• Ηλεκτρομυογράφημα
  • Υποβλήθηκε 20/01/2023

Πρεπει να κανω ηλεκτρομυογραφημα. Όμως έχω βηματοδοτη στην καρδιά. Πιος νευρολογος μπορεί να κάνει την εξέταση? Ευχαριστώ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να την κάνει ο Ιατρός, γνωρίζοντας για το βηματοδότη.
    Δεν απαγορεύεται. Θέλει μόνο προσοχή

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας.
    Η ύπαρξη βηματοδότη δεν αποτελεί πρόβλημα για τη διενέργεια ηλεκτρονευρομυογραφήματος.
    Ο εξειδικευμένος νευρολόγος στην ηλεκτρομυογραφία είναι ο κατάλληλος να διενεργήσει σε εσάς την εξέταση.

    Καλαϊτζάκη Σταματίνα

    Νευρολόγος

    Ιλίσια

  • Νευρογραφια γίνεται μόνο στα κάτω άκρα . Μυογράφημα κανένα προβλημα. Για περισσότερες λεπτομέρειες καλέστε με.

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Νευρολόγος

    Ίλιον

  • Καλημέρα σας, Ο βηματοδότης δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα στη διενέργεια της εξέτασης. Μπορείτε να την κάνετε οπουδήποτε.

    Καραγιώργης Γεώργιος

    Νευρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Δυστυχώς ο βηματοδότης είναι αντένδειξη για ηλεκτρομυογραφικό έλεγχο-κοινώς δεν μπορείτε να κάνετε ηλεκτρομυογράφημα πουθενά

    Παπαγεωργίου Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Ιλίσια

  • Ο βηματοδότης δεν αποτελεί σαφή αντένδειξη απλά πρέπει να το γνωρίζει ο γιατρός για να προσαρμόσει κατάλληλα την εξέταση αν χρειαστεί

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν υπάρχει αντένδειξη λόγω του βηματοδότη σας στο να κάνετε ηλεκτρομυογράφημα. Όσοι νευρολόγοι έχουν το μηχάνημα μπορούν να κάνουν την εξέταση. Μπορώ κι εγώ, όμως βρίσκομαι στο εξωτερικό σε μετεκπαίδευση και γυρίζω στις 6 Μαρτίου οπότε και είναι τα πρώτα μου ραντεβού.

    Dr Κονδύλη Μαρία

    Νευρολόγος

    Πάτρα