• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/03/2024

Καλησπέρα.βλεπω όνειρα σχεδόν κάθε βράδυ με την ουσία να εστιάζετε στο να προσπαθώ να πακετάρω μαζέψω τα πράγματα μου και να μην προλαβαίνω κι όλο κάποιος να μου λέει ακόμα,οι άλλοι έφυγαν.σαν χρόνο να μην έχω κάπως έτσι νιώθω.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Τα επαναλαμβανόμενα μοτίβα στα όνειρα συνήθως είναι μηνύματα του σοφού οργανισμού μας. Για να τα κατανοήσετε μπορείτε να αναρωτηθείτε τι σας λέει με αυτά, τι συναισθήματα σας φέρνει μέσα στο όνειρο, αν αυτά συνδέονται κάπως με την πραγματικότητα σας στο εδώ και το τώρα. Ένας θεραπευτής/τρια θα μπορούσε να σας συνοδεύσει στη διαδικασία αν θέλετε να εμβαθύνετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    Τα όνειρα σχετικά με το πακετάρισμα και την αίσθηση του να μην προλαβαίνετε μπορούν να αποκαλύψουν κάποιες ψυχολογικές παραμέτρους στη ζωή σας.
    Συνήθως, αυτό το είδος ονείρων υποδηλώνει το φόβο της απώλειας, τον έλεγχο που έχετε στη ζωή σας ή ακόμα και το φόβο της αλλαγής. Η αίσθηση του χρόνου που αισθάνεστε ότι χάνετε μπορεί επίσης να υποδηλώνει έναν φόβο για το παρελθόν ή το μέλλον.
    Ως ψυχολόγος, θα έλεγα ότι αυτό το όνειρο μπορεί να υποδηλώνει την ανάγκη να αντιμετωπίσετε κάποιους φόβους ή ανησυχίες στη ζωή σας. Μπορεί να είναι χρήσιμο να εξετάσετε τις τρέχουσες σχέσεις, τις επαγγελματικές προκλήσεις ή άλλους παράγον
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Το όνειρο που βλέπετε οφείλεται στο άγχος που βιώνετε καθημερινά. Χρειάζεται να διαχειριστείτε το αγχος σας και αυτά που σας φοβίζουν.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας!
    Από την περιγραφή του προβλήματος που αντιμετωπίζετε φαίνεται πως αισθάνεστε μεγάλο άγχος. Τα όνειρα ενώ δεν μας δείχνουν τι πρόκειται να συμβεί ,περιγράφουν με ένα συμβολικό τρόπο την εσωτερική μας κατάσταση ,την οποία συχνά και ασυνείδητα απωθούμε στην καθημερινότητα μας.
    Θα ήταν χρήσιμο να αναλογιστείτε πως αισθάνεστε την ημέρα και τι σκέψεις κάνετε σχετικά με τα καθημερινά σας θέματα.Έαν νοιώθετε πως αυτά τα όνειρα επιμένουν και δεν μπορείτε να τα επεξεργαστείτε μόνοι σας καλό θα ήταν να ζητήσετε την βοήθεια ενός ειδικού .

    Μπάικα Bίβιαν

    Ψυχολόγος - Συστημική Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Ελληνικό