• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/08/2023

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΧΩ ΑΜΜΟ ΣΤΗ ΧΟΛΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΟΚΟΙ <4mm YΠΑΡΧΕΙ ΟΡΑΤΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΠΑΓΚΡΕΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩΝΤΑΣ ΠΑΓΚΡΕΑΤΙΤΙΔΑ. ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΑΜΕΣΗ ΧΟΛΟΚΥΣΤΕΚΤΟΜΗ. ΤΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ. ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ-ΗΠΑΤΟΛΟΓΟ Ή ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ;

19 ειδικοί απάντησαν

  • ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ. Πολλοί άνθρωποι έχουν ψαμμίαση στην χοληδόχο κύστη, η πιθανότητα από άμμο να γίνει παγκρεατίτιδα είναι πολύ μικρή, οι χειρουργοί προφανώς θα συστήσουν χολοκυστεκτομή, εγώ θα σας συνιστούσα αν δεν έχετε συμπτώματα δηλαδή πόνο στο δεξιο μέρος της κοιλίας και στο επιγάστριο μετά το φαγητό, να το παρακολουθείτε με καλό υπερηχογράφημα κάθε χρόνο. Προφανώς θέλει προσοχή στη δίαιτα με άλιπο διατροφή. Αν έχετε συμπτώματα πρέπει να χειρουργηθείτε.

    Ράπτη Ειρήνη

    Ηπατολόγος

    Κυψέλη

  • Ειδικότητα που χρειάζεστε είναι χειρουργός.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Χρειάζεστε χειρουργό και πιθανότατα χειρουργειο

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Χολοκυστεκτομή συστήνεται επί εμφάνισης συμπτωμάτων χολοκυστίτιδας η σε περίπτωση που είστ διαβητικός ασθενής. Σίγουρα δεν συνίσταται προληπτικά για αποφυγη παγκρεατίτιδας. Σε περίπτωση που επιθυμείται να αφαιρέσετε τη χολή σας καλό ειναι να μιλήσετε με χειρουργό

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Σωστά σας προτειναν

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Καλό θα ήταν να προχωρήσετε σε χολοκυστεκτομή, καθότι οντως υπαρχειο κινδυνος παγκρεατίτιδας. Ωστόσο δεν είναι επείγον. Απευθύνεστε σε γενικό χειρουργό

    Κελγιώργη Διονυσία

    Γενικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Χειρουργο

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Δεν γνωρίζω ποιος σας έδωσε αυτή την εικόνα..πάντως είναι λάθος. Δεν χειρουργούμε την ασυμπτωματική χολολιθίαση ( ή ακόμα χειρότερα άμμο). Υπάρχουν κατευθυντήριες οδηγίες τις οποίες ακολουθούμε ως επιστήμονες. Για την περίπτωσή σας δικαιουστε και προσπάθεια με φάρμακο που διαλύει την λάσπη. Καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο γενικό χειρουργό.

    Στη διάθεσή σας

    Βρακοπούλου - Βρεττάκου Ζωή

    Γενικός Χειρουργός

    Κόρινθος

  • Αγαπητέ ασθενή, όταν αναφέρεσθε σε "κόκκους" υποθέτω πως εννοείτε λίθους. Μικροί λίθοι πράγματι μπορούν να ξεφύγουν ευκολότερα από την χοληδόχο κύστη και να κατέβουν χαμηλότερα, όπου και μπορούν να προκαλέσουν - μεταξύ άλλων - παγκρεατίτιδα ή χολαγγειΐτιδα.
    Δεύτερη γνώμη μπορείτε να λάβετε από χειρουργό.
    Με το καλό!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Χειρουργο πρεπει να επισκεφτείτε και να υποβληθείτε αμεσα σε χολοκυστεκτομη

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι πρεπει να χειρουργηθειτε. Να γινει λαπαροσκοπικη χολοκυστεκτομη. Καλυτερα να χριρουργηθειτε οσο ειναι σε ηρεμια η εικονα σας. Την επομενη του χειρουργείου θα πατε σπιτι σας.

    Μπαλοδήμου Φωτεινή

    Γενικός Χειρουργός

    Φιλοθέη

  • Δεν υπάρχει δεύτερη γνώμη...δυστυχώς.
    Η λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή είναι μονόδρομος.

    Μητρόπαπας Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Γενικο χειρουργο

    Κυρίτσης Αλέξανδρος

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • ΑΛΗΘΕΥΕΙ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΠΑΓΚΡΕΑΤΙΤΙΔΑΣ. ΚΛΕΙΣΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας. Η μικρολιθίαση χοληδόχου κύστης (μικρές πετρες , η λάσπη/αμμο) αποτελούν ένδειξη λαπαροσκοπικής χολοκυστεκτομής, ανεξάρτητα αν προκαλούν συμπτώματα, η όχι. Μπορείτε να διαβάσετε περισσότερες λεπτομέρειες στο αντίστοιχο κεφαλαίο στο προσωπικό μου site :
    https://kalochristianakis.gr/pathiseis/xolidoxos-kisti/chololithiasi-petra-sti-choli/
    Αν έχετε κάποια απορία παρακαλώ καλέστε με στο 6974828624
    Καλό σας βράδυ

    Καλοχριστιανάκης Νικόλαος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Παιζει ρολο τι ηλικια ειστε,καλο ειναι πρωτιστα και εφοσον δεν εχετε συμπτωματα να κανετε
    καλυτερη απεικονιση με Μαγνητικη-MPRC

    Σεβαστόπουλος Σταύρος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Και οι δυο ειδικότητες είναι συναφείς, αλλά μάλλον καλύτερα χειρουργο

    Αγαλιανός Χρήστος

    Γενικός Χειρουργός

    Χανιά

  • Καλησπέρα, πρέπει να επισκεφτείτε Χειρουργό για σας εξηγήσει ακριβώς την πάθηση σας, τις πιθανές επιπλοκές της και τη ενδεικνυόμενη αντιμετώπιση

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ο χειρουργός ξέρει.Πρεπει σύντομα να γίνει επέμβαση, λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι