• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 21/03/2024

Κλαίω κάθε μέρα για τον ίδιο λόγο και ντρέπομαι να το πω στους γονείς μου. Τι να κάνω;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι για αυτό. Γνωρίζετε ότι υπάρχει συγκεκριμένος λόγος ο οποίος σας κάνει να κλαίτε κάθε μέρα, θέλετε να το μοιραστείτε με τους γονείς σας, αλλά κάτι μέσα σας σας κάνει να ντρέπεστε. Θα προτιμούσα να είχα πρόσβαση σε περισσότερα δεδομένα για να σας έδινα μία υπεύθυνη απάντηση. Θα σας ενθάρρυνα να απευθύνετε τους προβληματισμούς σας αυτούς σε έναν ψυχολόγο, προκειμένου να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε τη κατάσταση αυτή. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Ακούγεστε πάρα πολύ θλιμένος/η και πολύ μόνος/η. Για να κλαίτε κάθε μέρα φαίνεται πως υπάρχει κάτι στη ζωή σας αυτή την περίοδο που σας προκαλεί αυτό το συναίσθημα,το οποίο δυσκολεύεστε να μοιραστείτε με τους γονείς σας και πιθανόν και με άλλους ανθρώπους γύρω σας. Ίσως κάτι να σαςαποτρέπει να το εμπιστευτείτε ,πιθανόν τα συναισθήματα ντροπής που αναφέρετε πως νοιώθετε . Είναι πολύ σημαντικό να μοιραστείτε με κάποιον δικό σας άνθρωπο αυτά που αισθάνεστε και σκέφτεστε ώστε να μπορέσετε να βγείτε από αυτόν τον κλοιό στον οποίο έχετε εγκλωβιστεί. Εφόσον δυσκολεύεστε να εμπιστευτείτε κάποιο κοντινό πρόσωπο ,θα μπορούσατε να ζητήσετε βοήθεια από κ... Διάβασε περισσότερα

    Μπάικα Bίβιαν

    Ψυχολόγος - Συστημική Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Ελληνικό

  • Να μιλήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Το κλάμα έχει λόγο. Κάτι δηλώνει γι αυτά που συμβαίνουν μέσα σας και κάτι προσπαθεί να σας πει. Μην το αμελήσετε. Μη ζήσετε βυθισμένη στα συμπτώματα της κατάθλιψης.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε και να δεχτείτε τα συναισθήματά σας, όπως η θλίψη και η ντροπή.
    Το κλάμα είναι μια φυσιολογική αντίδραση σε συναισθηματικό πόνο και δεν υπάρχει τίποτα ντροπιαστικό σε αυτό.
    Όμως, είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε τα συναισθήματά σας με τους γονείς σας. Μπορεί να σας υποστηρίξουν και να βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε αυτό που νιώθετε. Αν νιώθετε ότι δεν μπορείτε να μιλήσετε με τους γονείς σας, μπορείτε να αναζητήσετε τη βοήθεια ενός ειδικού, όπως ενός ψυχολόγου-ψυχοθεραπευτή.
    Ο σκοπός της θεραπείας θα είναι να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε και να αποδεχτείτε τα συναισθήματά σας καθώς και να μάθετε πώς ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι το να αισθάνεστε έτσι είναι απολύτως φυσιολογικό, αλλά επίσης είναι σημαντικό να μάθετε πώς να αντιμετωπίζετε αυτά τα συναισθήματα με υγεία και ευεξία. Να μην ντρέπεστε να μιλήσετε στους γονείς σας. Οι γονείς είναι εκεί για να σας στηρίξουν και να σας βοηθήσουν σε δύσκολες στιγμές. Μπορείτε να τους πείτε αργά και σταδιακά για τα συναισθήματα που βιώνετε. Αυτό μπορεί να απελευθερώσει το βάρος από τους ώμους σας και να σας βοηθήσει να αισθανθείτε πιο ανακουφισμένος/η. Αν εξακολουθείτε να ντρέπεστε να μιλήσετε στους γονείς σας, σκεφτείτε την πιθανότητα να μιλήσετε με έναν ειδικό υγείας, ψυχολόγο ή θεραπευτή. Είμαστ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι