• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 29/08/2023

Είμαι σε κατάθλιψη εδώ και 4 μήνες λόγω χωρισμού από σχέση διάρκειας 8 ετών. Δεν μπορώ και δεν θέλω να το δεχθώ γιατί την αγαπώ. Καθημερινά σκέφτομαι και να κάνω κακό στον εαυτό μου, έχω δηλ. τάσεις αυτοκτονίας. Πιστεύω ότι δεν θα νιώσω ποτέ χαρά στη ζωή μου. Με κυριεύει ο φόβος της μοναξιάς και ζω μια κόλαση. Έχασα τη σταθερά μου αντιμετωπίζω τεράστιο πόνο και δεν αντέχω άλλο.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Έχετε σκεφτεί να ζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό; Στο σημείο αυτό είναι σημαντικό να λάβετε εξειδικευμένη βοήθεια για να διαχειριστείτε τα αρνητικά συναισθήματα που συνοδεύουν έναν χωρισμό καθώς και τις σκέψεις που αναφέρετε.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Μετά από μια απώλεια, όπως είναι ένας χωρισμός, είναι φυσιολογικό και αναμενωμενο να αισθανόμαστε θλίψη, ψυχικό πόνο, χαμένοι, μόνοι, απελπισμενοι. Αν όμως υπάρχουν αυτοκαταστροφικές σκέψεις, ή σκέψεις αυτοκτονίας θα σας προέτρεπα άμεσα να υποστηριχθείτε από ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή/τρια ή ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή/τρια).

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ. Ακούγεται πολύ βαρύ όλο αυτό. Η αγάπη διαρκεί, αλλά δεν μπορεί να διοχετευτεί πλέον. Όλα έχουν αλλάξει. Κυριαρχεί ο πόνος και ο φόβος.

    Σας ενθαρρύνω να ξεκινήσετε άμεσα ψυχοθεραπεία. Να βρείτε κάποιον άνθρωπο να μοιραστείτε το βάρος αυτό και να σας συνοδεύσει σε αυτή τη διαδικασία πένθους. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Λυπάμαι πολύ που ακούω ότι περνάτε από αυτές τις δυσκολίες και αισθάνεστε έτσι.

    Είναι πολύ σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας. Οι σκέψεις αυτοκτονίας είναι σοβαρές και απαιτούν αμεση αντιμετώπιση. Ένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τα συναισθήματα αυτά και να βρείτε τρόπους να αντιμετωπίσετε την κατάσταση.

    Επίσης, δεν είναι αναγκαίο να περνάτε μέσα από αυτήν τη δύσκολη περίοδο μόνοι. Μιλήστε με φίλους ή τα μέλη της οικογένειάς σας για τον πόνο που νιώθετε. Η υποστήριξη από αγαπημένα πρόσωπα μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση.

    Επίσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός