• Ίωση Γρίπη Κρυολόγημα
  • Υποβλήθηκε 07/02/2023

Τα παιδιά μου 3 κ 7 χρόνων κόλλησαν γρίπη τύπου α τα Χριστούγεννα, δεν ανηκουν σε κάποια ομάδα υψηλού κινδύνου, έχει νόημα να κάνουν το αντιγριπικό εμβόλιο μέσα Φεβρουαρίου ;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Ανάλογα με την επιδημιολογία της περιοχής που μένετε, ενδέχεται να συστήνεται.

    Λάιος Παναγιώτης

    Παιδίατρος - Ομοιοπαθητικός - Αναπτυξιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Εφοσον περασαν τη γριππη δεν ειναι απαραιτητο

    Κωταντούλα Γεωργία

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Γέρακας

  • Το εμβόλιο είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο αλλά δεν είναι δυστυχώς πανάκεια. Ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας βάζει τα 4 πιο επικίνδυνα στελέχη που αναμένεται να προκαλέσουν νόσο για την κάθε περίοδο. Προφανώς η γενίκευση του τύπου της γρίπης δεν είναι αρκετή επιδημιολογικά. Παρόλα αυτά, καθώς στην Ελλάδα ο επιπολασμός της νόσου είναι Νοέμβρη και Φλεβάρη, μάλλον δεν έχει νόημα να εμβολιαστούν τώρα. Θα έλεγα οτι ο εμβολιαμός πρέπει να γίνεται νωρίς, εαν είναι δυνατό τον Οκτώβριο, για να είναι αποτελεσματικός.

    Μπαρμπουνάκης Γεώργιος

    Παθολόγος

    Παγκράτι

  • ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΟΜΑΔΑ ΥΨΗΛΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΑΝ ΤΗΝ ΓΡΙΠΠΗ Α ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Εφόσον η γρίπη είχε επιβεβαιωθεί με θετικό τεστ δεν χρειάζεται να κάνουν εμβόλιο. Ανοσοποιήθηκαν απο τη νόσηση.

    Παρίση Θεοδώρα

    Ειδικός Παθολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Όχι πια, οδεύουμε προς το τέλος της εποχικής περιόδου, δεν είναι πιθανό να κολλήσουν τώρα άλλο τύπο γρίπης (Β). Για τον τύπο Α που κόλλησαν έχουν ανοσία για φέτος τουλάχιστον

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Φυσικα και εχει νοημα καθως θα τα προστατεψει απο τη γριπη τυπου β, η οποια θα εμφανιστει προσεχως!

    Σύρμου Αρετή

    Παιδίατρος

    Μεταμόρφωση

  • όχι, εφόσον κόλλησαν φέτος, δεν υπάρχει νόημα για εμβολιασμό. Τον επόμενο Οκτώβριο-Νοέμβριο, ωστόσο, μπορείτε να το συζητήσετε με τον παιδίατρό σας.

    Κουτσουφλιανιώτης Κωνσταντίνος

    Παθολόγος