• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/01/2024

Ο σύζυγός μου έχει πρόσφατα υποβληθεί (πριν 17ημέρες) σε μερική νεφρεκτομή με χρήση ρομπότ για την αφαίρεση μορφώματος στο δεξιό νεφρό. Η βιοψία έδειξε θηλώδες καρκίνωμα των νεφρικών κυττάρων τύπου ΙΙ, grade 2, μεγαλύτερης διαμέτρου 6εκ. το οποίο έχει αφαιρεθεί σε ζώνη υγειών ιστών. Το παθολογοανατομικό στάδιο του καρκινώματος κατά UICC/2017 είναι : pT11bNX. Ο ουρολόγος-χειρουργός μας είπε ότι δεν χρειάζεται κάποια επιπλέον θεραπεία αλλά συνέστησε τακτικούς ελέγχους ανά 3 μήνες, μετά 6, 1 χρόνο, 3 χρόνια και 5. Η νεφρολόγος, ωστόσο, μας παρέπεμψε σε ογκολόγο. Οι περισσότεροι γιατροί πριν την επέμβαση μας έλεγαν ότι οι όγκοι νεφρού απλά αφαιρούνται χωρίς περαιτέρω θεραπείες (χημειοθεραπείες/ακτινοβολίες). Τι μας συμβουλεύετε να κάνουμε; Να απευθυνθούμε και σε ογκολόγο; Υπάρχει περίπτωση να υποβληθεί σε περαιτέρω θεραπευτική αγωγή χωρίς πραγματικά να χρειάζεται; Ευχαριστώ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλο θα ειναι να τον δει Ογκολόγος Θα του δωσει περαιτέρω θεραπεία μονον εφοσον ειναι απαραίτητο

    Σταματέλου Κυριακή

    Ειδική Νεφρολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΘΗΛΩΔΕΣ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ ΣΕ ΖΩΝΗ ΥΓΙΗ ΙΣΤΩΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΑΠΟ ΟΓΚΟΛΟΓΟ Η ΟΥΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.

    Παπαδογιαννάκης Απόστολος

    Νεφρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε Ογκολογο και να υπάρχει και ογκολογικη παρακολούθηση. Το συγκεκριμένο στάδιο και ιστολογικό τύπους δε χρειάζεται να παρει επικουρικη ανοσοθεραπεια. Ωστόσο τον τελικό λόγο τον έχει πάντα ο Ογκολόγος

    Κουτσούκος Κωνσταντίνος

    Ογκολόγος - Παθολόγος

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας πιστεύω ότι ο ογκολογος μπορεί να σας δώσει τις πιο ξεκάθαρες οδηγίες ώστε να είστε ασφαλείς. Σίγουρα θα έχετε κάνει ένα pet scan πριν το χειρουργείο οπότε αν είχατε υπόνοιες ότι υπάρχουν και αλλού ευρήματα θα σας είχαν πει και για συνέχιση της θεραπείας και με άλλα μέσα. Πιστεύω ο ογκολογος σας θα σας κατατοπίσει καλύτερα. Καλή ανάρρωση. Ευχαριστώ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός

  • Τα θηλωδη δεν χρήζουν επιπλέον θεραπείας. Εφοσον ισχυει αυτη η ιστολογική

    Αυγουστίδου Μαρία

    Ογκολόγος

    Μαρούσι