• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/01/2024

Νιώθω ψυχικά κατεστραμένη και οτι δεν μπορώ να βοηθήσω τους γύρω μου στα προβλήματα υγείας που εχουν. Κουράστικα να προσπαθώ για το καλό των γύρων μου και να αφήνω στο περιθώριο εμένα. Δεν εχω δουλειά δεν εχω ασφάλεια υγείας ωστε να κανω μια εγχείρηση που χρειάζεται και δεν μου φτανουν 24 ωρες να τρέχω για να ειναι καλα οι δικοι μου άνθρωποι. Νιώθω οτι καταρρέω και δεν θα μπορώ να βοηθήσω.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Τα έχετε πει ήδη όλα !!! Κάντε το κιόλας, βάλτε προταιρεοτητα εσάς ! Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος κάποιοι θα δυσαρεστηθούν όμως έχετε υποχρέωση σε εσάς πρώτα και κύρια και οι άλλοι ας κάνουν τα κουμάντα τους !!! Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας! Ίσως θα ήταν λυτρωτικό να τους το επικοινωνήσετε ευθέως και άμεσα και να απαιτήσετε να σας κατανοήσουν, είναι το δικαίωμα σας, σας ανήκει με όλη τη σημασία της λέξεως. Για τα προβλήματα υγείας υπάρχουμε και εμείς, διατεθειμένοι να βοηθήσουμε με τα κατάλληλα μέσα όσο κλισέ και να ακούγεται. Καμία φορά μια απλή συζήτηση, διευθετεί πολλά ζητήματα. Όταν κρατάμε πολλές "τσάντες'΄ μαζί με πολύ βάρος, ιδανικό θα ήταν τις αφήνουμε μια-μια, για να μη φθαρούν τα χέρια μας. Επαναλαμβάνω διαθέσιμη και η θεραπευτική οδός σε αυτή τη διαδικασία. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Δεν είναι εύκολο να υποστηρίζουμε άλλους ανθρώπους αν δεν έχουμε πρώτα φροντίσει τον εαυτό μας. Πάρτε ένα διάλειμμα και φροντίστε να ξεκουραστείτε σωματικά και ψυχικά χωρίς ενοχές.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για την κατάσταση που αντιμετωπίζετε. Δεν είναι καθόλου εύκολη.

    Ένας ειδικός μπορεί να σας υποστηρίξει να βρείτε το καλύτερο για εσάς.

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλό είναι να κοιτάξετε την δική σας ψυχική και σωματική υγεία και να φροντίσετε τον εαυτό σας. Εάν δεν το κάνετε θα είναι όλο και πιο δυσκολη η καθημερινότητα σας.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε στο συμβουλευτικό σταθμό του Δήμου σας. Παρέχουν έναν αριθμό δωρεάν συνεδριών. Πιστεύω ότι θα λάβετε κάποια βοήθεια.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα