• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 21/12/2023

Μπορείτε να μοιραστείτε κάποιες πρακτικές συμβουλές για την απώλεια βάρους που έχουν αποδειχθεί αποτελεσματικές στους ασθενείς σας ή σε μελέτες;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Θεραπεία συμπτωμάτων διαταραγμένης σχέσης με τη τροφή
    ύπνος
    φυσική δραστηριότητα - ό, τι είναι ευχάριστο για τον καθένα
    ενυδάτωση
    Σας ευχαριστώ

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Καλημέρα σας. Χίλια συγγνώμη για την μεγάλη καθυστέρηση. Σίγουρα αυτό που παίζει ρόλο είναι οι μερίδες. Θα πρέπει να βρείτε τι μερίδες αντιστοιχούν σ΄εσας, έπειτα οι περισσότερες ερευνες μας λένε να κάνουμε σωστή κατανομή των θερμίδων μέσα στην ημέρα. Επομένως καλό είναι να έχουμε 5 -- 6 γεύματα την ημέρα. 3 κύρια και 2-3 μικρά σνακ.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • - Συχνά γεύματα, κάθε 3 ώρες.
    - τα κύρια γεύματα να αποτελούνται από 3άδες (φρέσκο, πρωτεινούχο και αμυλούχο τρόφιμο).
    - Μην αποφύγετε γεύματα και μην μειώνετε την ποσότητα φαγητού αν τύχει να βγείτε εκτός προγράμματος.
    - Εντάξτε την κίνηση στην καθημερινότητα σας.
    - Πίνετε αρκετό νερό.
    - Φροντίστε να ξεκουράζεστε επαρκώς.

    Βλασερού Ολυμπία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καταναλώνετε καθημερινά φρούτα και λαχανικά ,εποχής καί φρέσκα.
    Μην παραλείπετε ποτέ το πρωινό σας γεύμα.
    Χρησιμοποιείτε προϊόντα ολικής αλέσεως.Ειναι πλούσια σε φυτικές ίνες.
    Επιλέξτε άπαχα κρεατικά .
    Καταναλώνετε 1-2 μερίδες φρέσκα ψάρια την εβδομάδα.
    Καταναλώνετε 1-2 μερίδες όσπρια την εβδομάδα.
    Χρησιμοποιείτε καθημερινά τα καλά λιπαρά όπως ελαιόλαδο και ξηρούς καρπούς.
    Πίνετε αρκετό νερό.
    Να ασκήστε .
    Αποφύγετε αναψυκτικά, ζάχαρη, επεξεργασμένα τρόφιμα και το αλάτι.
    Σας ευχαριστούμε πολύ για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.
    Είμαστε στη διάθεσή σας για ότι χρειαστείτε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Φυσικά!
    1) Μη βιάζεστε και μη ζυγίζεστε. Η Ρώμη δε χτίστηκε σε μια μέρα και ούτε το βάρος που βάλατε μπήκε σε έναν μήνα. Κατα συνέπεια, δεν πρόκειτα να φύγει σωστά μέσα σε έναν μήνα, ΟΣΟ και αν το προσπαθήσετε. Τα πράγματα θέλουν τον χρόνο τους.
    2) Μην αλλάξετε χάριν της απώλειας βάρους ΚΑΜΙΑ συνήθεια, που δεν πρόκειται να διατηρήσετε αλλαγμένη και στο μέλλον. Θα είναι άσκοπο γιατί τα κιλά σας δυστυχώς θα επιστρέψουν. Πάντως οι μακροπρόθεσμες απώλειες βάρους προϋποθέτουν κάποιες μόνιμες αλλαγές συνηθειών - κυρίως αυτών που μας οδήγησαν αρχικά σε αυξήσεις.
    3) Δεχθείτε όσο καλύτερα μπορείτε αυτό που προσπαθείτε να ξεκινήσετε. Εμπλου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Σίγουρα, υπάρχουν πολλές πρακτικές συμβουλές που έχουν αποδειχθεί αποτελεσματικές για την απώλεια βάρους. Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι η κατάλληλη διατροφή και ο τρόπος ζωής μπορεί να διαφέρουν από άτομο σε άτομο. Εδώ είναι μερικές συνήθειες που έχουν βοηθήσει πολλούς ανθρώπους:

    Στόχοι Συγκεκριμένοι και Προσιτοί:
    Θέστε ρεαλιστικούς στόχους απώλειας βάρους.

    Ισορροπημένη Διατροφή:
    Επιλέξτε μια ισορροπημένη διατροφή που περιλαμβάνει φρούτα, λαχανικά, δημητριακά ολικής άλεσης, υψηλής ποιότητας πρωτεΐνες, και υγιεινές πηγές λιπαρών.

    Ελέγχος Μερίδων:
    Μάθετε να αναγνωρίζετε το μέγεθος των μερίδων και ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Μερικές πρακτικές συμβουλές για απώλεια βάρους είναι τα μικρά και συχνά γεύματα μέσα στην ημέρα, οι μικρές μερίδες στα φαγητά και η σωστή και ποιοτική διατροφή με χαμηλούς υδατάνθρακες και χαμηλά λιπαρά και ζάχαρη, να μην τρώμε πολύ αργά το βράδυ, να γυμναζόμαστε, να πίνουμε πολύ νερό. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει περαιτέρω, ώστε να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί με κατάλληλες μετρήσεις.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Για να επιτευχθεί η απώλεια βάρους χρειαζόμαστε ένα θερμιδικό έλλειμμα στο ενεργειακό μας ισοζυγιο ή αυξάνοντας τις ενεργειακές δαπάνες πως ;
    Περιόριςτε την ποσότητα των γευμάτων σας.Εάν μειώσετε τα μεγέθη των μερίδων που καταναλώνετε, ελαχιστοποιήσετε τα τσιμπολογήματα και επιλέξετε τρόφιμα με χαμηλότερες θερμίδες στα γεύματά σας θα δημιουργήσετε ένα έλλειμμα αρκετά ικανό για απώλεια βάρους.
    Αύξηςτε το επίπεδο της φυσικής σας δραστηριότητας. Ο αριθμός των θερμίδων που χρειάζεται το σώμα μας κάθε μέρα εξαρτάται από το επίπεδο δραστηριότητάς μας. Καίγοντας περισσότερες θερμίδες κατά την σωματική άσκηση είναι λογικό ότι σας οδηγεί σε θε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βερυκοκάκη Έλενα - Healthy Life

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Υπάρχουν συγκεκριμένες πρακτικές οι οποίες είναι διαφορετικές ανα περιστατικό . Η πρακτικές είναι προσανατολισμένες στην αλλαγή διατροφικής συμπεριφοράς που επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες όπως το είδος έργασίας κλπ

    Ζέρβας Νικόλαος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κιάτο

  • Να τρωτε λιγοτερο απο όσο καίτε την ημερα και να κινείστε παραπανω!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος