• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 27/09/2023

Καλησπέρα.ειναι δεύτερη φορά που το παθαίνω..ξυπνάω το πρωί και αρχίζει σταδιακά να αυξάνεται ένας πόνος ανυπόφορος.στο στηθος κυρίως αλλά και πλάτη και στομάχι ..διαρκεί 10 λεπτά πάνω κάτω και μου κόβει την ανάσα δεν μπορώ ούτε εύκολα να μιλήσω ζοριζομαι.καθως υποχωρεί έχω κρύο ιδρώτα και σταδιακά φεύγει αλλά μου αφήνει μια αίσθηση κόμπου στο στομάχι .έκανα όλες τις εξετάσεις καρδιάς αλλά δεν έχω κάτι.η φυσιοθεραπευτρια μου μια μέρα πριν αυτήν την κρίση πονου, μου είπε ότι έχω ψύξη..στο νοσοκομείο μου είπαν ότι μπορεί να είναι ψύξη αλλά ο καρδιολόγος δεν είχε και πολλές ελπίδες να είναι από την ψύξη ,ούτε και εγώ νιώθω έτσι, μου φαίνεται περίεργο μια ψύξη στη πλάτη να μου προκαλέσει τόσο έντονο πονο σαν κρίση..απ' την άλλη όμως δύο φορές που το έπαθα ήταν τη στιγμή που ξύπνησα δηλαδή μετά από πολύ ώρα ίδιας στάσης σώματος..

9 ειδικοί απάντησαν

  • ΤΟ ΠΡΩΙ,ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΠΑΡΤΕ ΒΑΘΙΕΣ ΑΝΑΣΕΣ ΚΑΙ ΠΙΕΙΤΕ ΕΝΑΝ ΚΑΦΕ ΜΕ ΚΡΟΥΑΣΑΝ ΣΟΚΟΛΑΤΑ.
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΑΣ.

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Θα πρέπει να δείτε αν σχετίζεται με πόνο στην πλάτη ή και στον αυχένα.Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι ας πούμε :" ψύξη" που είναι βέβαια μη επιστημονικός όρος αλλιώς όπως θα λέγαμε μυικός σπασμός ή πιάσιμο;;Θα μπορούσε να είναι μια κρίση άγχους αν έχετε αυτήν την περίοδο πιο φορτωμένο πρόγραμμα ή περισσότερο άγχος;αν ο πόνος που νιώθετε είναι σαν κάψιμο ή αίσθηση
    "ρεύματος" τότε υπάρχει κάποια πίεση σε νεύρο (μεσοπλευριο νεύρο λογικά) και κάνει αυτήν την αντανάκλαση.
    Χρειάζεται λεπτομερή εξέταση και λήψη ιστορικού για να κάνει κάποιος διάγνωση.
    Περαστικά σας και καλή συνέχεια.
    Αν θέλετε περισσότερη βοήθεια κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ (ΓΑΣΤΡΙΤΙΔΑ - ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΙΣΗ).
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ (πχ STRESS ECHO)

    Δράγαζης Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα εάν οι κλινικές παθολογικές εξετάσεις δεν δείχνουν κάτι τότε προφανώς μπορεί να είναι και μυοσκελετικό , είναι περίπλοκο και χρειάζεται καλή διάφορο διάγνωση
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας, είναι πιθανόν να έχουν δημιουργηθεί μυικοί σπασμοί και να έχετε αυτά τα συμπτώματα την ώρα που ξυπνάτε και επίσης μπορεί να επηρεάζει και η κακή στάση στον ύπνο σας. Θα χρειαστεί να κάνουμε την κλινική αξιολόγηση η οποία είναι δωρεάν και στην συνέχεια θα σας ενημερώσουμε πως μπορούμε να σας βοηθήσουμε μέσω της φυσικοθεραπείας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Η συμπτωματολογική εικόνα που μας λέτε πιο πολύ παραπέμπει σε βαγοτονικό επεισόδιο παρά σε ψύξη. Η αξονική στεφανιογραφία πιστεύω οτι είναι εξέταση επιλογής όσον αφορά το αγγειακό δικτυο της καρδιάς θα ξεδιαλυνει κάθε αμφιβολία. Επίσης, μία διαφραγματοκήλη στομάχου, μπορεί επίσης να προκαλέσει τα συμπτώματα που περιγράφετε.

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα
    Καλό είναι να ξεκινήσετε με ορθοπαιδικό ώστε να αποκλείσει το ενδεχόμενο να είναι από κυφοσκολιωση.
    Παράλληλη να σας δει και εκτενέστερα ο Καρδιολογος σας
    Επίσης υπάρχει περίπτωση να έχετε και κρίσεις πανικού

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας!
    Μιλάτε για έναν διάχυτο πόνο, ο οποίος μπορεί να προέρχεται από μυοσκελετικο πρόβλημα. Εφόσον έχετε αποκλείσει καρδιολογικη αιτία ή γαστρεντερικη αιτία! Μπορει ομως μια παθολογια στη Θωρακικη μοίρα της σπονδυλικής στήλης να προκαλεί τέτοιο πόνο. Εάν δεν σας δει κάποιος όμως από κοντά δε μπορεί να κάνει αξιολόγηση οπότε να καταλήξει σε κάποιο λογικό συμπέρασμα. Ίσως να χρειαστεί και κάποιος απεικονιστικος έλεγχος στην περιοχή.
    Ευχαριστούμε για την ερώτηση σας.
    Στην διάθεση σας.

    The Physiologicals - Γιαννούλης Πέτρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Στην θέση σας θα κοίταζα διαφορετικά το πρόβλημα...αν είναι περίοδος που έχετε πολύ ανγχος ίσως να ξυπνάτε κ να παθαινεται κάποια κρίση πανικου

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω