• Electromyography
  • Submitted on 20/01/2023

Πρεπει να κανω ηλεκτρομυογραφημα. Όμως έχω βηματοδοτη στην καρδιά. Πιος νευρολογος μπορεί να κάνει την εξέταση? Ευχαριστώ

7 specialists answered

  • Μπορεί να την κάνει ο Ιατρός, γνωρίζοντας για το βηματοδότη.
    Δεν απαγορεύεται. Θέλει μόνο προσοχή

    Τερλής Απόστολος

    Neurologist

    Piraeus

  • Καλησπέρα σας.
    Η ύπαρξη βηματοδότη δεν αποτελεί πρόβλημα για τη διενέργεια ηλεκτρονευρομυογραφήματος.
    Ο εξειδικευμένος νευρολόγος στην ηλεκτρομυογραφία είναι ο κατάλληλος να διενεργήσει σε εσάς την εξέταση.

    Kalaitzaki Stamatina

    Neurologist

    Ilisia

  • Νευρογραφια γίνεται μόνο στα κάτω άκρα . Μυογράφημα κανένα προβλημα. Για περισσότερες λεπτομέρειες καλέστε με.

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Neurologist

    Ilion

  • Καλημέρα σας, Ο βηματοδότης δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα στη διενέργεια της εξέτασης. Μπορείτε να την κάνετε οπουδήποτε.

    Karagiorgis Georgios

    Neurologist

    Ampelokipoi

  • Δυστυχώς ο βηματοδότης είναι αντένδειξη για ηλεκτρομυογραφικό έλεγχο-κοινώς δεν μπορείτε να κάνετε ηλεκτρομυογράφημα πουθενά

    Papageorgiou Ermioni

    Neurologist

    Ilisia

  • Ο βηματοδότης δεν αποτελεί σαφή αντένδειξη απλά πρέπει να το γνωρίζει ο γιατρός για να προσαρμόσει κατάλληλα την εξέταση αν χρειαστεί

    Giannouli Ermioni

    Neurologist

    Neo Psychiko

  • Δεν υπάρχει αντένδειξη λόγω του βηματοδότη σας στο να κάνετε ηλεκτρομυογράφημα. Όσοι νευρολόγοι έχουν το μηχάνημα μπορούν να κάνουν την εξέταση. Μπορώ κι εγώ, όμως βρίσκομαι στο εξωτερικό σε μετεκπαίδευση και γυρίζω στις 6 Μαρτίου οπότε και είναι τα πρώτα μου ραντεβού.

    Konduli Maria

    Neurologist

    Patras