• Λεύκανση δοντιών
  • Υποβλήθηκε 04/07/2023

Κάνω λεύκανση στο σπίτι με μασελακια κ δεν βλέπω μεγάλη διαφορά κ το κάνω 12 μέρες ήδη μόνο όταν βγαίνω έξω φαίνεται που κ που κ το πάνω μέρος επίσης της ρίζας είναι κίτρινο γιατί να γίνεται αυτό ;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Ελπίζω να έχετε το αποτέλεσμα που επιθυμείτε αυτή τη στιγμή που μιλάμε!Σωστή η παρατήρησή σας για "το πάνω μέρος της ρίζας"... είναι το πιο δύσκολο να πετύχει ,ιδίως από τον κυνόδοντα και πίσω...Θέλει συνδυασμό και στο ιατρείο αν θέλετε σύντομα..Ειδάλλως ,υπομονή με το υλικό στο σπίτι.

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Θέλει χρόνο, ή αλλιώς λεύκανση στο ιατρείο για γρήγορα και σίγουρα αποτελέσματα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Πάντα τα δόντια προς την ρίζα είναι πιο σκουρόχρωμα ισως όμως να μην βάζετε το υλικό δώστα κ η περιοχή στην ριζα να μένει χωρίς υλικό επίσης αν έχουν υποχωρήσει τα ούλα σε κάποια σημεία κ είναι εκτεθειμένες οι ρίζες να γνωρίζετε ότι η ριζα έχει άλλη Δομη κ δεν υπόκειται σε λεύκανση

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • συνηθως υπαρχει διαφορα μετα τις 15 μερες. αν παρολα αυτα δεν δειτε θα πρεπει να κανετε λευκανση στο ιατρειο και αυτη στο σπιτι να ειναι συμπληρωματικη. ειναι συνηθισμενο τα δονια στο αυχενικο τριτημοριο να ειναι πιο κιτρινα

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Το αυχενικό μέρος του δοντιού έχει περισσότερη οδοντίνη (που είναι φυσιολογικά πιο κίτρινη σε όλο τον πληθυσμό ) παρά αδαμάντινη. Επίσης, μπορεί το λευκαντικό να μην φτάνει στο πάνω μέρος του δοντιού. Για το αποτέλεσμα μόνο ο οδοντίατρός σας μπορεί να σας πει αν πραγματικά δεν υπάρχει αποτέλεσμα, καθώς με τις φωτογραφίες και τη χρωματοληψία που έχει προηγηθεί είναι ο μόνος τρόπος για σύγκριση. Αν όντως δεν υπάρχει αποτέλεσμα μπορεί να παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο.

    Οδοντιατρείο Happy Smile - Παρίση Ευαγγελία & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Καισαριανή

  • Το σημείο αυτό είναι δύσκολο και αργεί να λευκαντικό όταν γίνεται μόνο με μασελακια.Οταν γίνεται η λεύκανση στο ιατρείο τα σημεία αυτά λευκαίνουν πολύ πιο γρήγορα.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Χαίρεται! Αν Ριζα εννοείται τον αυχένα του δοντιού είναι λόγω της αιμάτωσης, επειδή είναι πιο υψηλή το αποτέλεσμα θα είναι λιγότερο έντονο. Επίσης η συγκέντρωση στα υλικά για το σπίτι είναι χαμηλή επομένως θα πρέπει να κάνετε περισσότερο χρόνο θεραπεία

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Θέλει υπομονή η λεύκανση στο σπίτι γτ το υλικό δεν είναι τόσο δυνατό.ισως θα έπρεπε να ελέγξετε αν βάζετε σωστή δόση και αν το κάνετε πάνω σε καθαρά δοντάκια.το πάνω μέρος του δοντιου είναι ελαφρώς πιο κίτρινο γτ εχει λιγότερη αδαμαντινη και περισσότερη οδοντινη που χρωματικά είναι καφε-κιτρινη..

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Η λευκανση με τα μασελακια αποτελεί εναλλακτική κατά τη γνώμη μου αφού έχει προηγηθεί η λευκανση στο ιατρείο για να την συμπληρώσει και όχι ως μεμονωμένη τεχνική
    Το πάνω μέρος της ρίζας που είναι κίτρινοφαντάζομαι πιθανώς να φαίνεται έτσι λόγω υφιζησης
    Η αδαμαντίνη είναι πιο ανοιχτού χρώματος οδοντική ουσία
    Η ρίζα δεν έχει αδαμαντίνη

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Ισως πρεπει να δοκιμασετε κατοπιν συνεννοησης με τον γιατρο σας καποιο σκευασμα με υψηλοτερο ποσοστο σε λευκαντικο παραγοντα.γενικα μην περιμενετε το "λευκο" των δοντιων που βλεπετε κ στις διαφημισεις.αυτα τα δοντια συνηθως φερουν πορσελανες.το πανω μερος που αναφερετε η καλυτερας ο αυχενας του δοντιου εκ φυσεως ειναι λιγο πιο σκουρο η κιτρινο απο το υπολοιπο δοντι,οπως αναφερετε.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πριν την λευκανση απαιτειται να εχει γινει ενας καλος καθαρισμος,ωστε οι επιφανειες των δοντιων να ειναι απηλλαγμενες απο πετρα.
    Ισως χρειαζεστε λευκαντικο σε μεγαλυτερη συγκεντρωση,ωστε να ειναι πιο δυνατο το αποτελεσμα.Οπως και να'χει,οι 12 μερες που ηδη κανετε,ειναι παρα πολλες.
    Ισως και τα δοντακια σας να εχουν φτασει στο μεγιστο αποτελεσμα που μπορουν να φερουν(σε καθε ασθενη διαφερει,αναλογα με την συσταση των δοντιων του).
    Επισης,κατα την διαρκεια της λευκανσης θα πρεπει να αποφευγετε ο,τι εχει σχεση με χρωστικες,οπως εντονα κοκκινες τροφες,κρασι,καφες,καπνισμα,ή εστω να γινονται με μετρο.
    Οσον δε αφορα το κιτρινο χ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, ίσως, ενδέχεται, να είναι θέμα υλικού ή δομής του σμάλτου των δοντιών σας εκ γενετής (επαναλαμβάνω, ενδέχεται). Για σιγουριά, πρέπει να επισκεφθείτε τον γιατρό σας. Σε ότι αφορά το δεύτερο σκέλος της ερωτήσεως σας, εάν έχω καταλάβει σωστά, πρόκειται για την ρίζα σας, η οποία,σε όλους τους ανθρώπους, δεν καλύπτεται από σμάλτο και είναι πάντα κιτρινωπή, ένεκα της οδοντίνης. Όταν δεν καλύπτεται από το ούλο, φαίνεται το χρώμα της.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Ιδανικό προτόκολλο για τη λεύκανση είναι ο συνδιασμός λεύκανσης στο σπίτι και λεύκανσης στο ιατρείο. Λεύκανση μόνο με ναρθηκάκια στο σπίτι δεν οδηγούν στα βέλτιστα αποτελέσματα και χρειάζεται αρκετός έως πολύς χρόνος εφαρμογής για να δείτε κάποια βελτίωση του χρώματος. Πέρα από το σωστό προτόκολλο, εξατομικευμένες λεπτομέρειες για τα αποτελέσματα της λεύκανσης θα σας πει ο οδοντίατρος που σας παρακολουθεί και έχει καταγράψει τις ιδιαιτερότητες του στόματός σας και των δοντιών σας.

    Ρήγα Αικατερίνη & Συνεργάτες

    Citydentist Dental Clinic

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας,
    Για να έχει αποτέλεσμα η λεύκανση στο σπίτι με τους ναρθηκες(μασελακια) θα πρέπει να έχει προηγηθεί καθαρισμός δοντιών, έτσι ώστε να δράσει το gel στην αδαμαντινη άμεσα χωρίς να υπάρχει οδοντικη πλάκα πέτρα κλπ.Επισης θα πρέπει να γίνει εξέταση_επισκόπηση στους αυχένες των δοντιών μην τυχόν υπάρχει αυχενική τερηδόνα στα δόντια η οποία δεν αποχρωματιζεται με τη λεύκανση.
    Το τρίτο στοιχείο που πρέπει να δείτε είναι το gel λεύκανσης που χρησιμοποιείτε (τη συγκέντρωση σε λευκαντικούς παράγοντες και αν διασφαλίζει την επανακρυσταλλοποίηση της αδαμαντίνης).
    Είναι πιο ασφαλές η λεύκανση να γίνεται υπό την καθοδήγηση του ο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κοτούλα - Παχυγιάννη Αλεξάνδρα

    Οδοντίατρος

    Παλλήνη

  • Αυτό εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως η πυκνότητα του σμάλτου σας, η πυκνότητα κ το είδος του λευκαντικου υλικού που χρησιμοποιείται, από ότι εάν είναι σωστά κατασκευασμένα τα ναρθηκακια -μασελακια, από το εάν είναι καθαρά τα δόντια σας στα συγκεκριμένα σημεία κ φυσικά εάν ακολουθείτε σωστά όλες τις οδηγίες που σας δόθηκαν.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,η ρίζα δεν κευκαινει ποτέ...και η λεύκανση δεν αποδίδει τι ίδιο σε όλους,είναι ανάλογα την πάστα δοντιού του καθενός.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό