• Λεύκανση δοντιών
  • Υποβλήθηκε 10/10/2023

Έχω μασέλα στη κάτω γναθο Γίνεται λεύκανση κ αν ναι πως;

22 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι δεν γίνεται.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Αντικατάσταση δοντιών μόνο

    Παναγόπουλος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα. Οποιαδήποτε τεχνίτη (προσθετική) οδοντιατρική εργασία δεν αλλάζει χρώμα. Αυτό ισχύει για σφραγίσματα, θήκες, γέφυρες, μασέλες κτλ. Εάν έχει πιο σκούρο χρώμα λόγου χρωστικών ίσως με την αφαίρεση τους να έρθει πάλι στο αρχικό τις χρώμα. Αλλιώς θέλει αντικατάσταση.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Λεύκανση στη ολική οδοντοστοιχία δεν γίνεται, καθαρισμός μόνο και ίσως λείανση-στίλβωση από οδοντοτεχνίτη

    Μέγας Βασίλειος & Μέγας Λάμπρος

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας δυστυχώς δε γίνεται λεύκανση στην οδοντοστοιχία παρά μόνο αλλαγή δοντιών

    Μπραβάκη Θεοδώρα & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Περιστέρι

  • Επειδή εκτος απο την αδαμάντινη κανένα υλικό τεχνητό δεν λευκαίνει για να αλλάξει το χρώμα της οδοντοστοιχίες και να μην έχει διαφορά με τα πάνω δόντια Όλα εξαρτώνται από το πόσο λευκό θέλετε το χαμόγελο αν είναι μεγάλη διαφορά με τα πάνω δόντια θα πρέπει να αλλάξει και οδοντοστοιχία να γίνει καινούργια και να έχει το ίδιο χρώμα με τα πάνω αν γίνει μία μικρή λεύκανση στα πάνω και δεν έχει μεγάλη διαφορά με το χρώμα των κάτω τότε επειδή συνήθως οταν χαμογελάμε δεν φαίνονται τα κάτω δόντια μπορεί και να μην αλλάξει εδώ τα στοιχεία και να μένει όπως έχει

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η λεύκανση γίνεται σε φυσικά δόντια . Η συντήρηση των οδοντοστοιχιών γίνεται με το γέμισμα σχεδόν κάθε 2 χρόνια (ανάλογα με το βαθμό απορρόφησης των ούλων ) . Εάν έχει αλλάξει τόσο πολύ το Χρονά των δοντιών της οδοντοστοιχίας τότε θα μπορούσαν να αλλάξουν και τα δόντια , όμως όλα αυτό ανεβάζουν το κόστος και θα σας πρότεινα να φτιάξετε μια δεύτερη , πράγμα που είναι και το σωστό

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Ναι, γίνεται! Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο ή οδοντοτεχνίτη που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Η λευκανση αφορα μονο τα φυσικα δοντια,οχι σφραγισματα και προσθετικες εργασιες,των οποιων το χρωμα δεν επηρεαζεται απο τα λευκαντικα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Γίνεται στην άνω γνάθο λεύκανση και τα δόντια της οδοντοστοιχίας μπορούν να αλλαχτούν στο εργαστήριο. Για να μπουν πιο λευκα

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλημέρα! Δυστυχώς τα δόντια των οδοντοστοιχιών δεν αλλάζουν χρώμα με λεύκανση. Μπορούν να αντικατασταθούν όμως με καινούργια δόντια οτι χρώμα θέλετε.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Δυστυχώς δεν γίνεται. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε σε συνεργασία με τον οδοντίατρο σας, είναι να διαλέετε τι χρώμα δοντιών θέλετε και μετά η οδοντοστοιχία να σταλεί στον τεχνίτη του οδοντιάτρου για αντικαταστάση των υπάρχοντων δοντιών με νέα πιο λευκά

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • λευκανση γινεται μονο σε φυσικα δοντια.το χρωμα των ακρυλικων δοντιων μιας ολικης οδοντοστοιχιας (μασελας) επιλεγεται στο εργαστηριο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας! Λεύκανση όπως γίνεται στα φυσικά δόντια δεν είναι εφικτή. Μπορεί όμως πολύ εύκολα να γίνει αλλαγή των δοντιών της οδοντοστοιχίας σε ένα αρκετά πιο ανοιχτό τόνο, που να φωτίσει αισθητά το χαμόγελο σας.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Στις μασελες οχι.Μονο σε φυσικα δοντια.

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,αν φοράτε μασέλα δε γίνεται να λευκανουν τα ψεύτικα δόντια.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Ο οδοντίατρος πρεπει να στείλει την μασέλα σε οδοντοτεχνικό εεγαστηριο και να αλλαχθούν τα δόντια, με μια πιο λευκή απόχρωση της αρεσκείας του ασθενούς.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Στην περίπτωση σας , δυστυχώς, δεν μπορεί να γίνει λεύκανση*την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • ΣΤΗΝ ΑΝΩ ΓΝΑΘΟ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΗΝ ΜΑΣΕΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΟΤΕΧΝΙΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΑΛΙΣΤΕΙ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Δεν γίνεται λεύκανση στην μασέλα, απλά καλό καθάρισμά της.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Λεύκανση μπορεί να επιτευχθει μόνο σε φυσικά δόντια ,,ωστόσο η τεχνητή οδοντοστοιχια μπορεί να καθαριστεί και να αφαιρεθούν οι χρωστικές .

    Ξενίδου Ελένη

    Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Λευκανση γίνεται σε φυσικά δόντια

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι