• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 16/04/2024

Καλησπέρα..εδώ και 3.5 χρόνια και γ την ακρίβεια 7 μήνες μετά την γέννα μου μου εμφανιστηκαν έντονοι πονοκέφαλοι ..ζαλάδες ..κρίσεις πανικού..ταχυπαλμιες..έκανα ένα σορό εξετάσεις μαγνητικές αιματολογικες τα πάντα όλα είναι καθαρά...το μόνο που βρήκαν είναι δύο κήλες στον αυχένα όπου η μία πιέζει ελαφρυα τον νωτιαίο μυελό..βρίσκονται στα διαστήματα α5-α6...και μια κήλη στην μέση..παράλληλα τους τελευταίους μήνες (σχεδόν χρόνο ) επιδεινώνεται κ η αστάθεια που έχω ...έχω πάει κ σε ψυχίατρο γτ με έχουν διαγνώσει με κατάθλιψη κ αγχωδη διαταραχη έχω πάρει αγωγές χωρίς αποτέλεσμα..ωστόσο , ο πόνος το σφίξιμο στον αυχένα όλο κ αυξάνεται...το σφίξιμο στο κεφάλι κ οι ημικρανίες το ίδιο..παράλληλα έχω κ μούδιασμα γλώσσας , αριστερού χεριού και ποδιού..γνωρίζει κάποιος αν όλα αυτά προέρχονται από τον αυχένα ?και τι μπορώ να κάνω? Έχω δοκιμάσει φυσικοθεραπεία χωρίς αποτέλεσμα...έχω δοκιμάσει εναλλακτική φυσικοθεραπεία με ηλεκτρισμούς στο κεφάλι κ έγινα χειρότερα..δεν ξέρω τι άλλο να κάνω δυστυχώς... ευχαριστώ πολύ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Το μήνυμά σας μου φαίνεται αρκετά πυκνό και μου δίνει την αίσθηση ότι έχετε βιώσει τόσα πολλά πράγματα σε αυτά τα 3μιση χρόνια. Εγκυμοσύνη, γέννα, σωματικά συμπτώματα, εξετάσεις, κοίλες, άγχος και κατάθλιψη. Τόση πολλή πληροφορία, τόση ταλαιπωρία.. Αναφέρετε ότι δεν είδατε καποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα μέσω της αγωγής, και τα δυσάρεστα σωματικά συμπτώματα μοιάζουν να παραμένουν.

    Όσον αφορά τον ρόλο του αυχένα στα συμπτώματά σας, η ειδικότητά μου δεν μου επιτρέπει να εκφέρω κάποια γνώμη. Εφόσον όμως φαντάζομαι έχετε απευθυνθεί σε ειδικούς, αναρωτιέμαι για ποιο λόγο δεν σας έχει γίνει ακόμα ξεκάθαρο αν και πώς επηρεάζει ο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Ακούγεται πολύ δύσκολο αυτό που περνάτε. Επίσης ακούγεται οι πόνοι να έχουν και ψυχοπαθολογικα αίτια. Έχετε σκεφτεί να κάνετε ψυχοθεραπεία ώστε να αποβάλλεται κάπως τκ άγχος σας ? Θα βοηθούσε και στην ανακούφιση των συμπτωμάτων

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Φαίνεται να έχετε πολλά ψυχοσωματικά συμπτώματα, μιλήστε με τον ψυχίατρό σας και τον νευρολόγο που σσς παρακολουθεί για ρύθμιση θεραπείας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,
    βάσει του σύντομου ιστορικού που παραθέσατε, πολύ σοφά πράξατε και πραγματοποιήσατε τις απαραίτητες ιατρικές και παθολογικές εξετάσεις. Δεδομένου του διαστήματος που αναφέρετε οτι επιμένουν όλα τα σωματικά συμπτώματα, ίσως θα είχε νόημα παράλληλα με την φαρμακευτική αγωγή που λαμβάνετε, να δοκιμάσετε να κάνετε κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας για να δείτε και το συναισθηματικό υπόβαθρο των παραπάνω συμπτωμάτων. Είναι σύνηθες κάποια συναισθήματα να σωματοποιούνται και η ψυχοθεραπεία βοηθάει στο να τα συνειδητοποιήσει κανείς και να μπορέσουν να εκφραστούν με πιο λειτουργικό τρόπο.

    Ζουριδάκη Βασιλική

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Έχετε δοκιμάσει την ψυχοθεραπεία; Το διάστημα μετά τη γέννα αποτελεί μια ιδιαίτερη περίοδο για κάθε γυναίκα και συνδυαστικά με το άγχος και την κατάθλιψη, θα μπορούσαν να εξηγήσουν την ύπαρξη των σωματικών σας συμπτωμάτων, εφόσον παράλληλα οι ιατρικές εξετάσεις βγαίνουν καθαρές.

    Λογκάκη Σοφία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Καταρχάς, είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε πως η περίοδος μετά την γέννα είναι πολύ απαιτητική τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά, και μπορεί να επιφέρει πολλά και διάφορα συμπτώματα. Οι πονοκέφαλοι, οι ζαλάδες και οι κρίσεις πανικού, μαζί με ταχυπαλμίες, είναι σημάδια που δεν πρέπει να αγνοούνται.
    Η διάγνωση με κατάθλιψη και αγχώδη διαταραχή προσθέτει μια ακόμη διάσταση στην ήδη περίπλοκη κατάσταση. Σημαντικό είναι επίσης να σημειωθεί ότι οι σωματικές διαταραχές, όπως οι κήλες στον αυχένα που περιγράφετε, μπορεί να προκαλέσουν ή να επιδεινώσουν τα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε.
    Η στήριξη από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή και ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής