• Λεύκανση δοντιών
  • Υποβλήθηκε 23/06/2023

Έχω ξεκινήσει λεύκανση στο σπίτι και δύο φορές που έβαλα τζελ πήγε στο ούλα μου κ άσπρισαν υπάρχει πιθανότητα να πάθω κάτι; Τα άφησα να ηρεμήσουν 15 λεπτά κ ξανά έβαλα τα μεσαλακια ήταν σωστό;

30 ειδικοί απάντησαν

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΠΟΥ ΒΑΖΕΤΑΙ , ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΛΙΚΟ ΔΕ ΛΕΥΚΑΙΝΕΙ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ , ΕΠΙΣΕΙΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΛΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ , ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΝΧΘΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΦΡΑΞΕΙΣ ΣΤΑ ΜΑΣΕΛΑΚΙΑ , ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΕΤΑΙΡΩ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ - ΕΞΕΤΑΣΗ , ΚΑΛΕΣΤΕ ΜΑΣ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Υπάρχει πιθανότητα να συμβούν διάφορα. Να το αναφέρετε στον γιατρό που σας έδωσε τα υλικά της λεύκανσης.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλύτερα να τα αφήσετε χωρίς να βάλετε τους νάρθηκες λεύκανσης μία ή κ δύο ημέρες, για να επανέλθουν. Αν υπάρχει έξοδος λευκαντικου υλικού από τους νάρθηκες αποφύγετε να χρησιμοποιείτε τους συγκεκριμένους. Απαιτείται η κατασκευή καινούργιων ναρθηκων με σωστή εφαρμογή, χωρίς διαφυγή υλικού στα ούλα.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Κάηκαν τα ούλα. Πρέπει να το κάνετε με προσοχή

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Κανονικα τα μασελακια δεν πρεπει να επιτρεπουν υπρχειληση του gel.Aπευθηνθειτε στο γιατρο σας.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Συνήθως το άσπρισμα στα ούλα μετά από λεύκανση επανέρχεται μετά από λίγες ώρες.

    Ρωμανού Κάτια

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Πιθανώς να βάζετε πολύ ποσότητα υλικού ή να έχουν απώλειες οι ναρθηκες. Καλό θα ήταν να κάνετε ένα ραντεβού με τον οδοντίατρο σας.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Ο λευκαντικος παραγοντας ειναι ενα οξυ , οποτε χρειαζεται να βαζετε την δεουσα ποσοτητα στα ¨μασελακια " για να αποφυγετε τετοιου ειδους παρενεργειες

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Για να προεκυψε αυτο,ειτε βαλατε περισσοτερη ποσοτητα λευκαντικου στα ναρθηκακια σας απο οσο επρεπε,ειτε τα ναρθηκακια που χρησιμοποιειτε δεν ειναι εξατομικευμενα στο στομα σας(κοινως ειναι του εμποριου).
    Δεν υπαρχει καποιο προβλημα,προκειται για χημικο ερεθισμο των ουλων.
    Η συμβουλη μου ειναι να βαλετε λιγοτερη ποσοτητα στα ναρθηκακια σας,στην προστομιακη επιφανεια των ναρθηκων σας,στο μεγεθος μιας φακης,οποτε το λευκαντικο θα απλωθει οσο ακριβως χρειαζεται.Καλη επιτυχια!

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΝΑ ΤΑ ΞΕΠΛΕΝΕΤΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΚΙΜΑ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Σε κάθε περίπτωση πρέπει να απευθύνεστε στο οδοντίατρο που έχετε ξεκινήσει τη λεύκανση. Εμείς αφενός δεν γνωρίζουμε τις ιδιαιτερότητες της θεραπείας σας για να δώσουμε κάποια οδηγία, αφετέρου θα ήταν αντισυναδελφικό να επέμβουμε τι στιγμή που έχετε ήδη ξεκινήσει κάποια άλλη συνεργασία.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Απευθυνθείτε στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας προμήθευσε την λεύκανση για περαιτέρω πληροφορίες. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Όχι δεν θα πάθετε κάτι , πονάει όμως και καλό είναι να αφαιρείται από τα ούλα η περίσσεια του υλικού.

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Το χρώμα των ούλων επανέρχεται μετα απο λιγες ώρες στο φυσιολογικό χωρις να χρειάζεται να κανετε κατι. Δν είναι κατι για το οποιο πρέπει να ανησυχείτε

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Να βαζετε λιγοτερο υλικο και να μη βγαζετε τα μασελακια απο το στομα ενω εχουν υλικο μεσα και τα ξανα βαζετε μετα.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Να αγοράσετε αμπούλες βιταμίνης Ε και με μια μπατονέτα να επαλείφετε τα ούλα σας με το υγρό της αμπούλας.Έτσι θα ηρεμήσουν τα ούλα σας αμέσως.Ελέγξτε όμως την ποσότητα του τζελ που βάζετε ώστε να μην προκαλείτε υπερχείλιση !

    Δότη Άννα

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας, είναι φυσιολογικό λόγω της επαφής του λευκαντικού υλικού με τα ούλα. Την επόμενη φορά βάλτε λίγο λιγότερο υλικό στο μασελάκι .

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Το υλικό της λεύκανσης σας έχει κάνει έγκαυμα στα ούλα
    Θα επουλωθεί

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Ναι,ετσι συμβαινει αν παει λιγο τζελ.στα ουλα.παρολαυτα το χρωμα των ουλων επανερχεται κ στην αρχη νιωθει κανεις ενα αισθημα κσυσου το οποιο παρερχεται κ αυτο με την ωρα.παρολαυτα για να αποφευχθουν τετοιες δυσαρεστες καταστασεις το ιδανικο ειναι η λευκανση να γινεται στο ελεγχομενο περιβαλλον ενος ιατρειου κ αν χρησιμοοιηθουν ναρθηκες στο σπιτι να ειναι εξατομικευμενοι,αφου εχουν ληφθει πρωτα τα καταλληλα μετρα κ οχι του εμποριου που ειναι για ολες τις γναθους κ θα υπαρχουν σιγουρα διαρροες.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας, είναι ένας ερεθισμός των ούλων, ένεκα του υλικού, μόλις φύγει ο ερεθισμός, μπορείτε να συνεχίσετε την διαδικασία.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα. Προσπαθήστε να βάλετε πιο λίγο υλικό ανά δόντι και να μην κάνετε για μια ημέρα ή μέχρι να ηρεμήσουν τα ούλα.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Με ενα βαμβακι η μια οδοντοβουρτσα απλα καθαριστε το τζελ που προεξεχει και συνεχιστε κανονικα να φορατε τα μασελακια

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Το γεγονός ότι πήγε λευκαντικό υλικό στα ούλα σημαίνει ότι οι ναρθηκες λευκανσης δεν είναι εξατομικευμενοι η ότι βάζετε μεγάλη ποσότητα τζελ. Το ότι ασπρίζουν σημαίνει ότι παθαίνουν κάποιου βαθμού έγκαυμα.
    Καλό θα ήταν να ορίσουμε ένα ρντβ ώστε να ελέγξουμε τα μασελακια και να συζητήσουμε τη διαδικασία της λευκανσης

    Παναγοπούλου Πατρούλα

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,αν σας έχει γίνει τέτοια σύσταση από το γιατρό σας μια χαρά το κάνετε.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Βάζετε πιο πολυ υλικό από το κανονικό προσπαθήστε να αζετε περίπου σαν μια φακή σαν ποσότητα σε κάθε δόντι.δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν το υλικό παει στα ούλα σας...

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Αν συνοδεύεται από πόνο τότε πρέπει να μην εφαρμοστεί ξανά το λευκαντικό τζελ για 3 μέρες.Την τέταρτη μέρα προσπαθήστε ξανά εφαρμογή.Αν τα συμπτώματα παραμένουν επικοινωνήστε με το γιατρό γιατί κινδυνεύετε από έγκαυμα στα ούλα.

    Ευαγγελινού Κυριακή

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Αττικής

  • Δεν θα πάθετε κάτι αλλά πρέπει να το τοποθετείτε σε μικρότερη ποσότητα κ σωστά κ αν βγαίνει στα ούλα κάποια ποσότητα να την αφαιρείτε με μια μπατονέτα μιλήστε με τον οδοντιατρο που σας κάνει την λεύκανση για οδηγίες

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα ! Είναι απόλυτα φυσιολογικό μην σας ανησυχεί! Είναι παροδικό και το χρώμα επανέρχεται άμεσα ! Δεν χρειάζεται να το αφαιρέσετε !

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλημέρα σας.
    Το λευκαντικό τζελ δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με τους μαλακούς ιστούς .Ο ερεθισμός κάποιες φορές μπορεί να είναι πιο έντονος ή και να προκαλέσει οίδημα.Προτείνω να αφήσετε τα ούλα να ηρεμήσουν για 24 ώρες και έπειτα βάζετε μικρότερη ποσότητα τζελ στο νάρθηκα για να αποφύγετε διαρροές του υλικού.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος