• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/03/2024

Καλησπέρα σας, Τον περασμένο Οκτώβριο είχα κάνει εξετάσεις ούρων, ουρίας και κρεατινίνης λόγω αιματουρίας χωρίς πόνο και βρέθηκε η κρεατινίνη 1,3. Συνήθως έχω γύρω στο 0.95. Στην γενική ούρων είχα και ένα σταυρό λεύκωμα εκτός από αίμα. Σε υπέρηχο βρέθηκε ψαμμίαση και στα δυο νεφρά. Έχω Ιστορικό νεφρολιθίασης με το τελευταίο πριν από αυτό τον Σεπτέμβριο του 2022 η οποία πέτρα 5,3 χιλ. αποβλήθηκε μόνη της. Πρόσφατα έκανα πάλι γενική ούρων όπου δεν έδειξε λεύκωμα ή αίμα. Και η κρεατινίνη 0,92. Επειδή από τον περασμένο Ιούνιο έχω δύσπνοια και δεν έχουν δείξει κάτι οι πνευμονολογικές και οι καρδιολογικές εξετάσεις μπορεί να έχω χρόνια νεφροπάθεια και να μην φαίνεται στις εξετάσεις; Δεν έχω κάποιο πρήξιμο ή οίδημα και η πίεση είναι με το χάπι το approvel εντός ορίων 12,5 και 8 ,5 περίπου κάποια στίγματα που έχω βγάλει υπάρχει περίπτωση να είναι από τα νεφρά. Η γενική αίματος μου είναι περίπου 13,9 από 14,5 που ήταν συνήθως και η αιμοσφαιρίνη 42 απο 45. Η δύσπνοια παραμένει και λαχανιάζω (έχω κάνει stress echo) ειδικά όταν ανεβαίνω σκάλες και οι παλμοί ανεβαίνουν 125 και πέφτουν μετά από κάποια δευτερόλεπτα έως 2 λεπτά ηρεμίας. Έχω κάποια μικρά στίγματα σε άσχετα σημεία ή εξανθήματα τελευταία και πόνους στις αρθρώσεις των αγκώνων. Το λαχάνιασμα είναι όμως μήνες τώρα. Το βράδυ συνήθως οι παλμοί μου είναι κοντά στους 70 με 80. Είμαι 53 ετών 1,72 και κιλά 92. Μπορείτε να μου πείτε τι άλλες εξετάσεις να κάνω; Έχω κάνει και υπέρηχο ανω κάτω κοιλίας και νεφρών και πρόσφατα μετά απο κωλικό ξανά και βρέθηκε μία μικρή πέτρα 3 χιλιοστών περίπου. Επίσης εδώ και αρκετό καιρό έχω αφρό στα ούρα αλλά όχι πάντα.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Η νεφρική λειτουργία φαίνεται από την ουρία και την κρεατινίνη καλό θα ήταν να επισκεφθείτε καρδιολόγο

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας, η νεφρική σας λειτουργία είναι 72.69 αυτό σημαίνει λίγο επηρεασμένη το ότι έχετε νεφρολιθιαση είναι ένας παράγοντας για να κάνετε πρόβλημα με τα νεφρά όμως ότι αφρίζουν τα ουρα σας σημαίνει ότι έχετε Λευκοματουρια αυτό είναι πρόβλημα χρειάζεται να επισκεφθείτε Νεφρολογο για να γίνει έλεγχος και με άλλες εξετάσεις ώστε να προλάβουμε τυχόν επιδείνωση της νεφρικής λειτουργίας. Ευχαριστώ.

    Μαστροδημήτρη Κλεονίκη

    Νεφρολόγος

    Χολαργός

  • Θα πρέπει όλα αυτά να τα συζητήσετε με τον γιατρό σας. Θα σας εξετάσει και θαδει ποιές εξετάσεις χρειάζονται επιπλέον

    Σταυρουλόπουλος Αριστείδης

    Νεφρολόγος

    Μοσχάτο