• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 27/01/2024

Μπορει κάποιος να μου πει για ποιό λογο υποτροπιάζει η κατάθλιψη ;; Φταίω εγω ως θεραπευόμενη που ακόμα δε τη ξεπερνάω παρα την αγωγή και τη ψυχοθεραπεια που κάνω ; ειλικρινα ειμαι κουρασμενη και μπερδεμενη πια. Ευχαριστω!

6 ειδικοί απάντησαν

  • Εσείς δεν φταίτε σίγουρα , μπορεί η φαρμακοθεραπεία να μην ταιριάζει σε εσάς να θέλετε άλλο φάρμακο ή η ψυχοθεραπεία να μην είναι αυτή που σας ταιριάζει ! Για το πρώτο δεν μπορείτε να το ξέρετε ξέρει ο ψυχίατρος για το δεύτερο όμως ακολουθείτε το ένστικτο σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • θα ηταν χρήσιμο να μοιραστείτε τους προβληματισμούς σας κατά την ψυχοθεραπεία σας ώστε να λάβετε τις απαντήσεις και τη υποστήριξη που ψάχνετε

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Παίζουν πολλά ρόλο. Καταρχήν πόσο καιρό κάνετε ψυχοθεραπεία; Τι έχετε αλλάξει στη ζωή σας από αυτά που σας οδήγησαν στην κατάθλιψη; Έχετε προτείνει στο γιατρό σας να κάνετε διαφορετική σύνθεση αγωγής;
    Με μια μέθοδο κ μόνο μπορεί να μην είναι τόσο λειτουργικό κ να πρέπει να πειραματιστείτε με περισσότερες μεθόδους.

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Γειά σας! Έχετε δίκιο, είναι πολύ φορτικό όλο αυτό και ψυχοφθόρο, αρκετές φορές, όμως μην αψηφάτε πως η θεραπευτική διαδικασία δεν είναι μόνο μια ανώδυνη διαδικασία. Παραδείγματος χάριν, όταν πάτε στο γυμναστήριο, θα κουραστείτε την ώρα της εκγύμνασης, το σώμα σας θα γυρίσει αρκετά βαρύ, ωστόσο ετεροχρονισμένα θα δείτε μεγάλη διαφορά και βελτίωση. Έτσι ακριβώς λειτουργεί και η ψυχοθεραπεία και φυσικά η χημεία της σύνδεσης μεταξύ θεραπευτή-θεραπευόμενου. Ο χώρος και ο χρόνος τα θεραπεύουν όλα, με βασικό πάντα πρωταγωνιστή εσάς. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Το μήνυμά σας μου μεταφέρει έντονα την αίσθηση της απόγνωσης. "Γιατί υποτροπιάζω; Φταίω εγώ; Τι κάνω λάθος και δεν πιάνει η αγωγή ή η ψυχοθεραπεία;". Πιστεύω ότι το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να απευθύνετε τις ερωτήσεις σας στον/στην θεραπευτή/τριά σας, εφόσον βρίσκεστε ακόμη σε θεραπευτική διαδικασία. Θα αποτελέσει χρήσιμη αφορμή για αναστοχασμό και ενίσχυση της σχέσης μεταξύ σας. Δεν θα ήθελα να τοποθετηθώ επί του θέματος περαιτέρω για να μην παρεμβάλω στη σχέση αυτή.

    Εξετάστε το ενδεχόμενο να μη σας ταιριάζει ο άνθρωπος που έχετε βρει, ή η προσέγγιση που ακολουθεί. Μοιραστείτε αυτά μαζί του/της. Δ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Κάποιοι ασθενείς δυσκολεύονται να αναρρώσουν κι υποτροπιάζουν συχνά, ακολουθήστε τις συμβουλές του ψυχιάτρου.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός