• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 04/10/2023

Καλησπέρα σας έχω γναθοκροταφικη γναθο θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω εμφυτεύματα.Φοβαμαι ότι δεν θα μπορέσει για πολυ ώρα η γναθο να μείνει ανοιχτή.

17 ειδικοί απάντησαν

  • Αν έχετε πρόβλημα διάνοιξης του στόματος τότε με τη κατάλληλη θεραπεία νάρθηκα και κυρίως ασκήσεων που μπορείτε να κάνετε και να μειώσετε την κράμπα στους μυς θα να είναι πιο εύκολη κάθε θεραπεία στο στόμα μετά

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Καλησπέρα σας ναι μπορείτε να βάλετε με κάποια διαλείμματα και κάποιες πιο γρήγορες κινήσεις

    Μπραβάκη Θεοδώρα & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Περιστέρι

  • Υπάρχουν εξαρτήματα που κρατούν τις γνάθους ανοιχτές και τοποθετούνται ανάμεσα στα δόντια όποτε κάνει πιο εύκολη για εσάς την διαδικασία

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • δεν υπαρχει προβλημα

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Ισως μια λύση θα ήταν εργασία με νάρκωση

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Καλησπερα σας.Συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις χρησιμοποιουνται στοματοδιαστολεις οι οποιοι κρατανε το στομα ανοιχτο,οποτε μην ανησυχειτε.Οπως και να χει,συζητηστε το εκ των προτερων με τον χειρουργο που θα σας αναλαβει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορείτε να βάλετε τα εμφυτεύματα σε ιατρείο στο οποίο να υπάρχει η υποδομή για χορήγηση νευροληπτοαναλγησίας (μέθης), με παρουσία αναισθησιολόγου. Θα έχετε καθόλη τη διάρκεια της επέμβασης, ενδοφλέβια αναλγησία και μυοχάλαση και δεν θα καταλάβετε τίποτα. Η γνάθος κατά τη διάρκεια της μέθης ανοίγει κανονικά.

    Δέρκα Σπυριδούλα

    Γναθοχειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Σε όλη τη διάρκεια της τοποθέτησης των εμφυτευμάτων καθώς και της προσθετικής τους αποκατάστασης δεν α[αιτείται από τον ασθενή να έχει συνέχεια το στόμα ανοιχτό. Μετά από κατάλληλη συννενόηση με τον οδοντιατρό σας δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην τοποθέτηση εμφυτευμάτων, θα γίνονται μικρά διαλείμματα στο χειρουργείο ώστε να ξεκουράζεται η γνάθος σας.Επίσης υπάρχει η δυνατότητα η τοποθέτηση των εμφυτευμάτων να γίνει σε δύο στάδια, ώστε να αποφευχθεί η πολύωρη διάνοιξη του στόματος.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Ισως εννοειται πως πασχετε απο κροταφογναθικο συνδρομο. Αν βρισκεται σε υφεση, τοτε μπορει να τοποθετηθει εμφυτευμα λογιζοντας και αλλες παραμετρους-διανοιξη στοματος,σημειο τοποθετησης,ενταση του συνδρομου και αλλα.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Στην σύγχρονη εποχή τα εμφυτεύματα πλέον τοποθετούνται ψηφιακά καθοδηγούμενα (guided). Αυτό καθιστά την τοποθέτηση τους εύκολη, πραγματικά γρήγορη κ ανώδυνη. Σε μόλις 15-20 λεπτά μπορεί να πραγματοποιηθεί η τοποθέτηση ενός single εμφυτεύματος.
    Συμπληρωματικά μπορεί να γίνουν χρήση ειδικών ανώδυνων , ελαστικών στοματοδιαστολεων, που βοηθάνε τους ασθενείς να κρατήσουν ανοιχτό το στόμα τους, χωρίς να επιβαρύνεται η κροταφογναθική άρθρωση.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η τοποθέτηση εμφυτευμάτων είναι κάτι που χρειάζεται χρόνο κ καλό άνοιγμα. Οπότε ίσως είναι λίγο δύσκολο. Χρειάζεται κλινική εξέταση όμως για να το πω με σιγουριά

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας, εάν δεν μπορείτε να μείνετε πολύ ώρα με ανοιχτό το στόμα, φοβάμαι πως δύσκολα θα μπορέσει να γίνει το χειρουργείο.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Ανάλογα με την επιδεξιότητα του γιατρού και τις αντοχές σας, λογικά γίνεται.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας,δεν είναι τόσο χρονοβόρα διαδικασία η τοποθέτηση εμφυετευμάτων.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Η κροταφογναθικη ειναι αρθρωση.Πιθανα εχειςευαισθησια οταν ανοιγεις για πολυ ωρα αλλα θα πρεπει να ξερεις οτι η τοποθετηση εμφυτευματος διαρκει περιπου 15 λεπτα που νομιζω οτι θα μπορουσες να το αντεξεις

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Δεν θα έχετε πρόβλημα Εκείνη την ώρα διότι θα είστε υπό αναισθησία απλά μετά μπορεί να χρειαστεί λίγο χρόνο για να επουλωθεί
    ι απο την καταπόνηση που μπορεί να έχει υποστεί η άρθρωση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι