω αν αυτό είναι ανασταλτικός παράγοντας.

9 specialists answered

  • Είναι μια σχετική αντένδειξη όχι απόλυτη . Θα πρέπει να το συζητήσετε με τον ιατρό που έχετε επιλέξει .

    Tamparopoulos Kimon

    Plastic surgeon

    Lamia

  • Καλησπέρα σας. Ο συνδυασμός λιποαναρρόφησης και θρομβοφιλίας αυξάνει τον κίνδυνο μετεγχειρητικών θρομβώσεων και ως εκ τούτου θεωρείται υψηλού ρίσκου επέμβαση

    Papas Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Είναι ένας παράγοντας που πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψην απο τον ιατρό που θα σας χειρουργήσει και φυσικά στα πλαίσια του προεγχειρητικού σας ελέγχου, θα πρέπει να γίνουν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις που απαιτούνται. Επειδή μια πιθανή επιπλοκή της λιποαναρρόφησης είναι η θρόμβωση, με την κατάλληλη αγωγή μετεγχειρητικά εφόσον κριθεί απαραίτητο, δεν υπάρχει συνήθως πρόβλημα. Επίσης παίζει ρόλο η έκταση και διάρκεια της επέμβασης για την αγωγή που θα ακολουθηθεί , το πόσο γρήγορα θα κινητοποιηθείτε, ποσά κιλά είσαστε κτλ, αλλά αυτά εξετάζονται λεπτομερως στην ιατρική επισκεψη γιατί φυσικά κάθε ασθενής διαφέρει.

    Skolarikou Maria

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • Η θρομβοφιλια υπό την προϋπόθεση της κατάλληλης προ- και μετεγχειρητικης θεραπείας δεν αποτελεί αντενδειξη για μια λιποαναρροφηση.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Plastic surgeon

    Ilisia

  • Γεια σας.
    Κατά κανόνα η θρομβοφιλία δεν αποτελεί αντένδειξη για τέτοιο χειρουργείο καθώς δίνεται η κατάλληλη αντιθρομβωτική προστασία.

    Σας ευχαριστώ

    Kaloudis Ioannis

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Καλημέρα σας . Ευχαριστώ για την επικοινωνία σας !!!
    Η θρομβοφιλία δεν αποτελεί απόλυτη αντένδειξη για λιποαναρρόφηση.
    Οι υποψήφιοι για λιπαναρρόφηση ασθενείς με θρομβοφιλία θα πρέπει να αναγνωρίζονται και να παρέχονται πληροφορίες που θα επιτρέψουν μια τεκμηριωμένη απόφαση σχετικά με τους κινδύνους της λιποαναρρόφησης. Οι κίνδυνοι της λιποαναρρόφησης μπορούν να ελαχιστοποιηθούν ελαχιστοποιώντας την έκταση της επιφάνειας του σώματος που θα γίνει λιπαναρρόφηση και τον όγκο του λίπους που θα αφαιρεθεί .Ομοίως, οι ταυτόχρονες αισθητικές επεμβάσεις, η χρήση γενικής αναισθησίας, η μετεγχειρητική ακινησία και η μετεγχειρητική φλεγμονή θα π
    ... Read more

    Asimomutis Hristos

    Plastic surgeon

    Evaggelismos

  • Λόγω του κινδύνου της εύκολης δημιουργίας θρόμβων θα πρότεινα να την αποφύγετε την λιποαναρρόφηση

    Κόκκαλης Γεώργιος

    Plastic surgeon

    Chalandri

  • Ευχαριστώ πολύ για την ερώτησή σας, μου δίνετε την ευκαιρία να σας πω ότι Θρομβοφιλία έχουνε πολλοί άνθρωποι που κυρίως είναι ασυμπτωματικοί χωρις να το γνωρίζουνε, μέχρι να εκδηλωθεί με κάποιο σύμπτωμα θρόμβωσης . Μετά από λιποαναρρόφηση θα πρέπει να πάρετε προληπτικά αντιπηκτική αγωγή, εφ´ όσον έχετε θρομβοφιλία και να φοράτε τον ειδικό μετεγχειρητικό κορσέ .

    Pantelidis Manos

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Ampelokipoi

  • Δυστυχώς αποτελεί αντενδειξη.

    Aktsalis Eyaggelos (Deactivated account)

    Plastic surgeon

    Serres