• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 11/12/2023

Ποια είναι τα βασικά ορόσημα και οι προκλήσεις που πρέπει να αναμένω στο ταξίδι μου προς την απώλεια βάρους και πώς μπορώ να τα ξεπεράσω;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Όπως ο καθένας από εμάς είναι διαφορετικός, έτσι και η διατροφή μας χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση για να είναι ιδανική για τον καθένα μας. Με την ίδια λογική, ο καθένας μπορεί να έρθει αντιμέτωπος με άλλες προκλήσεις. Σίγουρα η ψυχολογία μας παίζει σπουδαίο ρόλο στην προσήλωση στους στόχους μας, οι οποίοι πρέπει να είναι ξεκάθαροι στον εαυτό μας, για να έχουμε πάντα το κίνητρο να συνεχίζουμε. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Αν και αυτό εξαρτάται από διάφορους παράγοντες( όπως τι παραπάνω κιλά θέλουμε να χάσουμε, θέματα υγείας, ηλικία, σωματική άσκηση) η ασφαλής απώλεια βάρους μέσα στον μήνα είναι
    2-5 κιλά

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Βρείτε τον λόγο που θέλετε πραγματικά να βελτιώσετε την διατροφικές συνήθειες.

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν μπορώ να ξέρω τι είναι για εσάς πρόκληση γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές αδυναμίες. Το κλειδί είναι να έχετε ξεκάθαρα θέλω και στόχους που θα κάνουν τις προκλήσεις να μην είναι τόσο δελεαστικές.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Τα βασικά ορόσημα στην απώλεια βάρους περιλαμβάνουν την ισορροπημένη διατροφή, τη σωματική άσκηση και την καλή ψυχολογία. Μερικές από τις προκλήσεις τώρα που μπορεί να αντιμετωπισεις είναι η αδυναμία συνέπειας στην αλλαγή διατροφικών συνηθειών, αρνητικά συναισθήματα ή ένα mindset άσπρο - μαύρο. Φυσικά, πολλά από αυτά τα εμπόδια μπορούν να ξεπεραστούν αν δώσεις έμφαση στην επίτευξη μικρών και ρεαλιστικών στόχων και αναζητώντας υποστήριξη από φίλους ή αρμόδιους επαγγελματίες υγείας.

    Χούπη Κλειώ MSc & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Η απώλεια βάρους είναι μια διαδικασία που μπορεί να φέρει διάφορα ορόσημα και προκλήσεις. Ανάλογα με την προσωπική σου κατάσταση, υπάρχουν κάποια συνήθη σημεία που πολλοί άνθρωποι αντιμετωπίζουν:

    Ορόσημα:
    1)Αρχική Απώλεια: Στα αρχικά στάδια μπορεί να χάσεις βάρος γρήγορα, κυρίως λόγω απώλειας υδάτων.
    2)Πτώση Ρυθμού: Σε κάποιο σημείο, η ταχύτητα της απώλειας βάρους μπορεί να μειωθεί.
    3)Αντιμετώπιση Αδυναμιών: Μπορεί να αντιμετωπίσεις δυσκολίες στην αλλαγή συνηθειών διατροφής ή στην προσθήκη άσκησης στην καθημερινότητά σου.
    4)Διατήρηση Βάρους: Μετά την απώλεια βάρους, η προσπάθεια να διατηρήσεις αυτό το νέο βάρος είναι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αν το ταξίδι είναι μεγάλο να αναμένεις πως θα βρεις σημεία που θα κανείς πλατό στη ζυγαριά. Δεν θα κατεβαίνεις τσουλήθρα! Θα συναντήσεις πλατύσκαλα! Εκει θα χρειαστείς υπομονή & υποστήριξη & επιμονη! Επίσης αν το ταξίδι είναι μεγάλο θέλει να βάλεις ψυχή για να αλλάξει όλος ο τρόπος ζωής σου ως προς το φαγητό για να είναι ένα ταξίδι που θα φτάσεις στον προορισμό που θες κ να μείνεις εκει να μη γυρίσεις πίσω! Κοινωνικά τέλος είναι ένα σημαντικό κεφάλαιο! Να προσαρμοστείς στις κοινωνικές προκλήσεις & να μην αλλάξεις τη κοινωνική σου ζωή ή να τη στερηθείς. Ιδανικά να τροποποιήσεις τις επιλογές σου κρατώντας ενεργό τον κύκλο σου.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Μερικές από τις προκλήσεις στην απώλεια βάρους ειναι οι εξής :
    -έλλειψη προσωπικής κινητοποίησης
    - μη ρεαλιστικοί στόχοι
    - ακραίες πεποιθήσεις γύρω από το φαγητό
    -τελειομανία
    - διαχείριση χρόνου
    - συναισθηματική διατροφή
    - έλλειψη πόρων
    -μεγάλη κατανάλωση αλκοολ....

    Η λίστα ειναι μεγάλη . Οι προκλησεις ειναι εξατομικευμένες και διαφέρουν από άτομο σε άτομο . Η συνεργασία με έναν διατροφολόγο, έχει ως στόχο την καταγραφή των εμποδίων αυτών και την απιτελεσματική διαχείριση τους.

    Φίλιππα Μαρίλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • α) Επιλέξτε έναν/μια διαιτολόγο / διατροφολόγο με τα εξής κριτήρια:
    - ύπαρξη επικοινωνίας
    - άρτια κατάρτιση (θα πρέπει να είναι σε θέση να σας εξηγεί για ποιόν λόγο γίνεται το κάθε τι,
    χωρίς δογματικές απαντήσεις
    - ύπαρξη εμπιστοσύνης
    Δεν υπάρχουν "μαγικές" ή αστραπιαίες μέθοδοι και λύσεις στο θέμα της ρύθμισης του βάρους,
    οπότε πάψτε να τις αναζητείτε. Χρειάζεται υπομονή και αφοσίωση.
    β) Ένα από τα βασικότερα ορόσημα είναι η ίδια η καμπή της απώλειας βάρους στη ζυγαριά σας. Πολλές φορές συμβαίνει ακόμα και όταν κάνετε φιλότιμα τη προσπάθεια σας. Προσπεράστε το με το να μη ζυγίζεστε (κρύψτε ή ξεφο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Τα μικρά και συχνά γεύματα βοηθάνε παρά πολύ στην απώλεια τών κιλών. Ενεργοποιηται καλύτερα ο μεταβολισμός σας, μειώνεται η τάση για τσιμπολιγημα. Όταν υπάρχουν σταθερά γεύματα και γεμίζει το στομάχι με ωραίους συνδυασμούς σε τροφές πάντα υπό την καθοδήγηση και την επίβλεψη ενός κλινικού διαιτολόγου είναι ότι πιο σημαντικό υπάρχει όσον αφορά στην απώλεια του σωματικού σας βάρους αλλά και την αποτελεσματικότητα της προσπάθειας σας. Επίσης η διατροφή θα πρέπει να είναι σωστή και ισορροπημένη με ποικιλία σε τροφές ώστε να μην υπάρχουν διατροφικές ελλείψεις αλλά και άλλα προβληματα υγείας. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό ώστε να... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Γεια σας,

    πρέπει να τα γνωρίζουμε για να σας συμβουλέψουμε.
    Αν δεν γνωρίζουμε τι προσπάθειες έχετε κάνει δεν μπορούμε δυστυχώς να καθοδηγήσουμε.

    Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

    Με εκτίμηση,
    η ομάδα του www.nutripass.gr

    Nutripass - Αντωνίου Γιάννης & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι