• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 27/11/2023

Καλησπέρα σας..Εργάζομαι σε ένα γραφείο επομένως περνάω πολλές ώρες σε καρέκλα στον υπολογιστή..Είναι εδώ και καιρό που έχω αρχίσει να έχω ενοχλήσεις στον αυχένα..Το τελευταίο όμως διάστημα 1 μήνα έχω έντονους πόνους ειδικά στην δεξιά πλευρα του αυχένα σαν κάψιμο και ένα ελαφρύ μούδιασμα στα δάχτυλα που και που..Θα πρέπει να παώ να με δει κάποιος ειδικός;

14 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον ορθοπεδικό

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • ΝΑΙ,Ο,ΟΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΡΓΟΝΟΜΙΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΙΣΜΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ,ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΣΟΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΑΝΑΠΑΥΣΗΣ

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Πιθανών είναι από τον αυχένα...και από κακή στάση...ας πάτε σε κάποιο συνάδελφο κ ξεκινήστε κ γυμναστική...θα βοηθαγε

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Προφανώς υπάρχει κάποια πίεση στα μεσοσπονδύλια διάστηματα από την κακή στάση και περιορισμό κίνησης
    Ειδικός Φυσικοθεραπευτης θα σας βοηθήσει
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νεάπολη

  • Απο αυτά που αναφέρετε, είναι πολύ πιθανό οι ενοχλήσεις σας να σχετίζονται με την παραμονή για μεγάλο διάστημα σε μια στατική καθιστική θέση στο γραφείο. Μπορείτε να δοκιμάσετε να κάνετε διαλείματα στην εργασία σας και διάφορες κινήσεις στους ώμους και τα χέρια, επίσης καλό είναι να βάλετε κάποιια μορφή άσκησης στη ζωή σας που να σας αρέσει. Εαν τα κάνετε αυτά μέσα στις επόμενες 7-10 ημέρες και δεν έχετε κανένα αποτέλεσμα μπορείτε να επικοινωνήσετε για περαιτέρω οδηγίες και αξιολόγηση της κατάστασής σας. Προσοχή ! Η άσκηση δεν πρέπει να προκαλέι κανένα επώδυνο γνωστό ή αυξανόμενο σύμπτωμα παρά μόνο το γνωστό μυϊκό "πιάσιμο".

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας! Κατά αρχήν πηγαίνετε σε κάποιον γιατρό να σας εξετάσει, αν νομίζει ότι χρειάζονται κάποιες εξετάσεις να σας γράψει και κατόπιν σε κάποιον φυσικοθεραπευτή.
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!
    Αν θέλετε κάτι επιπλέον καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. ΤΟ ιδανικό είναι να συζητήσετε μα κάποιον ειδικό για την εργονομία του εργασιακού χώρου και για κατάλληλες ασκήσεις σε συνδυασμό με φυσικοθεραπεία

    Δαφνης Ανδρεας

    Φυσικοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Ναι,οι ειδικότητες που ασχολούνται είναι ορθοπαιδικός,νευροχειρουργός,νευρολογος

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να σας δει ορθοπαιδικός ώστε να ελέγξει την πιθανότητα ύπαρξης κάποιας αυχενικής δισκοκήλης

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Χρειάζεστε Φυσικοθεραπεία! Ο Φυσικοθεραπευτής θα αξιολογήσει την κατάστασή σας και θα διαμορφώσει το κάταλληλο πρόγραμμα θεραπείας που θα σας βοηθήσει. Το πρόγραμμα πρέπει να περιλαμβάνει δομημένη άσκηση, και ορθοπεδική χειροπρακτική φυσικοθεραπεία.

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Θα πρέπει να σας δει Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα! Βασιζόμενος στην περιγραφή σου, φαίνεται ότι οι πόνοι που αντιμετωπίζεις στον αυχένα και το μούδιασμα στα δάκτυλα μπορεί να οφείλονται στην πολύωρη καθιστική στάση και τη χρήση υπολογιστή. Τέτοιου είδους συμπτώματα είναι συνηθισμένα σε άτομα που περνούν πολλές ώρες καθιστά σε γραφείο.

    Ωστόσο, η συμβουλή μου είναι να επισκεφθείς έναν ειδικό γιατρό, όπως έναν ορθοπεδικό ή έναν νευρολόγο. Είναι σημαντικό να εξεταστείς από ειδικό για να αποκλειστούν πιθανές άλλες αιτίες των συμπτωμάτων σου και να λάβεις την κατάλληλη διάγνωση και θεραπεία.

    Εν τω μεταξύ, μερικές γενικές συμβουλές για τη μείωση των πόνων στον αυχένα περ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Να κάνετε διαλείμματα από την εργασία σας όσο μπορείτε ώστε να ξεπιανεστε και να κοιτάξετε μήπως παίρνετε λάθος στάση κατά την εργασία σας και αυτό σας επιβαρύνει κάτι που είναι σύνηθες όταν κουράζομαστε....Κατά τα άλλα αν βελτιώσετε αυτά τα 2 και οι πόνοι επιμένουν καλό είναι να σας δει ένας ορθοπεδικος για περαιτέρω έλεγχο....

    Ζέρβας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Καισαριανή