• Λεύκανση δοντιών
  • Υποβλήθηκε 01/07/2023

Κάνω λεύκανση στο σπίτι με μασελακια κ έβγαλα κάτι μικρά μικρά λευκά στα δόντια μου ίσα που φαίνεται τι μπορεί να είναι;

15 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι σημεία τα οποία μετά τη λεύκανση θα εξομαλυνθουν .Έχουν περισσότερο ασβέστιο και φαίνονται πιο έντονα κατά τη διάρκεια της λεύκανση

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Είναι μικρές λευκές κηλίδες του σμάλτου των δοντιών σας οι οποίες εντείνονται κατά τη διάρκεια της λεύκανσης και θα επανέλθουν στην προτέρα κατάστασή τους μετά την οοκλήρωση της λεύκανσης. Μην ανησυχείτε.

    Ρήγα Αικατερίνη & Συνεργάτες

    Citydentist Dental Clinic

    Ιλίσια

  • Καλημερα !θα πρεπει να σας δει ο γιατρος σας για να το αξιολογησει

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Το κάνει αυτό η λεύκανση αλλά είναι παροδικό όταν τελειώσει η λεύκανση μετά απο 20 μέρες περιπου υποχωρούν οι δυσχρωμιες επίσης πρέπει πριν την λεύκανση να γίνεται καθαρισμός των δοντιών στον οδοντιατρο για πιο ασφαλές αποτέλεσμα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,συμβαίνει καμία φορά με το λευκαντικό,να αντιδρούν έτσι τα δόντια.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Ειναι πιθανον να προυπηρχαν κ το φαινομενο αυτο ονομαζεται επανασβεστιωση της αδαμαντινης κ ειναι μια αγνωστου αιτιας παθογενεια του σμαλτου του δοντιου.στην περιπτωση της λευκανσης ειναι πιθανον λογω υπερβολικης χρησης του λευκαντικου παραγοντα να δημιουργηθηκαν αυτες οι μικρες κηλιδες,αλλα πιθανον ειναι κατι που θα περασει με το χρονο.για να αποφυγουμε τετοιες παρενεργειες. εμεις συνιστουμε το βασικο σταδιο της λευκανσης να γινεται στο ιατρειο υπο την παρακολουθηση του θεραποντος.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Συμβαίνει καμιά φορά κατά την διάρκεια της λεύκανσης. Καλό θα ήταν να σας δει ο οδοντίατρος που κάνει την λεύκανση. Μήπως χρειάζεστε πιο ήπιο λευκαντικο

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Το πιθανοτερο ειναι υπενασβεστιωμενες περιοχες της αδαμαντινης οι οποιες προυπηρχαν και με την λευκανση φανηκαν εντονοτερα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Για να μπορέσουμε να σας απαντήσουμε στο ερώτημα σας, θα πρέπει να γίνει κλινική εξέταση, όπου θα κρατάτε τους νάρθηκες κ τα υλικά λεύκανσης που σας χορηγήθηκαν.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Το χρωμα θα ομογενοποιηθεί με τη πάροδο του χρόνου.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Είναι ερεθισμός τύπου εγκαύμα απο το λευκαντικονπιυωειναινξαυστιξο και ήρθε σε επαφή με τους μαλακουσ ιστούς

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Υπερεκθεση πιθανως στον λευκαντικο παραγοντα ειτε τοποθετηση μεγαλης ποσοτητας λευκαντικου παραγοντα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Κατά πάσα πιθανότητα έχουν σχέση με την λεύκανση ( κατάχρηση )....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Πιθανότατα τίποτα.Αυτες οι περιοχές υπασβεστιωσης προϋπήρχαν αόρατες μεν αλλά τώρα με τη λεύκανση έγιναν πιο έντονες.Μολις τελειώσει η διαδικασία της λεύκανσης σιγά σιγά θα επανέλθει.

    Ευαγγελινού Κυριακή

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Αττικής

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε στο οδοντίατρο που συνεργάζεστε.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά