• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 28/09/2023

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΜΙΑ ΑΦΤΡΑ ΣΤΟ ΜΑΓΟΥΛΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΛΙΓΟ Ο ΦΡΟΝΙΜΗΤΗΣ.. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΩΔΥΝΟ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΩ ΤΙΠΟΤΑ..ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ... ΕΧΕΙ ΠΡΗΣΤΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤ Ο ΜΑΓΟΥΛΟ ... ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΑΛΛΑ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΩ ΤΟ ΟΣΤΟ ΣΤΟ ΣΑΓΟΝΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΙΓΟΥΝΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ... ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ? ΒΑΖΩ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΣΟΔΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ.. ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ?

21 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Χωρίς πανοραμική και κλινική εικόνα δε γίνεται διάγνωση. Το πιθανότερο είναι ότι πρέπει να γίνει η εξαγωγή του φρονιμήτη λόγου έλλειψης χώρου και γιατί έχει κάνει φλεγμονή κάτω από το ούλο. Πιθανόν να πρέπει να πάρετε αντιβίωση πριν από αυτό.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • ΒΟΗΘΑΕΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΟΙΑ GEL ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ/ ΥΟΜΟΝΗ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλημέρα σας,

    Θα πρέπει πρώτα να γίνει ένας κλινικός έλεγχος, να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει στην περιοχή και να σας ενημερώσω για το τι πρέπει να γίνει στην συνέχεια.
    Σας ευχαριστώ!

    ORALIS DENTAL CENTER - Μαρίλη Φτούλη - Ψωμαδέρη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπερα!Οι αφθες θελουν περιπου 7-14 μερες για να περασουν,και οντως ειναι επωδυνες.Μπουκωματα με ζεστο χαμομηλακι βοηθουν αρκετα,σε συνδυασμο με την καλη στοματικη υγιεινη.Υπαρχει επισης μια γελη που κυκλοφορει στην αγορα,elladent sucrayl gel, το οποιο εφαρμοζεται τοπικα και βοηθα στην γρηγοροτερη επουλωση και ανακουφιση της πληγης.Επισης,να αποφευγετε τα καφτερα φαγητα ολο αυτο το διαστημα,και τελος,να ενυδατωνεστε καλα!

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θα πρέπει να σας δει κάποιος Ιατρος απο κοντά να αξιολογηθεί για πιο λόγο έχετε αυτό το οίδημα , θα μπορούσε διάφορους λόγους να έχουμε διαταραχή στην επούλωση . Για οποιοδήποτε πληροφορία - βοήθεια καλέστε μας

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Ίσως να είναι πληγή που προέρχεται από τον φρονιμίτη. Βάλτε λίγο χαμομήλι που βοηθάει στην επούλωση. Πλύσεις με χαμομήλι

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Επικοινωνία με τον θεραποντα συνάδελφο.
    Εκτιμώ θα χρειαστεί κλινική εξέταση, ισως και συνταγογράφιση αντιβίωσης ...

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Καλημέρα σας, εάν είναι αφθα όπως λέτε είναι λογικό να ποναει κάνει ένα κυκλο που κρατάει μια εβδομάδα περιπου. Υπάρχουν ειδικά σκευάσματα για αφθες στα φαρμακεία. Επίσης το βαμμα καλεντουλας θα βοηθούσε. Κάνετε μπουκωματα αφου το αραιωσετε σε λίγο νεράκι. Σε κάθε περιπτωση και λόγω των έντονων συμπτωμάτων θα πρεπει να σας δει γιατρός και να κάνει τη διάγνωση.

    Θεοδωρακέλλη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • ΣΩΣΤΑ.Η ΣΟΔΑ ΒΟΗΘΑΕΙ.ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΥΚΛΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΗΜΕΡΩΝ.ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ Ο ΦΡΟΝΙΜΙΤΗΣ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΘΕΙ.

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Η μαγειρική σόδα δεν θα σας βοηθήσει κάπου, πρέπει να σας δει ο οδοντίατρός σας για να εκτιμήσει σωστά το περιστατικό. Δυστυχώς εάν δεν έχουμε την κλινική εικόνα του ασθενούς είναι πολύ δύσκολη η ορθή διάγνωση.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας. Από την περιγραφή μπορεί να είναι αφθα εσωτερικά στην παρειά ή τραυματισμός δηξης (δαγκώματος) ή κ κάποια φλεγμονή στην περιοχή του φρονημιτη (τύπου περιστεφανιτιδα) . Αποφύγετε την μαγειρική σόδα που ερεθίζει κ δοκιμάστε με κάποια επουλωτικά gel (τύπου hyal gel). Εαν δεν αρχισει να υποχωρεί σε ένα χρονικό διάστημα 5-7 ημερών, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε τον οδοντίατρο σας για μία κλινική εξέταση της περιοχής.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η άφθα κάνει έναν κύκλο 15 ημερών. Δεν υπάρχει φάρμακο για τη θεραπεία της. Παρηγορητικά μπορείτε να βάλετε το Aftamed της INTERMEDαπό το φαρμακείο.

    Ρήγα Αικατερίνη & Συνεργάτες

    Citydentist Dental Clinic

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας, έχετε κατά πάσα πιθανότητα περιστεφανίτιδα. Είναι φλεγμονή των ούλων και συμβαίνει κατά την ανατολή των φρονιμητών. Χρειάζεται εξαγωγή του φρονιμήτη και αντιβίωση.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • οταν τα δοντια τραυματιζουν κατα τη μασηση τις παρειες (μαγουλα) τοτε μπορει να δημιουργηθει τραυματικο ελκος.δοκιμαστε αρχικα με καποιο σκευασμα για τα ελκη απο το φαρμακειο

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ακούγεται σαν να έχει τραυματιστεί το μάγουλο απο το αιχμηρό άκρο του δοντιού και έχει προκαλέσει η φλεγμονή οίδημα στα λέμφογάγγλια
    Μπορεί να χρειαστεί θεραπεία τοπική και απ το στόμα
    Θα σας συμβούλευα να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Eίναι φυσιολογικό ,η σόδα δεν βοηθάει μπορείς να πάρεις παυσίπονα και θα περάσει ,Καλό θα ήταν να σε δεί και ο οδοντίατρος που 'εκανε την εξαγωγή

    Αγγελάκης Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,θα πρέπει να περιμένετε λίγο καιρό και θα περάσει,αλλιώς θα πρέπει να εξαχθει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπερα..μπορειτε να παρετε παυσιπονο κ να κανετε πλυσεις με στοματικο διαλυμα χλωρεξιδινης...

    Γιασεμή - Μουαΐμη Σωτηρούλα

    Οδοντίατρος

    Λεμεσός

  • Καλησπέρα, κάντε χαμομήλι και βάλτε Hy Al gel της intermed. Θα πρέπει εννοείται να το δει και στοματολόγος μήπως χρειάζεται τρόχισμα ή/και εξαγωγή ο φρονιμήτης.

    Βαρμπομπίτης Ιωάννης

    Οδοντίατρος & Στοματολόγος

    Μαρούσι

  • H άφθα περνάει από μόνη της. Πρέπει να σας δει οδοντίατρος όμως για να βεβαιώσει πως πρόκειται για άφθα και όχι κάποιο πρόβλημα από τον φρονιμίτη.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Αποφύγετε αλάτι,ξύδι,μπαχαρικά
    Ένα gel θα βοηθούσε να είναι πιο ήπια η συμπτωματολογια

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια