• Λιποαναρρόφηση
  • Υποβλήθηκε 06/07/2023

Καλησπέρα Ενδιαφέρομαι για vaser lipo στα μπράτσα. Υπάρχει (έντονη νομίζω) χαλάρωση ύστερα από απώλεια κιλών. Ενδείκνυται η μέθοδος αυτή η είναι απαραίτητη η βραγχιονοπλαστικη? Σε περίπτωση βραγχιονοπλαστικης πότε γίνεται με τις τομές στη μασχάλη και πότε η μεγάλη τομή μέχρι τον αγκώνα?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα! Η Vaser Lipo είναι μια επέμβαση λιποαναρρόφησης που χρησιμοποιεί υπερήχους για να διαλύσει το λίπος πριν από την απορρόφησή του. Είναι μια επιλογή που μπορεί να ληφθεί για την αντιμετώπιση άφθονων περιοχών λίπους, συμπεριλαμβανομένων των μπράτσων.
    Όσον αφορά τη χαλάρωση του δέρματος μετά από απώλεια βάρους, αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως η ποσότητα του λίπους που χάθηκε, η ηλικία, η ελαστικότητα του δέρματος και οι γενετικοί παράγοντες. Σε ορισμένες περιπτώσεις, η Vaser Lipo μπορεί να βοηθήσει στη σύσφιξη του δέρματος, αλλά σε άλλες περιπτώσεις ενδέχεται να απαιτείται και η βραχιονοπλαστική.
    Η βραχιονοπλαστική
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Η βραχιονοπλαστικη συνδυάζεται με λιποαναρρόφηση για την βελτίωση ακόμα περισσότερου του αισθητικού αποτελέσματος. Με τη βραχιονοπλαστικη αντιμετωπίζεται τόσο η περίσσεια του δέρματος όσο και του υποδόριου λίπους που περισσεύει. Η έκταση της τομής εξαρτάται από την έκταση της χαλάρωση και ναι μπορεί να φτάνει εκτείνεται από τη μασχάλη μεχρι κ τον αγκώνα. Η έκταση της τομής εξαρτάται από την έκταση του προβλήματος. Συνήθως μετά από μαζική απώλεια κιλών και μεγάλη χαλάρωση η τομη εκτείνεται σε αυτές τις περιοχές . Επίσης αν υπάρχει μεγάλη χαλάρωση , η λιποαναρρόφηση μόνη της δεν οφελεί. Μπορεί να επιδεινώσει τη χαλάρωση. Θα πρέπε... Διάβασε περισσότερα

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας.
    Η λιποαναρρόφηση γενικά χρησιμοποιείται για να αδειάσει μια περιοχή. Όταν υπάρχει χαλάρωση η μέθοδος που ενδείκνυται είναι η βραχιονοπλαστική.
    Σας ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • πιστεύω απο τα λεγόμενα να χρειάζεται βραχιονοπλαστικη

    Καποσίτας Νώντας

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αθήνα

  • Εάν υπάρχει μεγάλη χαλάρωση χρειάζεται βραχιονοπλαστική. Αν σας φαίνεται ότι είναι χαλάρωση αλλά ουσιαστικά είναι κυτταρίτιδα από εναπόθεση λίπους και λίγη χαλάρωση μπορεί να γίνει και με vaser. Αν αυτή εικόνα που περιγράφεται φτάνει μέχρι την πρόσθια επιφάνεια του αγκώνα τότε θέλει μεγαλύτερη τομή.

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Καλησπέρα σας. Το Vaser έχει ένδειξη σε μικρή χαλάρωση. Μετά από μαζική απώλεια βάρους σίγουρα χρειάζεται βραχιονοπλαστική. Το πώς και πού θα γίνουν οι τομές εξαρτάται από το πόσο έντονη είναι η χαλάρωση του δέρματος

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός