• Ίλιγγος και ζάλη
  • Υποβλήθηκε 18/12/2023

Καλησπέρα σας,το τελευταίο διάστημα ταλαιπωριεμαι με υπογλυκαιμίες (έχω κάνει υπέρηχο άνω και κάτω κοιλίας αιματολογικές εξετάσεις η γλυκοζιομενη είναι φυσιολογική και έκανα και την πεντάωρη καμπύλη σακχάρου.Μου είπαν ότι είμαι σε προδιαβητικο στάδιο.Με παρακολουθεί διατροφολόγος για πιο καλα αποτελέσματα γιατί πρέπει να χάσω κιλά.Τις τελευταίες μέρες έχω έντονη ζαλάδα.Σημερα ενώ η πίεση μου είναι φυσιολογική εγώ ζαλίζομαι, μέτρησα και το σάκχαρο και είναι καλό.Σε τι γιατρό να απευθυνθώ;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    Λογικά κάποιος παθολόγος ή ωριλάς μπορεί να σας καθοδηγήσει καλύτερα και να διερευνήσει εάν έχετε ιλίγγους. Πάντως σίγουρα, σε σχέση με την απώλεια βάρους, ο διαβητολόγος δεν είναι ο κατάλληλος. Μπορεί ενδεχομένως η διατροφή που ακολουθείτε να είναι πολύ περιοριστική και να προκαλεί κάποιες ζαλάδες ή ενδεχομένως να είναι πεσμένος ο αιματοκρίτης και να υπάρχει κάποια χαμηλή φερριτίνη ή έλλειψη βιταμινών. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση και να απευθυνθείτε και σε κάποιο διαιτολόγο για τη ρύθμιση του διατροφικού σας προγράμματος.

    Με εκτίμηση,
    Τσακίρογλου Ελένη,
    Κλινικί Διαιτολόγος- Διατροφολ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τσακίρογλου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Θα πρέπει να γίνουν γενικές εξετάσεις για μια ολοκληρωμένη εικόνα γιατί αν οι παραπάνω τιμές είναι καλές και η και η παρακολούθηση της διατροφής από κάποιον ειδικό ίσως αυτά τα συμπτώματα να μην σχετίζονται από την διατροφή

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Κοιτάχτε το σίδηρο σας. Επίσης βεβαιωθείτε ότι είστε καθημερινά καλά ενυδατωμένος πίνοντας τουλάχιστον 2 l νερό

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σάς.Καλη Χρόνια . Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε ενδοκρινολόγο καθώς και Διατροφολόγο για παρακολούθηση καί αντιμετώπιση των παραπάνω συμπτωμάτων.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Δε θεωρώ ότι βρίσκεστε σε πολύ επιθετική διατροφική αγωγή. Θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε, δεδομένου του ψύχους, ίσως να είναι και αρχόμενος ίλιγγος. Θα πρότεινα να ξεκινούσατε από τον γενικό ιατρό που σας παρακολουθεί.

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Σε ενδοκρινολογο

    Μπεραρντέλλι Ρίτα

    Ενδοκρινολόγος - Διαβητολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η μεταγευματική υπογλυκαιμία (PH) είναι ένα ελάχιστα κατανοητό φαινόμενο. H πεντάωρη από του στόματος δοκιμασία ανοχής γλυκόζης (5-OGTT) είναι συχνά μια χρήσιμη εργαστηριακή διερεύνηση για την κατανόηση και τη δημιουργία διάγνωσης της PH. Θα απευθυνθείτε σε ενδοκρινολόγο.

    Τριάντη Βασιλική

    Ενδοκρινολόγος- Διαβητολόγος - Ιατρός Μεταβολισμού

    Χαλάνδρι

  • Θα πρέπει να πάτε σε κάποιον παθολόγο εάν συνεχιστεί. Ενδεχομένως να μην κοιμάστε καλά και να συμβαίνει αυτό ή να μένετε πολλές ώρες χωρίς φαγητό και υγρά. Δείτε επίσης κ τον σίδηρο σας.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Τα μικρά και συχνά γεύματα θα σας βοηθήσουν στην υπογλυκαιμία, καθώς και η ποιότητα στη διατροφή σας με χαμηλή περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες αλλά και οι σωστοί συνδυασμοί στα γεύματα σας. Η επαρκής ενυδάτωση κυρίως με νερό μέσα στην ημέρα σας επίσης μπορεί να βοηθήσει στην υπογλυκαιμία ή σε τυχόν ζαλάδα που μπορεί να έχετε. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει περαιτέρω. Επιπλέον ένας παθολόγος ή διαβητολογος θα μπορούσε να αντιμετωπίσει το ιατρικό κομμάτι με κάποια κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή για το δικό σας ιατρικό ιστορικό.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Η έντονη ζαλάδα μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, συμπεριλαμβανομένων των προβλημάτων στην πίεση, του σακχάρου, του ενδοκρινικού συστήματος και άλλων παραγόντων υγείας.

    Αφού έχετε ήδη εξεταστεί από διατροφολόγο και έχετε παρακολουθηθεί για το σάκχαρο, μπορείτε να επικοινωνήσετε με έναν ειδικό για το ενδοκρινικό σύστημα (ενδοκρινολόγο) ή ένα γιατρό γενικής πρακτικής. Αυτοί οι ειδικοί μπορούν να εξετάσουν πιο λεπτομερώς την υγεία σας, να εκτιμήσουν τυχόν παράγοντες που ενδέχεται να σχετίζονται με τη ζαλάδα σας και να προτείνουν περαιτέρω εξετάσεις ή αλλαγές στη θεραπεία σας.

    Είναι επίσης σημαντικό να παρακολουθείτε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας η ζαλάδα σας μπορεί να οφείλεται σε μια σειρά από πιθανούς λόγους. Οι υπογλυκαιμίες μπορεί να είναι ένας από αυτούς αλλά εδώ αναφέρετε ότι είχατε σήμερα φυσιολογική πίεση και ζάχαρο και παρόλα αυτά ζαλιζόσασταν. Αυτό θα πρέπει να το κοιτάξετε με το γιατρό σας γιατί υπάρχει μια σειρά από λόγους που μπορεί να συμβαίνει αυτό (χαμηλός, αιματοκρίτης, ευθειασμός αυχένα, λαβύρινθος στο αυτί, άγχος)

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Κατά προτίμηση στον ενδοκρινολόγο σας

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι