• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 24/05/2023

Έχω 21 βαθμούς μυωπία και είμαι 50 ετών. Μπορεί να γίνει επέμβαση ( και τί είδους) για να μειωθεί η εξαλειφθεί η μυωπίας?

16 ειδικοί απάντησαν

  • Αντικατάσταση φακού. Είναι αυτό που ονομάζουμε "χειρουργείο καταρράκτη χωρίς καταρράκτη". Το laser δεν διορθώνει τέτοιους βαθμούς ενώ η λύση του φακικού ενδοφακού ICL που είναι η πιο ασφαλής για εσάς, ίσως να είναι οριακή μιας και βγαίνει μέχρι 20 βαθμούς. Αν αποφασίσετε να κάνετε την τελευταία και μείνει μια μικρή υπολοιπομενη μυωπία μπορεί πολύ εύκολα να διορθωθεί με laser.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα , σε τόση υψηλή μυωπία μπορείτε να κάνετε clear lens (περίπου σαν επέμβαση κατ/τη ) .
    Το λασερ της διαθλαστικής χειρουργικής δεν μπορεί να γίνει σε μυωπία πάνω από 9-10 βαθμούς ..

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • με λειζερ μπορει να φυγει εως και η μιση μυωπια υπο προυποθεσεις. αν αυτο σας αρκει, το λειζερ μυωπιας ειναι η λιγοτερο επεμβατικη τεχνικη. αν θελετε να βγαλετε πολυ π ερισσοτερο εως και ολη, τοτε αυτο γινεται μονο με clear lens extraction δλδ με χειρουργειο αντικαταστασης του φακου σας με ψευδοφακο (σαν το χειρουργειο καταρρακτη).

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Θα γινει μειωση της μυωπιας με τοποθέτηση ενδοφθαλμιου φακου.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις στο πρόβλημα σας. Θα μπορούσε να γίνει μικροχειρουργική επέμβαση Laser και τοποθέτηση ενδοφακού για την αντιμετώπιση της μυωπίας. Ωστόσο χρειάζεται να γίνει ένας ενδελεχής προεγχειρητικός έλεγχος.

    Οφθαλμολογικό Κέντρο PROVISION - Ν. Παγώνης & Α. Αφράτη

    Χειρούργοι Οφθαλμίατροι

    Περιστέρι

  • Καλησπερα,
    Υπάρχει η δυνατότητα να διορθώσουμε την μυωπία/αστιγματισμό/πρεσβυωπία χειρουργικά με ένθεση ειδικών φακών εφόσον πληρούνται οι απαιτούμενες προϋποθέσεις.

    Γκολεζάκης Σπύρος

    Οφθαλμίατρος

    Ιλίσια

  • Ναι, με επέμβαση αφαίρεσης φακού και ένθεσης του κατάλληλου ενδοφακού και στα δύο μάτια.

    Καμπουγέρης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Χαλάνδρι

  • Εγχείρηση καταρράκτη με τοποθέτηση του ανάλογου ενδοφακου

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα

  • Υπάρχουν ειδικοί ενδοφακοι που μπορούν να διορθώσουν όλη την μυωπία . Τους βαζωμε μέσα στο μάτι μπροστά από τον δικό σας φακό .

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Στην περίπτωση σας διαθλαστικη επέμβαση στο επίπεδο του κερατοειδούς δεν μπορεί να γίνει λόγω του υψηλού βαθμού. Θα μπορούσε όμως να γίνει κάποια Διαθλαστική επέμβαση στο επίπεδο του κρυσταλλοειδούς φακού, όπως ένθεση collamer φακού (implantable collamer lens) ή διαθλαστική αντικατάσταση φακού (Clear Lens Extraction). Αυτό προϋποθέτει λεπτομερή προεγχειρητικό έλεγχο για την επιλογή της κατάλληλο τέρας μεθόδου για την περίπτωση σας.
    Πάντα στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Ναι μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ με αλλαγή ενδοφακού για να μηδενιστεί η μυωπία.

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μόνο χειρουργείο αφαίρεσης του φακού. Σαν το χειρουργείο καταρράκτη.

    Μπασιάκος Σωτήριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Στην περιπτωση σας καλυτερα να γινει η επεμβαση της αντικαταστασης του φυσικου φακου σας με αλλο φακο που θα διορθωσει τους υψηλους βαθμους της μυωπιας σας .

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Μπορεί να γίνει επέμβαση φακοθρυψιάς όπως στα χειρουργεία καταρράκτη με ένθεση ενδοφακών ειδικής παραγγελίας και αν χρειαστεί συνδυαστικά και τοποθέτηση δεύτερου ενδοφακού εάν παραμείνουν υπολοιπόμενοι βαθμοί για την πλήρη εξάλειψη της μυωπίας σας.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • μπορει να εξαλειφθει μονο με τη αλλαγη ενδοφακου με τη μεθοδωο υπερηχων οπως κανουμε καταρρακτη .

    Δαγδελένης Π. Αναστάσιος

    Οφθαλμίατρος

    Λιβαδειά

  • Θεωρω οτι η πιο καταλληλη ειναι η επεμβαση clear lent.Αφαιρειται ο φακος του ματιου σας και στη θεση του μπαινει αλλος με τους βαθμους σας.Ομως χρειαζονται καποιες μετρησεις πριν την επεμβαση για να γινει η εγκριση

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς