• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 14/01/2024

Νιώθω ότι πέφτουν πολλά στους ώμους μου και πλέον δεν μπορώ να τα σηκώσω. Προσπαθώντας να δείξω πάντα η δυνατή ώστε να πατήσουν οι άνθρωποι που αγαπώ, νιώθω ότι έχασα την δύναμη για μένα. Και την όρεξη για ζωή. Αγαπώ πολύ τον σύντροφό μου ,και βρίσκω ευτυχία αν σκεφτώ ότι με αυτόν τον άνθρωπο ίσως κάνω οικογένεια. Αλλα εγώ; νιώθω ότι με έχω χάσει. Νιώθω ότι πέφτουν πολλά στους ώμους μου και πλέον δεν μπορώ να τα σηκώσω. Προσπαθώντας να δείξω πάντα η δυνατή ώστε να πατήσουν οι άνθρωποι που αγαπώ, νιώθω ότι έχασα την δύναμη για μένα. Και την όρεξη για ζωή. Αγαπώ πολύ τον σύντροφό μου ,και βρίσκω ευτυχία αν σκεφτώ ότι με αυτόν τον άνθρωπο ίσως κάνω οικογένεια. Αλλα εγώ; νιώθω ότι με έχω χάσει. Και δεν μπορώ να δώσω ότι θα ήθελα να του δώσω. .Δεν μπορώ να απολαύσω μικρές χαρές της καθημερινότητας. Δεν μπορώ να μου φτιάξω την διάθεση. Και όταν είμαι δίπλα του ειναι ακόμα πιο δύσκολο γτ ακριβώς επειδή τα ξέρει και καταλαβαίνει όλα όσα του λέω..βγαίνει ο πραγματικός μου εαυτός. Αυτό που έχω απογινει δλδ.. δεν μπορώ ν με βοηθήσω. Και όλο αυτό με έχει φτάσει στο σημείο της απογοήτευσης. Ότι και να κάνω..ξανά γυρνάω στο ίδιο σημείο. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας..

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε καποιον ειδικό ψυχικής υγείας σχετικά με τις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε. Κατά γενική ομολογία η ψυχοθεραπεία είναι πλέον ενδεδειγμένη για περιπτώσεις όπου κάποιος αισθάνεται αυτό το αίσθημα κενού και ανημποριάς. Μεσω αυτής πιθανώς να μπορέσετε να εντοπίσετε τα αίτια που προκαλούν αυτή την αίσθηση και τις σκέψεις και να τα αντιμετωπίσετε ώστε να βελτιώσετε την ζωή σας. Σας εύχομαι να μπορέσετε να ανακάμψετε το συντομότερο. Καλη δύναμη.

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας, το σημαντικό είναι ότι αναγνωρίζετε πως νιώθετε. Αυτό είναι η αρχή! Ο εαυτός μας είναι ο,τι πιο πολύτιμο έχουμε γιατί είναι και το μόνο σταθερό σημείο αναφοράς! Γιαυτο είναι σημαντικό να τον φροντίζουμε! Νομίζω ότι σε αυτή τη χρονική στιγμή είναι σημαντικό να μοιραστείτε με τον άνθρωπο σας και τους σημαντικούς ανθρώπους της ζωής σας πως νιώθετε και να αρχίσετε σιγά σιγά να ζητάτε βοήθεια σε ο,τι χρειάζεστε! Έπειτα να σκεφθείτε πόσος καιρός είναι που νιωθετε έτσι. Μπορείτε να κάνετε κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να βοηθήσετε πρωτίστως τον εαυτό σας και θα δείτε τη ζωή σας να αλλαζει

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Ενδεχομένως υπάρχουν συμτωματα καταθλιψης.αυτο που μπορεί να βοηθήσει είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Ξεκινά κάνοντας μικρά πράγματα για εσένα κάτι που θέλεις και σου έχει λείψει τι σε εμποδίζει να το κάνεις ??? Σιγά σιγά θα σε ξαναβρείς βήμα βήμα , καλό θα ήταν να μιλάς με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Η προσπάθεια να παραμείνετε δυνατή για να υποστηρίξετε τους αγαπημένους σας άνθρωπους μπορεί να σας έχει αφαιρέσει την δυνατότητα να φροντίζετε τον εαυτό σας και να απολαμβάνετε τη ζωή στο έπακρο. Είναι κατανοητό πως η σκέψη της δημιουργίας μιας οικογένειας με τον αγαπημένο σας, σας φέρνει χαρά και ευτυχία. Ωστόσο, είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η ευτυχία και η ικανοποίηση των ανθρώπων γύρω σας δεν πρέπει να γίνονται εις βάρος του εαυτού σας. Η υποστήριξη από έναν ψυχολόγο θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση που νιώθετε όπως επίσης θα σας βοηθήσει να βαλετε και σε μια σειρά τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής