• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 23/11/2022

Πόσο χρονών μπορεί κάποιος να κάνει λεϊζερ

29 ειδικοί απάντησαν

  • Θα έλεγα από 18 και πάνω ανάλογα με την περίπτωση

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Σύμφωνα με τις κατευθηντήριες οδηγίες, θα πρέπει κάποιος να κλείσει τα 18, ώστε να είναι υποψήφιος για διαθλαστική επέμβαση. Σε κάθε περίπτωση, απαιτείται προσεκτικός προεγχειρητικός έλεγχος, ώστε να πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις για επέμβαση.
    Σε κάθε απορία, στη διάθεσή σας!

    Κάππος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Από το 20-22 Έτη & μετά την Σταθεροποίηση των Μυωπικών Βαθμών του.

    Καραμάνης Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Καβάλα

  • Αν ειναι για στρατιωτικεσς σχολες το κανουμε κι απο τα 18.Το σωστο ειναι να σταθεροποιηθει η μυωπια για 2 χρονια για να το κανουμε.

    Γκορίτσα Άννα

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Laser μυωπίας κάνουμε από την ηλικία των 18 ετών και εφόσον η μυωπία είναι σταθερή για ένα τουλάχιστον χρόνο και δεν υπάρχουν αντενδείξεις.

    Γκόγκος Μανώλης MD Laser Inc.

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Θήβα

  • Καλησπέρα , ηλικία πρέπει να είναι πάνω από 18 χρόνων
    Και αν έχει κάποιος μυωπια πρέπει να είναι σταθερή για τουλάχιστον 2 χρόνια .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Λειζερ για μυωπια ??

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Δεν υπάρχει στάνταρ ηλικία . Σίγουρα μετά την ηλικία των 18 ετών .Έπειτα εξετάζουμε παράγοντες όπως σταθερό διαθλαστικό σφάλμα για ένα έτος, πάχος κερατοειδούς και προχωράμε ανάλογα.

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Οφθαλμίατρος

    Κουκάκι

  • Συνήθως μετά τα 21 έτη

    Λαλέτσογλου Ελισάβετ

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Αιγάλεω

  • Οταν σταθεροποιηθουν οι βαθμοι του- οταν σταματησει να ψηλωνει.Καλο ειναι μετα τα 20.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Λεϊζερ μπορεί να πραγματοποιηθεί μετά την ενηλικίωση και εφόσον για κάποιο διάστημα έχει παραμείνει σταθερή η διαθλαστική ανωμαλία

    Μακριδάκης Δημήτριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χαλκίδα

  • Συνήθως περιμένουμε να σταθεροποιηθεί η διάθλαση δλδ στα 18-21 έτη. Υπάρχει όμως δυνατότητα να γίνει και νωρίτερα για συγκεκριμένους λόγους όπως για στρατιωτικές σχολές κτλ

    Μποροδήμος Χριστόδουλος

    Οφθαλμίατρος

    Ιωάννινα

  • Να έχει συμπληρώσει το 18 έτος της ηλικίας του και να έχει σταθερή διόρθωση για ένα έτος .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Άνω των 18, εκτός και εάν θέλει να πάει για στρατιωτικές σχολές οπότε μπορεί και στα 17.

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εξαρτάται από το φύλο, το βαθμό της μυωπίας και φυσικά τη τοπογραφία κερατοειδούς.

    Δαραβάγκα-Λύρου Μαρία

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Γενικά ισχύει το κατώτερο όριο ηλικίας των 18 ετών. Μετά από την ηλικία αυτή, μπορεί ο οποιοσδήποτε να υποβληθεί σε λέιζερ, αρκεί να έχει σταθερούς βαθμούς (για δύο έτη).

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ FDA ΕΔΩΣΕ ΕΓΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ LASER ΑΠΟ 18 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΩ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΜΩΣ ΣΥΝΙΣΤΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΑ 20 ΜΕ 21ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ Η ΜΥΩΠΙΑ

    Ρεζίτη Ιωάννα

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Η συνήθης οδηγία είναι μετά τα 18 έτη ηλικίας, αλλά τα 20 έτη είναι προτιμότερο. Προϋπόθεση είναι επίσης οι βαθμοί να έχουν παραμείνει σταθεροί τουλάχιστον 1 έτος.

    Μπασιάκος Σωτήριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Γενικά μετά την ενηλικίωση και ιδανικά εφόσον το διαθλαστικό σφάλμα είναι σταθερό για αρκετό χρονικό διάστημα

    Παπανδρέου Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Συνήθως μετά την ηλικία των είκοσι ενός ετών, υπολογίζοντας και την σταθεροποίηση της μυωπίας.

    Ντερ-Γκαραπετιάν Βάτσε

    Οφθαλμίατρος

    Καλλιθέα

  • Από την ηλικία των 18 και μετά μπορεί κάποιος να υποβληθεί σε διαθλαστική επέμβαση με laser.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Μετα τα 18 ετη και εφοσον ειναι σταθεροι οι βαθμοι την τελευταια διετια.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλημέρα,

    Τα laser για τη διόρθωση της μυωπίας, του αστιγματισμού και της υπερμετρωπίας πραγματοποιούνται αφού έχουν συμπληρωθεί τα 18 έτη ηλικίας και εφόσον πληρούνται σημαντικές προϋποθέσεις, όσον αφορά την κατάσταση των ματιών. Πολύ σημαντικό είναι να παραμένουν σταθεροί οι βαθμοί στα γυαλιά για τουλάχιστον 1 χρόνο.

    Λυγερού Μερόπη - Έρικα

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα ! Μετά τα 18 έτη και αφού έχουμε σταθερές μετρήσεις και αυστηρό προεγχειρητικό έλεγχο .

    Καραγιάννη Ναταλία

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μετά τα 18 μπορεί κάποιος αν η μυωπια είναι σταθερή για ένα χρόνο. Κάτω από 18 μόνο για επαγγελματικους λόγους

    Dr. Μιραχτσής Θεόδωρος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Στρατιωτικός ιατρός

    Θεσσαλονίκη

  • Μετά τα 18,αφού φυσικά είσαστε σταθεροί σε βαθμούς.

    Ρούπας Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κολωνός

  • Η πιο σωστή απάντηση είναι πάνω από τα 20 αλλά σε κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις μπορεί κ σε μικρότερη ηλικία

    Lakidis Ophthalmology

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Από τα 18 και έπειτα με σταθερή μυωπία περίπου 2 χρόνια. Βέβαια γίνεται και λίγο πριν τα 18 εάν συντρέχουν λόγοι όπως η εισαγωγή σε στρατιωτικές σχολές η αναλόγου τύπου σχολές που έχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις-περιορισμούς οράσεως.

    Στεφάνου Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Γειά σας. Μετά τα 18 έτη ηλικίας και, ίσως, καλύτερα μετά τα 21 έτη, για να υπάρξει σταθεροποίηση του διαθλαστικού σφάλματος.

    Μποζίκας Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς