• Ίλιγγος και ζάλη
  • Υποβλήθηκε 05/03/2024

Καλησπέρα! Έχω αγχώδεις διαταραχή κ κρίσεις πανικού! Έχω περίπου 2 μήνες που νιώθω ένα μούδιασμα στο μέτωπο, καθημερινά. Υπάρχει περίπτωση να είναι απ' το άγχος;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι μεγάλη περίπτωση. Φροντιστε τον ευατό και την υγεία σας, συνεργαστείτε με ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα! Ναι, το μούδιασμα στο μέτωπο που περιγράφεις μπορεί να συνδέεται με την αγχώδη διαταραχή και τις κρίσεις πανικού. Το άγχος μπορεί να εκδηλώνεται με φυσικά συμπτώματα, όπως μούδιασμα, τάση στον αυχένα και συστολή των μυών. Είναι σημαντικό να συζητήσεις αυτά τα συμπτώματα με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία για να λάβεις την κατάλληλη υποστήριξη και να αντιμετωπίσεις την κατάσταση. Μην διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια, υπάρχουν αποτελεσματικές θεραπείες και τρόποι διαχείρισης του άγχους που μπορούν να σε βοηθήσουν.

    Πισκοντάκης Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ελληνικό

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Το καθημερινό μούδιασμα στο μέτωπο σα να σας δημιουργεί μία παραπάνω ανησυχία τους τελευταίους μήνες. Το μούδιασμα σε διάφορα μέρη του σώματος είναι κοινό σύμπτωμα άγχους, οπότε ναι, θα μπορούσε να οφείλεται σε αυτό. Θα σας ενθάρρυνα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να μπορέσετε να διαχειρίζεστε τέτοιου είδους σκέψεις πιο αποτελεσματικά. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Τα συμπτώματά σας βέβαια οφείλονται στο άγχος. Δείτε το θέμα στη θεραπεία σας και θα μπορέσετε να ανακουφιστείτε από αυτά, αλλά και από τις βαθύτερες αιτίες που τα πυροδοτούν.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Το άγχος είναι υπεύθυνο για τα συμπτώματά σας, μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αν αποκλειστεί πρώτα ο ιατρικός παράγοντας, ναι, μπορούμε να μιλήσουμε για άγχος. Το άγχος προκαλεί συμπτώματα στο σώμα

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Στις αγχώδεις διαταραχές το κυρίαρχο συναίσθημα είναι το άγχος. Η ψυχοθεραπεία βοηθά σημαντικά στη μείωση του άγχους διερευνώντας τις πηγές άγχους και βελτιώνοντας την ποιότητα ζωής

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Ναι υπάρχει , ξεκινήστε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας που έχει ειδίκευση σε κρίσεις πανικού , υπάρχει θεραπεία , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ναι, υπάρχει περίπτωση.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης