• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 13/12/2023

μπορείτε να προτείνετε υγιεινά γεύματα που βοηθούν στην απώλεια βάρους;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Όλα τα γεύματα μπορούν να βοηθήσουν στην απώλεια βάρους αρκεί να καταναλώνονται στις σωστές αναλογίες και την κατάλληλη συχνότητα

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Χαίρετε
    Θα προσπαθήσω να απαντήσω στην ερώτηση σας προτείνοντας είδη και κατηγορίες και όχι λέγοντας σας συγκεκριμένα γεύματα, διότι ο ρόλος μου εδώ είναι συμβουλευτικός. Πάρα ταύτα αυτά που σας προτείνω είναι επιλεγμένα βάση 4 κριτηρίων: α) διατήρηση της γλυκαιμίας σε καλύτερα επίπεδα, β) έκθεση σε λιγότερα πρόσθετα, γ) ενίσχυση μικροβιωματικής βιοποικιλότητας, μείωση της οξειδωτικής καταπόνησης του οργανισμού σας γιατί έτσι μπορούν να τεθούν υπο έλεγχο και οι φλεγμονώδεις αντιδράσεις του. Να θυμάστε ότι ο ανθρώπινος οργανισμός αποκτά καλύτερο έλεγχο των αποθεμάτων λίπους όταν νιώθει ότι δεν απειλήται η υγεία του!

    * Καταναλώστε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Όλα τα γευματα που αποτελούνται από μια καλή ποσότητα πρωτείνης άπαχης και σύνθετων υδατανθρακων από προιόντα ολικής άλεσης

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Δεν φτάνει μόνο να είναι υγιεινά τα γεύματα θα πρέπει και οι ποσότητες να είναι αυτές που χρειάζεστε έτσι ώστε να σας βοηθήσουν να έχετε απώλεια λίπους.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Yπάρχουν πολλές υγιεινές επιλογές γευμάτων που μπορούν να συμβάλουν στην απώλεια βάρους. Η ποικιλία είναι σημαντική για να παρέχει τις απαραίτητες θρεπτικές ουσίες και να διατηρεί το ενδιαφέρον στη διατροφή. Μερικές επιλογές περιλαμβάνουν:

    1. Πρωινό με πρωτεΐνη: Αυγά με λαχανικά, γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά και φρούτα, τοφού κτλ.

    2. Σαλάτες με πρωτεΐνη: Σαλάτες με κοτόπουλο, τόνο ή φασόλια, πλούσιες σε λαχανικά της επιλογής σου και νιφάδες αμυγδάλου.

    3. Ψητά λαχανικά: Μια ποικιλία ψητών λαχανικών (αγγούρια, πιπεριές, κολοκυθάκια) με κινόα ή ρύζι ολικής αλέσεως.

    4. Ψάρι και λαχανικά: Ψάρια όπως σολομός ή ο τόν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ότι μαγειρευτό φαγητό έχετε στο σπίτι σας πάντα με μικρή ποσότητα σε ελαιόλαδο αλλά και σωστά μαγειρεμένα πχ ψητά στο φούρνο, στην κατσαρόλα ή στον ατμό ή στον αέρα και όχι στο τηγάνι είναι μια χαρά επιλογές για την απώλεια του σωματικού σας βάρους. Βέβαια σε ότι μαγειρευτό φαγητό και αν επιλέξετε θα πρέπει να προσέχετε και τις ποσότητες που θα καταναλώσετε πχ να έχετε σαν μέτρο σύγκρισης τα πιάτα του φρούτου. Καλό θα είναι να αποφεύγετε και τα junk food από έξω τύπου delivery διότι δεν είναι υγιεινά.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Γεια σας και ευχαριστούμε για το μήνυμα.

    Μπορείτε να δείτε περισσότερα στο site μας www.nutripass.gr
    αλλά και στην ενότητα με τις συνταγές στο blog μας: https://nutripass.gr/category/%cf%83%cf%85%ce%bd%cf%84%ce%b1%ce%b3%ce%ad%cf%82/

    Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

    Nutripass - Αντωνίου Γιάννης & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Η υγιεινή διατροφή είναι σημαντική για την απώλεια βάρους. Παρακάτω υπάρχουν μερικές ιδέες για υγιεινά γεύματα:

    Ψητό Κοτόπουλο στήθος με Λαχανικά:
    Ψήστε κοτόπουλο χωρίς το δέρμα και σερβίρετέ το με ποικιλία λαχανικών. Τα λαχανικά παρέχουν φυτικές ίνες που βοηθούν στο να νιώθετε πιο γεμάτοι για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

    Σαλάτα με Ρόκα, Κοτόπουλο:
    Μια σαλάτα με φύλλα ρόκας, ψητό κοτόπουλο στήθος και μία ελαφριά σως με ελαιόλαδο είναι πλούσια σε θρεπτικά συστατικά και χαμηλή σε θερμίδες.

    Ριζότο λαχανικών:
    Χρησιμοποιήστε κινόα ή ρύζι για το ριζότο και προσθέστε ψητά λαχανικά όπως καρότα, μπρόκολο κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί