• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 23/04/2024

Γεια σας, ειμαι μια μαθητρια λυκειου και προσφατα οι γονεις μου πηραν διαζυγιο μετα απο μια χρονια συνεχων καυγαδων. Το θεμα μου ειναι οτι εμαθα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα παρα πολλα ασχημα γεγονοτα που ειχαν γινει στο παρελθον και οδηγησαν στο διαζυγιο και ποσα ασχημα πραγματα εχει κανει ο πατερας μου στην μητερα μου. Για να μην μπω σε λεπτομερειες, ο πατερας μου οταν βρισκοταν με τη μητερα μου αλλαζε ολοκληρος και κανονικα τον φοβομουν. Μιλουσε απαισια και ελεγε ενα σωρο ψεματα και σε εμενα και σε ολα μου τα αδερφια, ακομα και στην μικρη που τωρα παει γ δημοτικου. Τωρα, αφου τον αναγκαζει και ο νομος, μας βλαπει καθε βδομαδα και εχει αλλαξει εντελως, εχει ηρεμισει. Αλλα καθε φορα που τον κοιταω, θυμαμαι ολα αυτα που ειχαν γινει και ολα οσα εχω μαθει οτι ειχε κανει και αγανακταω αλλα δεν εχω κανεναν να μιλησω γιατι δεν θελω να μιλησω με την μαμα μου και να την στεναχωρησω. Κι αυτη τωρα δεν ειναι καθολου καλα και της βγαινει ολη η στεναχωρια ολων των χρονων που ηταν κανονικα φυλακισμενη στον "γαμο" της. Τωρα τελευταια εχω γινει καπως αναισθητη και δεν μπορω να στεναχωρηθω με τις λυπες των αλλω και μου φαινονται ολες ανουσιες, αλλα οταν μου συμβαινει εμενα κατι μικρο, εστω και μια αρνητικη παρατηρηση απο καποιον με πιανουν τα κλαματα. Νιωθω οτι δεν συμμετεχω στη ζωη μου και την παρακολουθω σαν τριτο ατομο. Ισως να φταιει και το αγχος των σχολικων εξετασεων, αλλα εχουν γινει παρα πολλες αποτομες αλλαγες στη ζωη μου και δεν μπορω να το διαχειριστω. Στην τελικη νιωθω οτι το μονο που χριεζομαι ειναι ενα ατομο να μιλησω, αλλα δεν εχω ειλικρινα κανεναν. Δεν ξερω, τι πρεπει να κανω και πως πρεπει να αντιμετωπιζω τον πατερα μου;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη είναι αυτή η κατάσταση για εσένα. Είναι φυσικό να νιώθεις έντονα συναισθήματα όταν αντιμετωπίζεις τόσες αλλαγές και δυσκολίες στη ζωή σου, ειδικά σε τέτοια νεαρή ηλικία. Πρώτα απ' όλα, είναι σημαντικό να καταλάβεις ότι δε φέρεις καμία ευθύνη για την κατάσταση αυτή και δεν είναι δικό σου καθήκον να λύσεις όλα τα προβλήματα της οικογένειάς σου. Είναι πολύ σημαντικό να βρεις υποστήριξη και να μιλήσεις με κάποιον που μπορεί να σε ακούσει και να σε κατανοήσει. Μπορείς να αναζητήσεις τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχολόγου ή συμβούλου, ο οποίος μπορεί να σε βοηθήσει να διαχειριστείς τα συναισθήματά σου και να βρεις τρόπους να... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Γεια σας,
    Η περίοδος μετά το διαζύγιο των γονιών σου αποτελεί σίγουρα μια προσωπική δοκιμασία, η οποία σε βάζει αντιμέτωπη με μια σειρά από συναισθηματικές και ψυχολογικές προκλήσεις.
    Οι αποκαλύψεις για αρνητικά συμβάντα του παρελθόντος και η απότομη αλλαγή στη συμπεριφορά του πατέρα σου, αναδεικνύουν τον εσωτερικό σου αγώνα.
    Η αναζήτηση στήριξης και κατανόησης είναι απολύτως λογική σε αυτή τη φάση, ενώ η εσωτερική παγωμάρα που περιγράφεις αποτελεί μια αμυντική αντίδραση στον ψυχικό πόνο. Παράλληλα, η αντιμετώπιση σχολικών και προσωπικών καταστάσεων, ενώ περνάς μια τόσο κρίσιμη περίοδο, δεν είναι εύκολη.
    Σημαντικό βήμα αποτελ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Κατανοώ πόσο δύσκολη και πολύπλοκη είναι η κατάσταση που βιώνεις αυτήν την περίοδο. Η αλλαγή στην οικογενειακή δυναμική λόγω του διαζυγίου των γονιών σου, μαζί με την αντιμετώπιση προβλημάτων και αγανάκτησης από τη συμπεριφορά του πατέρα σου, μπορεί να δημιουργήσει μια σύγχυση συναισθημάτων .

    Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι τα συναισθήματα που βιώνεις είναι φυσιολογικά και εντελώς κατανοητά, αλλά είναι σημαντικό να βρεις τρόπους να τα διαχειριστείς ώστε να μην επηρεάζουν αρνητικά τη ζωή σου.

    Εδώ είναι μερικά βήματα που μπορείς να δοκιμάσεις για να αντιμετωπίσεις την κατάσταση:

    Αναζήτησε Υποστήριξη: Αν και δεν έχεις κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Θα ήταν πολύ σημαντικό να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να μπορέσετε να λάβετε βοήθεια.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Φαίνεται να υπάρχουν συμπτώματα μετατραυτικου άγχους χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση και εκτίμηση. Αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο φαίνεται να είναι η ψυχοθεραπεία.

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος