• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/02/2024

Πως ξεπερνιέται το άγχος στην ομιλία?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλο θα ήταν να εντοπίσετε τον λόγο ή τους λόγους που σας προκαλούν άγχος και το σωματοποιηειτε μέσω της ομιλιας! Συμβουλευτείτε έναν λογοθεραπευτή για να σας δώσει οδηγίες για το πως θα το αντιμετωπίσετε όταν σας συμβαίνει αλλά και να σας κατευθύνει αν χρειάζεστε βοήθεια απο άλλο ειδικο!!

    Λόγια και Έργα - Δάρλα Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • Αναλόγως το είδος του άγχους θα μπορούσε να σας βοηθήσει ή κάποιος ψυχολόγος αν υπάρχουν ψυχογενείς αιτίες αλλιώς θα μπορούσατε να κλείσετε κάποιο ραντεβού να μιλήσουμε απο κοντά μήπως υπάρχουν δυσκολίες στην ομιλία σας. Σας ευχαριστώ!

    Μενεγής Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας. Η ψυχοθεραπεία μέσω ατομικών συνεδριών μπορεί να σας παρέχει σημαντική ανακούφιση και μόνιμη λύση με παράλληλη εμβάθυνση σε ό,τι χρειάζεστε.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Μακάρι να μπορούσα να σας δώσω μία επαρκή απάντηση στο ερώτημά σας. Θα χρειαστώ να γνωρίζω περισσότερες πληροφορίες για να καταλάβω σε τί ακριβώς αναφέρεστε και τι πιθανώς να μπορούσε να βοηθήσει. Αν θέλετε μπορείτε να επαναδιατυπώσετε την ερώτησή σας με περισσότερα δεδομένα. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα. Η Ψυχοθεραπεία βοηθάει πολύ στην αντιμετώπιση του άγχους κατά τη διάρκεια της ομιλίας ή οποιασδήποτε άλλης δραστηριότητας στην καθημερινή μας ζωή.

    Εξέλιξη Λόγου, Φωνής και Κατάποσης - Πέτρου Σύλα

    Λογοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Το άγχος στην ομιλία μπορεί να αποτελέσει μια δυσάρεστη εμπειρία για πολλούς ανθρώπους, ειδικά όταν πρέπει να μιλήσουν δημόσια ή μπροστά σε μεγάλο ακροατήριο.
    Μερικές συμβουλές που μπορώ να σας δώσω είναι να προετοιμαστείτε προσεκτικά για την ομιλία σας, μελετώντας και εξασκώντας το περιεχόμενο που θα παρουσιάσετε. Η εμπειρία διαφόρων τεχνικών όπως η βαθιές αναπνοές και η εστίαση στο παρόν θα βοηθήσουν να χαλαρώσετε και να μειώσετε το άγχος. Επίσης, να θυμάστε ότι οι περισσότεροι ακροατές είναι φιλικοί και υποστηρικτικοί και ενδιαφέρονται να ακούσουν τι θα πει ο ομιλητής.
    Εάν αισθάνεστε εν τέλει ότι δεν μπορείτε να το αντιμετωπίσετε,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γεια σας. Το άγχος στην δημόσια ομιλία είναι συχνό σε πολλούς ανθρώπους, προέρχεται από τον πρωτόγονο εγκέφαλο (αμυγδαλή) και σχετίζεται με το συναίσθημα έκθεσης και απειλής από τους άλλους. Χρειάζεται αρχικά να εκτεθείτε σε χαμηλού ρίσκου κοινό (κάποιο φίλο ή κοντινό σας πρόσωπο, ή άλλο ασφαλές πρόσωπο). Στη συνέχεια να κάνετε αρκετή εξάσκηση, μόνος ή με το "ασφαλές κοινό" σας. Τέλος, να προετοιμαστείτε κατάλληλα, και να έχετε μια λύση- φυγής ή διεξόδου σε περίπτωση που όντως κάτι πάει στραβά κατά την ομιλία σας.(π.χ. να κάνετε μια παύση, να πάρετε αναπνοές/διαλογισμό αναπνοής, ή να έχετε ένα "πρόσωπο-άγκυρα" που θα κοιτά... Διάβασε περισσότερα

    Γαλάνη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλησπέρα. Το άγχος μπορεί να επηρεάσει διάφορες λειτουργίες όπως και την ομιλία. Αυτό που χρειάζεται είναι να εντοπίσουμε τι προκαλεί άγχος και με διάφορες τεχνικές να το διαχειριστούμε.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Μιλώντας ξανά και ξανά , υπάρχουν τεχνικές που μπορείτε να μάθετε σε συνεδρία ώστε να εκπαιδεύσετε το μυαλό σας να μην νοιώθει απειλεί , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος