• Laser for Myopia
  • Submitted on 24/05/2023

Έχω 21 βαθμούς μυωπία και είμαι 50 ετών. Μπορεί να γίνει επέμβαση ( και τί είδους) για να μειωθεί η εξαλειφθεί η μυωπίας?

16 specialists answered

  • Αντικατάσταση φακού. Είναι αυτό που ονομάζουμε "χειρουργείο καταρράκτη χωρίς καταρράκτη". Το laser δεν διορθώνει τέτοιους βαθμούς ενώ η λύση του φακικού ενδοφακού ICL που είναι η πιο ασφαλής για εσάς, ίσως να είναι οριακή μιας και βγαίνει μέχρι 20 βαθμούς. Αν αποφασίσετε να κάνετε την τελευταία και μείνει μια μικρή υπολοιπομενη μυωπία μπορεί πολύ εύκολα να διορθωθεί με laser.

    Γεωργόπουλος Μηνάς

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Piraeus

  • Καλησπέρα , σε τόση υψηλή μυωπία μπορείτε να κάνετε clear lens (περίπου σαν επέμβαση κατ/τη ) .
    Το λασερ της διαθλαστικής χειρουργικής δεν μπορεί να γίνει σε μυωπία πάνω από 9-10 βαθμούς ..

    Φιλίπ Γκαμπριέλα Μόνικα

    Ophthalmologist

    Plaka

  • με λειζερ μπορει να φυγει εως και η μιση μυωπια υπο προυποθεσεις. αν αυτο σας αρκει, το λειζερ μυωπιας ειναι η λιγοτερο επεμβατικη τεχνικη. αν θελετε να βγαλετε πολυ π ερισσοτερο εως και ολη, τοτε αυτο γινεται μονο με clear lens extraction δλδ με χειρουργειο αντικαταστασης του φακου σας με ψευδοφακο (σαν το χειρουργειο καταρρακτη).

    Kaiafas Dr Konstantinos

    Ophthalmologist

    Patras

  • Θα γινει μειωση της μυωπιας με τοποθέτηση ενδοφθαλμιου φακου.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Ophthalmologist

    Neo Psychiko

  • Υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις στο πρόβλημα σας. Θα μπορούσε να γίνει μικροχειρουργική επέμβαση Laser και τοποθέτηση ενδοφακού για την αντιμετώπιση της μυωπίας. Ωστόσο χρειάζεται να γίνει ένας ενδελεχής προεγχειρητικός έλεγχος.

    Παγώνης Νίκος

    Χειρούργοι Οφθαλμίατροι

    Peristeri

  • Καλησπερα,
    Υπάρχει η δυνατότητα να διορθώσουμε την μυωπία/αστιγματισμό/πρεσβυωπία χειρουργικά με ένθεση ειδικών φακών εφόσον πληρούνται οι απαιτούμενες προϋποθέσεις.

    Γκολεζάκης Σπύρος

    Ophthalmologist

    Ilisia

  • Ναι, με επέμβαση αφαίρεσης φακού και ένθεσης του κατάλληλου ενδοφακού και στα δύο μάτια.

    Καμπουγέρης Γεώργιος

    Ophthalmologist

    Chalandri

  • Εγχείρηση καταρράκτη με τοποθέτηση του ανάλογου ενδοφακου

    Ταμβάκος Ηλίας

    Ophthalmologist

    Glyfada

  • Υπάρχουν ειδικοί ενδοφακοι που μπορούν να διορθώσουν όλη την μυωπία . Τους βαζωμε μέσα στο μάτι μπροστά από τον δικό σας φακό .

    Katsourakis Georgios

    Ophthalmologist

    Marousi

  • Στην περίπτωση σας διαθλαστικη επέμβαση στο επίπεδο του κερατοειδούς δεν μπορεί να γίνει λόγω του υψηλού βαθμού. Θα μπορούσε όμως να γίνει κάποια Διαθλαστική επέμβαση στο επίπεδο του κρυσταλλοειδούς φακού, όπως ένθεση collamer φακού (implantable collamer lens) ή διαθλαστική αντικατάσταση φακού (Clear Lens Extraction). Αυτό προϋποθέτει λεπτομερή προεγχειρητικό έλεγχο για την επιλογή της κατάλληλο τέρας μεθόδου για την περίπτωση σας.
    Πάντα στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Ophthalmologist

    Kifisia

  • Ναι μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ με αλλαγή ενδοφακού για να μηδενιστεί η μυωπία.

    Gkountis Hristoforos

    Ophthalmologist

    Ilioupoli

  • Μόνο χειρουργείο αφαίρεσης του φακού. Σαν το χειρουργείο καταρράκτη.

    Mpasiakos Sotirios

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Thessaloniki

  • Στην περιπτωση σας καλυτερα να γινει η επεμβαση της αντικαταστασης του φυσικου φακου σας με αλλο φακο που θα διορθωσει τους υψηλους βαθμους της μυωπιας σας .

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Μπορεί να γίνει επέμβαση φακοθρυψιάς όπως στα χειρουργεία καταρράκτη με ένθεση ενδοφακών ειδικής παραγγελίας και αν χρειαστεί συνδυαστικά και τοποθέτηση δεύτερου ενδοφακού εάν παραμείνουν υπολοιπόμενοι βαθμοί για την πλήρη εξάλειψη της μυωπίας σας.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Ophthalmologist

    Larissa

  • μπορει να εξαλειφθει μονο με τη αλλαγη ενδοφακου με τη μεθοδωο υπερηχων οπως κανουμε καταρρακτη .

    Δαγδελένης Αναστάσιος Π. (Deactivated account)

    Ophthalmologist

    Livadeia

  • Θεωρω οτι η πιο καταλληλη ειναι η επεμβαση clear lent.Αφαιρειται ο φακος του ματιου σας και στη θεση του μπαινει αλλος με τους βαθμους σας.Ομως χρειαζονται καποιες μετρησεις πριν την επεμβαση για να γινει η εγκριση

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Piraeus