• Ίωση Γρίπη Κρυολόγημα
  • Υποβλήθηκε 09/08/2023

Καλησπέρα είχα την κόρη μου 9 χρόνων την περασμένη εβδομάδα στο νοσοκο.ειο με στρεπτοκκοκο. Είχε και αδενοιο. Βγήκαμε κ έχει εδώ και 3 μέρες εγώ προσωπικά το μαρι μου είναι κόκκινο τσιμπλιαζει κ ο λαιμός μου είναι κάπως. Όσο για το μάτι βάζω tobrex κολλύριο. Για το λαιμό? Χρειάζεται να πάρω αντιβίωση? Διότι πήγαμε σήμερα για επανέλεγχος για την κόρη κ με είδε η γιατρός ρης κ μου λεει αδενοιο. Είδε το μάτι μου γι αυτο

2 ειδικοί απάντησαν

  • Μετά από μια στρεπτοκοκκικη φαρυγγοαμυγδαλιτιδα που αντιμετωπίζεται θεραπευτικά με αντιβίωση, σε δοσολογία και διάρκεια όχι μόνο θεραπείας αλλά και εκρίζωσης του στρεπτόκοκκου, μειώνει θεωρητικά τις πιθανότητες κάποιο μέλος της οικογένειας να νοσήσει από το Στρεπτοκοκκο. Παρόλα αυτά μπορεί να υπάρχει επικοισμός των μελών της οικογένειας από Στρεπτόκοκκο και να πρόκειται πολλές για φαύλο κύκλο επαναλοιμώξεων από το Στρεπτόκοκκο. Ο αδενοιός είναι συνήθως ένας ιός που αν προκαλέσει λοίμωξη του ανώτερου αναπνευστικού, "πυροδοτεί" μια (επανα)λοίμωξη από Στρεπτοκοκκο αν κάποιος είναι επικοισμενος.
    Οπότε με βάση τα συμπτώματα σας, που
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θάνος Χρήστος

    Παιδίατρος (Ιατρός παιδικής & εφηβικής ηλικίας)

    Καλαμαριά

  • Το πιθανότερο είναι ότι κολλήσατε αδενοιο. Δε μοιάζουν τα συμπτώματα ότι νοσείτε από στρεπτόκοκκο. Αν όμως κάνετε πυρετό, τότε κάντε τεστ για στρεπτόκοκκο με δείγμα από το λαιμό σας.

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος