• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 19/01/2024

Καλησπερα σας,ειμαι ανδρας 31 ετων πριν 3,5 χρονια εχασα τη μητερα μου και πριν 2 χρονια μετα απο μια λιποθυμια ξεκινησαν οι κρισεις πανικου οι ιδεοψυχαναγκασμοι οτι εχω κατι σε καθε πονο που βιωνω με αποτελεσμα να γυρισω ολους τους γιατρους με αποτελεσμα να παρω efexor των 75 για 6 μηνες κ περιαστασιακη χρηση ζαναξ..τωρα τα συμπτωματα επανηλθαν (αγχος,δυσφορια,τασεις φυγης σε μερη με κοσμο ανησυχια και μια διεγερση κ αγχος μη με πιασει κριση και δυσπνοιες)πλεον εκρινε ο καρδιολογος να περνω 20mg inderal καθε πρωι γιατι η καρδια μου δουλευε με ενταση και 50mg zoloft επισης μ προτεινε 5mg bespar το οποιο δεν εχω παρει γιατι φοβαμαι τις μιξεις των φαρμακων..μετα απο 2 μηνες θεραπειας οι παλμοι μ εχουν πεσει γιατι ειχα σε κατασταση ηρεμιας 100 παλμους κ τωρα ειμαι 65-70 αλλα ορισμενες φορες το βραδυ φτανω 95,αλλα εχω ακομα ζαλαδες ατονια πολυ υπνηλια το μυαλο μ ειναι να σχολασω για να κοιμηθω και οταν ειμαι εξω ανυπομωνω να παω σπιτι να πεσω για υπνο τι μπορει να μου συμβαινει; δεν παει αλλο αυτη η κατασταση..ευχαριστω και καλη δυναμη σε οσους βιωνουν παροιμια κατασταση και μη

8 ειδικοί απάντησαν

  • Μοιάζει να έχετε αγχωδη διαταραχή που έχει περιπλεχθει με στοιχεία κατάθλιψης λόγω του χρόνου που σας απασχολεί και σας έχει κουράσει, τα φάρμακα μόνα τους δεν βοηθάνε χρειάζεται και ψυχοθεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας που θα σας ταιριάξει , πιστέψτε με θα βρείτε βοήθεια και χαρά στην ζωή σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Είναι σημαντικό να κάνετε ψυχοθεραπεία, τα φάρμακα από μόνα τους δεν επαρκούν. Είστε ακόμα πολύ νέος και μπορείτε να δουολέψετε με τον εαυτό σας ώστε να έχετε μια ζωή με ικανοποίηση.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Λυπάμαι που περνάτε αυτήν τη δύσκολη περίοδο. Οι αιτίες των συμπτωμάτων που περιγράφετε μπορεί να είναι πολλές και ποικίλες. Οι σωματικοί πόνοι, οι ιδεοψυχαναγκασμοί, το αγχος, οι φόβοι, οι πανικός και η δυσπνοια μπορεί να συνδέονται με διάφορες συνθήκες όπως η απώλεια της μητέρας σας, η λιποθυμία και το στρες που ακολούθησε.

    Η θεραπεία που λαμβάνετε είναι μια καλή προσπάθεια για τον έλεγχο του αγχούς και των φυσικών συμπτωμάτων που βιώνετε. Ωστόσο, είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε εκ νέου με τον γιατρό σας για να τον ενημερώσετε για την εξέλιξη των συμπτωμάτων σας και να συζητήσετε τυχόν αλλαγές στη θεραπεία.

    Η ζάλη, η ατο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Το να υποφέρουμε απλώς δεν μας πάει πουθενά! Θα χρειαστείτε ψυχοθεραπεία που είναι το πρώτο που θα πρέπει να κάνετε!

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Η υπνηλία ίσως οφείλετε στην φαρμακευτική αγωγή που παίρνετε αλλά αυτό χρειάζεται να το συζητήσετε με τους γιατρούς που σας παρακολουθούν. Εκτιμώ πως αν ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία παράλληλα με την αγωγή που παίρνετε, θα μπορέσετε να επεξεργαστείτε την απώλεια της μητερας σας, το στρες που σας προκαλεί η λιποθυμία σας καθώς και οποιονδήποτε ψυχοπιεστικό παράγοντα στην ζωή σας. Ολα τα παραπανω συμβάλουν στο αίσθημα δυσφορίας που βιώνετε καθώς και στα σωματικά σας συμπτώματα της ταχυπαλμίας κλπ.
    Σας εύχομαι να μπορέσετε να ανακάμψετε και να ξεπεράσετε την δύσκολη φάση που ζείτε το συντομότερο.

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Θα πρέπει να συνεργαστούν ο ψυχίατρος
    με τον καρδιολόγο σας για να έχετε καλύτερα
    αποτελέματα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Είναι σημαντικό που παίρνετε φαρμακευτική αγωγή αλλά δεν αρκεί.Επίσης, καλό θα ήταν να δίνεται από Ψυχίατρο και όχι άλλες ειδικότητες. Θα σας πρότεινα να δείτε ψυχίατρο να ρυθμίσετε την φαρμακευτική αγωγή σωστά και ψυχοθεραπεία για να διαχειριστείτε το πένθος, το άγχος υγείας και την Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή. Καλή δύναμη

    Πλεύρη Μαρία

    Ψυχολόγος - Κλινικός Νευροψυχολόγος

    Ιλίσια

  • Για να ανακαλύψετε τους λόγους που σας συμβαίνουν όλα αυτά θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο. Τα χάπια διώχνουν απλά τα συμπτώματα, δεν επιδρούν στην αιτία των προβλημάτων σας.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα