• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 23/02/2024

τι σημαινει το παραμιλητό?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Η ύπαρξη παραμιλητού ή παραληρήματος θα μπορούσε να υποδηλώνει μία ανασφάλεια του εγώ και οτι το άτομο αισθάνεται οτι κινδυνεύει από κάποιον ή κάτι. Σε κάθε περίπτωση χρήζει διερεύνησης με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να απαντήσω επαρκώς στην ερώτησή σας, ωστόσο δεν έχω πρόσβαση σε αρκετές πληροφορίες για μία υπεύθυνη απάντηση. Αν θέλετε μπορείτε να επαναδιατυπώσετε την ερώτηση με περισσότερα δεδομένα, π.χ. τι εννοείται παραμιλητό, ποιον αφορά, τι ηλικία είναι, πόσο καιρό υπάρχει, κλπ. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Το παραμιλητό είναι μια ψυχολογική κατάσταση κατά την οποία κάποιος μιλάει χωρίς να έχει σαφή ειρμό ή νόημα στα λεγόμενά του. Συνήθως συμβαίνει υπό στρες ή υπό την επήρεια ψυχολογικών παραγόντων και μπορεί να αποτελεί ένα σύμπτωμα ψυχολογικής δυσκολίας. Σας συνιστούμε αν το επιθειμείτε να δείτε έναν ψυχολόγο για να σας παράσχει υποστήριξη κατά την αντιμετώπιση των δυσκολιών σας. Η επιστημονική έρευνα έχει δείξει ότι η ψυχολογική θεραπεία μπορεί να βοηθήσει στη μείωση των συμπτωμάτων και στην αντιμετώπιση των ψυχολογικών δυσκολιών.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορεί να εξηγηθεί από διάφορες σκοπιές, ανάλογα με τις λεπτομέρειες που θα δώσει ο καθένας.
    Συνήθως υποδηλώνει άγχος.

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Το παραμιλητό αποτελεί μια συμπεριφορά που χαρακτηρίζεται από τον λόγο κατά την διάρκεια του ύπνου, συχνά χωρίς ο λόγος αυτός να έχει νόημα ή συνεκτικότητα.
    Το παραμιλητό μπορεί να μας δώσει σημαντικές πληροφορίες σχετικά με την ψυχολογική κατάσταση και τη διαδικασία της ψυχικής επεξεργασίας κατά τη διάρκεια του ύπνου. Μπορεί να αποτελεί ένδειξη υπερβολικής έντασης ή άγχους που ο εγκέφαλος προσπαθεί να επεξεργαστεί, ενώ επίσης μπορεί να σχετίζεται με συναισθηματικά τραύματα ή συγκρούσεις που δεν έχουν αντιμετωπιστεί επαρκώς.
    Η ανάλυση του παραμιλητού σε συνδυασμό με άλλα ψυχολογικά συμπτώματα και το περιβάλλον στο οποίο εκδηλώνεται μ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • ενδεχομένως άγχος

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός