• Λιποαναρρόφηση
  • Υποβλήθηκε 25/01/2023

Γεια σας...Πριν απο ενα χρονο εκανα λιποαναρροφηση κοιλιας με smart lipo και το αποτελεσμα ηταν καλο.Επειδη θελω να φανουν οι κοιλιακοι μου-six pack? μπορω να κανω για δευτερη φορα λιποαναρροφηση με λιπογλυπτικη ή ειναι επικινδυνο αφου εφυγαν απο την κοιλια ηδη 750ml?Αν κανω ενεσιμα λιποδιαλυσης θα εχουν το αποτελεσμα της λιπογλυπτικης?Ποιο θα μου προτεινατε να κανω?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Τα ενέσιμα θα βοηθήσουν και βελτιώσουν εως εναν βαθμό την προβληματική περιοχή που θα χορηγηθούν, δεν θα έχουν το αποτέλεσμα λιπογλυπτικής . Θα πρέπει να το συζητήσετε με τον γιατρό σας ο οποίος γνωρίζει την περίπτωσή σας εάν σας συνιστά και πότε να κάνετε παλι λιποαναρρόφηση.

    Κοντογιάννης Θάνος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Μετά από παρέλευση έξι μηνών τουλάχιστον μπορείτε να επαναλάβετε τη διαδικασία.
    Ωστόσο πρέπει να γνωρίζεται ότι η εικόνα των κοιλιακών σας αποκαλύπτεται μετά από την έντονη άσκηση και ενδυνάμωσή τους.

    Αντωνιάδης Αθανάσιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Ανάλογα με την περίπτωση είναι δυνατόν να επαναληφθεί μια λιπαναρρόφηση. Τα ένεσιμα λιποδιάλυσης δεν έχουν δυστυχώς το ίδιο αποτέλεσμα με τη λιπαναρρόφηση. Για να μπορέσω να σας εκφράσω μια πιο συγκεκριμένη άποψη είναι απαραίτητη η κλινική εξέταση.

    Κανακίδου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας.
    Υπάρχει η δυνατότητα να γίνει λιποαναρρόφηση ξανά στοχεύοντας σε συγκεκριμένα σημεία για να αναδειχτεί η ανατομία της περιοχής των ορθών και πλαγίων κοιλιακών. Αυτή τη φορά δε στοχεύουμε να βγει μεγάλος όγκος λίπους αλλά μια μικρή ποσότητα για να σμιλεύσουμε την περιοχή.
    Η ενέσιμη λιποδιάλυση δεν εγγυάται ότι θα έχει το αναμενόμενο αποτέλεσμα καθώς η κοιλιά θεωρείται μεγάλη περιοχή για να το προβλέψουμε. Επίσης θα χρειαστούνε 3 με 4 συνεδρίες.
    Ανεπιφύλακτα θα συνιστούσα την πρώτη επιλογή.
    Σας ευχαριστώ πολύ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι μπορείτε να κάνετε ξανά λιποαναρρόφηση με λιπογλυπτική. Όχι δεν είναι επικίνδυνο φυσικά εξαρτάται από το τι ακριβώς θα κάνει ο γιατρός. Όσον αφορά τον λιποδιαλυτικά δεν μπορώ να σας απαντήσω θα έπρεπε να σας δω πρώτα για να συζητήσουμε όλες τις επιλογές που υπάρχουν.

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Η χρήση ενέσιμης λιποδιάλυσης σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να επιτύχει την λιπογλυπτικη...Τα 750 ml ως όγκος λιποαναρρόφησης είναι πολύ σχετικός και εξαρτάται από τη συνολική ποσότητα λίπους στην περιοχή των κοιλιακών τοιχωμάτων. Για να διαγράφονται οι ορθοί κοιλιακοί θα πρέπει να γίνει η λεγόμενη high definition liposuction, η οποία προϋποθέτει και τη λιπομεταφορα σε συγκεκριμένα σημεία. Μια δεύτερη έστω και μικρότερης έκτασης λιποαναρροφηση σαφώς μπορεί να γίνει για να βελτιώσει το τελικό αποτέλεσμα.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Θα μπορούσατε να επαναλάβετε την λιποαναρρόφηση, για definition, δηλαδή ανάδειξη της γραμμώσης των κοιλιακών μυών. Γενικότερα η λιπογλυπτική που εστιαζει στο definition, είναι μια τεχνική που απαιτεί λεπτομέρεια και ακρίβεια κατά την εκτέλεσης της προκειμένου να επιτευχθεί το ιδανικό αποτέλεσμα. Η λιποδιάλυση είναι μια τεχνική που τοπικά και σταδιακά διαλύει το λιπος ( σε συνεδρίες ανά μήνα περίπου) , με την οποία δεν μπορεί να επιτευχθεί η γράμμωση των μυών

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας. Αφού έχει περάσει ένας χρόνος μπορείτε να κάνετε μια συμπληρωματική επέμβαση για να γίνουν πιο ορατοί οι κοιλιακοί σας. Η ενέσιμη λιποδιάλυση μειώνει τοπικά το πάχος κατά 30% αλλά δεν μπορεί να δώσει το ίδιο αποτέλεσμα

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός