• Λεύκανση δοντιών
  • Υποβλήθηκε 14/04/2024

Καλησπέρα. Γνωριζω πως με τη λεύκανση στο ιατρειο σε συνδυασμο με τη λεύκανση στο σπίτι μπορεί κανείς να έχει καλύτερα αποτελέσματα. Αντ' αυτού μπορεί να κάνει λεύκανση στο ιατρειο 2 φορές στο ίδιο ραντεβού; Δηλαδή αντί για 1 ώρα να κάνει άλλη 1 επιπλέον.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν θα το συνέστηνα θα μπορούσανε οι δύο συνεδρίες να απέχουν μεταξύ τους μία ή δύο μέρες αλλά όχι στην ίδια μέρα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ούτε το ένα , ούτε το άλλο προσωπικά θα σύστηνα.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλυτερα θα ηταν να μην υπαρχει βιασυνη που μπορει να οδηγησει σε ευαισθησια κ να επανελθετε για το δευτερο ραντεβου μιας ωρας μετα απο μια βδομαδα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά δεν θα δείτε καλύτερα αποτελέσματα με τον συνδυασμό λεύκανσης στο σπίτι και στο ιατρείο. Πιθανά να δείτε πιο γρήγορα αποτελέσματα, όχι καλύτερα. Η πιο αποτελεσματικη μέθοδος λεύκανσης είναι με νάρθηκες στο σπίτι με το σωστό υλικό για τουλάχιστον 17-20 μέρες. Αν παρόλα αυτά κάνετε λέυκανση και στο ιατρείο, η απάντηση είναι πως δεν μπορεί να γίνει επί 2 ώρες σερί διότι η ευαισθησία των δοντιών και των ούλων θα είναι μεγάλη μετά το πέρας της συνεδρίας

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλησπέρα σας. Ναι φυσικά κ μπορεί να γίνει, αρκεί να μην υπάρχουν ενοχλήσεις τύπου ευαισθησίας στα υπό λεύκανση δόντια. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η λεύκανση.καλο είναι να γίνεται στο ιατρείο σε 2 - 3 ραντεβού τα οποία χρονικά καλό είναι να απέχουν 2- 3 μέρες

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Προτιμω την λευκανση στο σπιτι με σκευασμα λευκαντικου παραγοντα ηπιου σε περιεκτικοτητα λευκαντικης ουσιας.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ειναι υπερβολη

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Φυσικά και μπορεί να γίνει παραπάνω ώρα αλλά ο συνδυασμός των δύο μεθόδων είναι ο καλύτερος γιατί θέλουμε να δράσει ο λευκαντικος παράγοντας αρκετό συνολικό χρόνο πάνω στα δόντια για αυτό και προτείνουμε 2-3 βδομάδες με μασελακια στο σπίτι.

    Πέτρος Εμμανουήλ

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ο συνδυασμός φέρνει το καλύτερο αποτελεσμα

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Η λεύκανση στο ιατρείο θέλει 3 επισκέψεις για να έχει ουσιαστικά αποτελέσματα,

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Στη λεύκανση δεν κάνει ο καθένας ότι θέλει.Υπαρχει συγκεκριμένο πρωτόκολλο που πρέπει να ακολουθείται.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου