• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 16/01/2024

εδώ και ένα χρόνο περίπου έχω θέμα με την κατάποση γενικά πονάω όταν καταπίνω ανά διαστήματα είναι έντονο και ήπιο επίσης όταν μιλάω με πονάει όταν είναι έντονο πήγα ωριλα δεν βρήκε κάτι πήγα γαστρεντερολογο κάναμε γαστροσκοπιση είδε ότι είχα παλινδριμηση αυτό έχει πολλούς μήνες τώρα μου έδωσε laprazol και κάποιες οδηγίες όπως το να κόψω το τσιγάρο το οποίο το έκανα όχι αναψυκτικά να μην ξαπλωνω με το που φάω αλλά και πάλι ακόμα και τώρα είναι έντονο πολύ ένας πόνος χαμηλά πολύ στον λαιμό επίσης πάντα όταν τρώω μου καθιζουν φαγητά και πρέπει να πιω νέρο για να πάει κάτω είχε διάστημα που έκοψα βέβαια το laprazol που ήμουν καλύτερα όχι τέλεια όμως έπαιρνα και gaviscon βοηθούσε λιγάκι τις τελευταίες μέρες που παίρνω δεν βοηθάει και πολύ και ξεκίνησα εκ νέου το laprazol σε έναν δεύτερο γαστρεντερολογο που είχα πάει πριν 4 μήνες μου είχε πει για μανόμετρια αν και δεν μου το πρωτεινε γτ δεν είχα λέει κάτι δεν ξέρω τι να κάνω υποφέρω...

1 ειδικός απάντησε

  • Θα πρέπει να σας δω. Θα χρειαστεί νέα γαστροσκόπηση και πιθανόν και μανομετρία, αναλόγως των ευρημάτων της γαστροσκόπησης

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι