• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 30/03/2023

Καλησπέρα έχω εδώ και 3 μήνες που γέννησα και κάτω έχω μια πληγή μικρή που δεν έχει κλείσει αυτό συμβαίνει γτ μάλλον έφυγαν κάποια ράμματα που είπαν με το καιρό θα κλείσει μόνο του αλλά ακόμα τίποτα. Αν δεν κλειεσει σε κάνα μήνα μου είπαν να κάνω ραμματα. Όμως η πληγή δεν είναι τόσο μεγάλη

14 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Οι μικρές πληγές έχουν δυνατότητα να κλείσουν και από μόνες τους με τον καιρό.
    Οι μεγάλες συνήθως απαιτούν εκ νέου ράψιμο.
    Ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας, δεν μπορώ να σας συμβουλεύσω επαρκώς χωρίς εξέταση, αλλά υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε η πληγή να έχει επουλωθεί μετά από τόσο καιρό.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλό θα ήταν να σας δει Χειρουργός ιδίως αν βγαίνουν υγρά από την πληγή

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Προφανως υποχωρησαν καποια ραμματα στην 1η φαση επουλωσης κ αφησαν αυτο το δερματικο χασμα .Το τραυμα θα κλεισει κατα 2ο σκοπο αλλα μετα απο 3μηνες ειναι δυσκολο να δειτε μεγαλη διαφορα εαν δεν γινει νεαροποιηση του τραυματος(δλδ να κοπουν ξανα τα ακρα του τραυματος κ να ξαναραφτει το σημειο,μια διαδικασια απλη που θα σας τη συστηνα για βελτιωση του αισθητικου αποτελεσματος).

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα κάντε καθημερινά αλλαγές στο τραύμα σας και συμβουλευτείτε το γιατρό σας

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Καλημέρα. Μπορεί να κλείσει μόνη της μετά από ένα χρονικό διάστημα. Όμως μπορούμε να επιταχύνουμε την επούλωση αφαιρώντας ίσως μερικά εσωτερικά ράμματα και συρράπτοντας το τραύμα.

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Χωρίς να θέλω να κάνω διάγνωση μόνο από την περιγραφή σας Και με κάθε επιφύλαξη, όπως μου το λέτε μοιάζει με πυογόνο κοκκίωμα , το οποίο θέλει χειρουργική αφαίρεση και συρραφή. Δεν είναι δύσκολο πρόβλημα αυτό

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Καλό θα ήταν να πάτε στο ιατρό σας και να τον συμβουλευθείτε , που έχει εικόνα του τραύματος. Εκείνος θα αξιολογήσει τι είναι απαραίτητο να κάνετε στη συνέχεια.

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Οτιδηποτε δεν μπορει να κλεισει μετα απο τοσο καιρο θελει νεαροποιηση(επαναιματωση)των χειλων του τραυματος και εκ νεου συρραφη

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Η συγκεκριμένη περιοχή θέλει χρόνο για να κλείσει επειδή βρίσκεται κοντα στα γεννητικά όργανα. Ωστόσο καλό είναι να εκτιμηθεί από έναν ειδικό

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να εξεταστείς από γυναικολόγο. Να προσέξεις το θέμα των επαφών και την πιθανότητα κάποιας λοίμωξης.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • αν ειναι μικρη θα κλεισει

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Αν είναι μικρή θα κλείσει με τον καιρό. Να το δεί όμως ο μαιευτήρας σας .

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπέρα σας. Είναι αρκετά δύσκολο να σας δώσει κάποιος μια συμβουλή χωρίς να έχει δει το τραύμα που περιγράφεται για να δει σε πιο σημείο ακριβώς είναι, τι έκταση έχει, εάν έχει φλεγμονή κλπ. Αυτό που μπορώ να σας πω είναι ότι εάν δεν έχετε ενοχλήσεις δεν πιστεύω ότι είναι κάτι σοβαρό αλλά εάν συνεχίζει να σας απασχολεί δείτε έναν γυναικολόγο για να δείτε τις επιλογές σας. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου