• Καρκίνος του προστάτη
  • Υποβλήθηκε 26/01/2023

Ο αδελφός μου στη τελευταία εξέταση PSA είδε ότι συνέβηκε στα10, 85 από 4 τη προηγούμενη χρονιά Αμέσως έκανε βιοψία και αξονική και διέγνωσαν καρκίνο προστατη Ακολουθείσε σπινθηρογραφημα οστών στο οποίο δεν υπάρχει ίχνος μεταστασεων Τα ερυθρά αιμοσφαιρια στα υρα βγήκαν 10 φορές πάνω φυσιολογικών και βιοψία έδειξε αδενοκαρκινωμα προστατη Gleason score (3+3)=6 Η μεγάλη αδελφή μας 64 ετών πέρσι μάθαμε ότι είχε καρκίνο μαστού και την χάσαμε μέσα 1 χρόνο γιατί ήταν πολύ επιθετικό Η ερώτηση μου είναι αν είναι επιθετικό και στον αδελφό μου η αν κάνει άμεσος ριζική προστατεκτομή θα υπάρχει ελπίδα να προλάβουμε το κακό;;;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν αναφέρετε την ηλικία του ασθενούς που παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην θεραπεία και στην πρόγνωση του καρκίνου του προστάτη. Από τις λίγες πληροφορίες που αναφέρετε δεν μοιάζει η περίπτωση του αδερφού σας να οφείλεται σε επιθετικό καρκίνο. Το Gleason Score (που ως ένα βαθμό μπορεί να θεωρηθεί και δείκτης της επιθετικότητας του καρκίνου του προστάτη) ξεκινάει από 6(το χαμηλότερο και λιγότερο "επιθετικό") και καταλήγει σε 10 (το πιο "επιθετικό"). Αν αυτό το συνδυάσουμε και με το γεγονός ότι η αξονική και το σπινθηρογράφημα είναι αρνητικά για μεταστάσεις καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι η ριζική προστατεκτομή (εφόσον είναι σε κ... Διάβασε περισσότερα

    Μουρμούρης Παναγιώτης

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παλλήνη

  • Κατ αρχήν δεν συνδυάζεται ο καρκίνος της Αδερφής σας με του Αδερφού σας. Εφ 'οσον μπήκε η διάγνωση καλό θα είναι να προχωρήσει σε κάποιας μορφής Ριζική αντιμετώπιση ( Ριζική προστατεκτομή ή ριζική Ακτινοθεραπεία). Δεν χρειάζετα πανικός αντιμετωπίζεται πολύ καλά ο καρκίνος του Προστάτη εφ όσον είναι στα αχικά στάδια όπως του αδερφού σας

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Αυτά θα πρέπει να συζητηθούν με τον θεράποντα ιατρό σας, ώστε να ενημερωθείτε για τις θεραπείες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην περίπτωσή σας

    Λασκαρίδης Λεωνίδας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Το Gleason score 3+3 δείχνει ότι δεν ειναι επιθετικός καρκίνος όμως το PSA ειναι αυξημένο γεγονός που δείχνει ότι οι βιοψίες που έκανε μάλλον δεν εντόπισαν όλες τις εστίες καρκίνου
    Προτείνω να κάνει διαπερινεικες υβριδικές (fusion) βιοψίες προστάτη

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Πρέπει να επισκεφθείτε ουρολόγο , να δει την συνολική εικόνα. Οι πληροφορίες είναι ελλιπείς αλλά το Gleason score 3+3 ειναι χαμηλής διαφοροποίησης ( θεωρητικά όχι επιθετικό )
    Υπάρχει χρόνος για σωστή διαχείρηση του περιστατικού.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Το Gleason 6 είναι το λιγότερο επιθετικό
    Η θεραπεία εκλογής είναι βέβαια η ριζική προστατεκτομη, αναλόγως βέβαια και της ηλικίας

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Ο γιατρός σας έχει τον αδερφό σας σε πρωτοκόλλου ενεργούς παρακολούθησης. Όχι το Gleason 6 δεν είναι επιθετική μορφή

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Βέροια

  • ΑΝ ΤΟ PSA EINAI ΚΑΤΩ ΑΠΟ 10 ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟς

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Η επιλογή της θεραπειας στον καρκίνο του προστατη γίνεται σε συνεργασία με τον ασθενή ώστε να ενημερωθεί για τις συνέπειες κάθε θεραπείας και για την οργάνωση της παρακολουθησης του μετά. Ναι, η ριζική προστατεκτομη σε αυτή τη περιπτωση είναι η βασική θεραπεία και μπορεί να προσφερει την ίαση αρκεί ο ασθενής να είναι καλά ενημερωμένος σχετικά με το τι να περιμενει μετά το χειρουργείο και με το προγραμμα παρακολουθησης, ώστε τη κατάλληλη στιγμή να δωθει συμπληρωματική θεραπεία αν χρειαστεί.

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης