• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 25/09/2023

Καλησπέρα ο σύζυγος μου νιώθει μια πίεση στο κεφάλι πάνω από το αυτι και εκεί γύρο.. εχει πάρει 3 φορές αντιβιωσει αλά δεν υποχωρεί… ποιο πριν είχε κάνει απονευρώνει σε ένα δόντι υπάρχει περιπτώσει να είναι από το δόντι ο πόνος;

21 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Η αντιβίωση δεν είναι παυσίπονο. Εάν η απονεύρωση δεν πέτυχε, τότε και 10 αντιβιώσεις να πάρετε δεν θα λύσετε το πρόβλημα σας. Σας συμβουλεύω να πάτε σε ειδικό ενδοδοντολόγο.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Είναι ένα πόνος κεφαλής και προσώπου, που χρειάζεται έλεγχο, εφόσον επιμένει

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Ο πόνος της περιοχής αν δεν οφείλεται σε πάθηση του αυτιού μπορεί να οφείλεται είτε σε δόντι είτε στην κροταφογναθική διάρθρωση. Επίσης η αντιβίωση δεν είναι φάρμακο για τον πόνο οπότε πρέπει να την χρησιμοποιείτε σωστά και μόνο όταν χρειάζεται.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • Έχει σημασία σε πιο δόντι είχε γίνει η απονεύρωση για να μπορέσουμε να απαντήσουμε στο εάν μπορεί να οφείλεται ή όχι σ’αυτο. Επίσης μήπως η σύζυγός σας έχει φρονινητη στο σημείο εκείνο; Είτε έγκλειστο είτε σε κανονικό θέση; Σίγουρα κρίνεται απαραίτητη μια πανοραμική, γνωμάτευση από τον οδοντίατρό σας και κλινικη εξέταση!!

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Καλησπερα.Θα μπορουσε,ομως το πιθανοτερο ειναι να ειναι χαλασμενο καποιο αλλο δοντι,ή ακομα και να υπαρχει καποιος φρονιμητης εγκλειστος και μη,ο οποιος να χρειαζεται εξαγωγη.Μια πανοραμικη ακτινογραφια μπορει να βοηθησει στην διαγνωση,σε συνδυασμο με κλινικη εξεταση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Σίγουρα χρήζει ωτοσκόπησης απο Ωτορινολαρυγγολόγο για το κίνδυνο νόσου στο μέσο αφτί ή στο κροταφικό οστό που περιβάλλει το αφτί ή ακόμα και στο φάρυγγα και συναξιολόγηση με Οδοντίατρο, δεδομένου ότι σε πολλά νοσήματα των οδόντων, εμφανίζεται αντανακλαστική ωταλγία.

    Μπάρκουλας Ευστάθιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • Καλησπέρα σας. Φυσικά κ θα μπορούσε να είναι από το δόντι που αναφέρετε. Θα μπορούσε επίσης να είναι παθολογία ιγμοριου ή κοιλοτήτων του αυτιού, ή ένα "κρυολόγημα", ή κάποια νευραλγία, ή κάποια παθολογία της κροταθογναθικης άρθρωσης, ή κάποια άλλη πάθηση του σπλαχνικού κρανίου (αύξηση ενδοκρανιακή πίεσης κ.α.) ή κ.α.
    Απαιτείται εξέταση κ διερεύνηση.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Το πιο πιθανό είναι να προέρχεται απο βρουξισμο σφίξιμο των δοντιών ακούσιο ιδίως στον ύπνο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Πολύ πιθανόν, να οφείλεται σε δόντι, όχι απαραιτητα το ενδοδοντικά θεραπευμένο ( απονευρωμένο ).

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα. Ο πόνος στο σημείο αυτό μπορεί να είναι είτε από δόντι είτε από σφίξιμο των δοντιών που τραυματίζεται η γνάθος και δίνει συμπτωματα πόνου ακριβώς μπροστά από το αυτί.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Αναφερετε πιο πριν...το ποσο πριν παιζει ρολο ομως.καλο ειναι να ειστε πιο συγκεκριμενη.γενικα τα δοντια που μολις εχουν απονευρωθει αχουν μια ευαισθησια,απο την αλλη μπορει να ειναι κ καποιο συμπτωμα της κροταφογναθικης διαγνωσης,οποτε θα ηταν καλο να σας εξετασει καποιος γιατρος απο κοντα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ......

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μπορεί να είναι πόνος από το δόντι που αντανακλά στο αυτί. Μπορεί όμως να είναι και κάτι άλλο, (ωτίτιδα ή πόνος από την κροταφογναθική άρθρωση ή πόνος από τον φάρυγγα που αντανακλά εκεί ή νευραλγία τριδύμου ή...ή...κλπ). Αυτό μπορεί να το πει ο ΩΡΛ αφού εξετάσει τον ασθενή.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Μπορεί να είναι απο δόντι, μπορεί απο αυχενικό, μπορεί και απο άλλη αιτία. Πρέπει να πάει στον οδοντίατρο να αποκλείσει τα δόντια και να συνεχίσετε το ψάξιμο.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα! Υπάρχει περίπτωση ο σύζυγος σας να τρίζει ή να σφίγγει τα δόντια ενώ κοιμάται; Συνήθως τέτοια συμπτώματα παρουσιάζονται σε αυτούς τους ασθενείς.Πόνος Πέριξ του αυτιού αλλά και κεφαλαλγίες.

    Κωνσταντάκης Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Ιλίσια

  • Να κάνετε έναν κλινικό και ακτινογραφικο ελεγχο

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Δεν νομίζω ότι είναι από δόντι. Ίσως είναι από την άρθρωση. Αντιβίωση δεν υπάρχει λόγος να παίρνει. Χρειάζεται να το δει κάποιος οδοντίατρος

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας, θεωρητικά ναι, αλλά χωρίς εξετάσεις, τίποτα δεν είναι σίγουρο(μπορεί να μην οφείλεται στο δόντι)

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας,μπορεί να είναι από ο,τιδηποτε,αλλά και από το δόντι αν υπάρχει πόνος στο συγκεκριμένο δόντι που έχει γίνει η απονεύρωση.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Ίσως να οφείλεται σε δυσλειτουργία της κροταφογναθικη σ διάρθρωσης όμως αυτό μπορούμε να το διαπιστώσουμε μόνο μετά απο κλινική και ακτινογραφικη εξέταση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΝΤΙ. ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΙΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΤΟΜΟΓΡΑΦΙΑ ΛΙΘΟΕΙΔΩΝ ΓΙΑ ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη