• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 16/12/2023

Γεια σας εδώ και δύο χρόνια κοντά πέρασα μια μυοκαρδίτιδα μετά τον εμβολιασμό μου για COVID είμαι 26 ετών μου άφησε μια μικρή ίνωση στο 6,7% έχω κάνει πάρα πολλά καρδιογράφημα στα οποία βλέπουν και από μία έκτακτη στον υπέρηχο δεν φαίνεται κάτι στους τελευταίους που έκανα πριν υπήρχε μια μικρή υποκινησια στο βασικό και κατώτερο τοίχωμα έχω σταματήσει τα φάρμακα που έπαιρνα εδώ και 9 μήνες όμως νιώθω αρκετές έκτακτες μπορεί και 20-30 αισθητές στην κοιλιακή χώρα στο λαιμό η σαν ένα κενό από τι μπορεί να είναι και γενικά με έχει αγχωσει και παθαίνω κρίσεις πανικού όταν βρίσκομαι εκτός σπιτιού

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας,
    χρειάζεστε ψυχολογική βοήθεια και στήριξη. Δεν ήταν μικρό αυτό που πάθατε. Φαίνεται να είναι μετατραυματικά τα συμπτώματα σας. Κάντε το να απαλλαγείτε!
    Καλές γιορτές!

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Από τη στιγμή που δυσφορείτε και παθαίνετε κρίσεις πανικού χρειάζεται να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Εμπιστευτείτε τον καρδιολόγο σας αφού σας εμπνεύσει εμπιστοσύνη, σας εξηγήσει με υπομονή να καταλαβεται , επίσης ένας ειδικός ψυχικής υγείας να σας μάθει να χαλαρώνετε, να διαχειρίζεστε το άγχος σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλη μου, λυπάμαι για ότι σου έχει συμβεί. Είναι πολύ λογικό να σου έχει δημιουργηθεί μια ανασφάλεια για όλο αυτό που πέρασες. Οι κρίσεις πανικού έιναι κάτι το οποίο δουλεύεται με άριστα αποτελέσματα. Όποτε νιώσεις έτοιμη, θα ήθελα να φανώ χρήσιμη μιας και έχω κάνει ειδικά σεμινάρια για την Κρίση Πανικού! Φιλικά Σοφία

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Καλησπέρα σας. Πράγματι ακούγεται να βιώνετε μια ξαφνική και δύσκολη κατάσταση με την εμφάνιση της μυοκαρδίτιδας, η οποία συχνά προκαλεί αυτό το άγχος το οποίο περιγράφετε σε πολλούς ασθενείς. Όμως όπως με όλες τις ασθένειες, έτσι και στην περίπτωση αυτή, το άτομο χρειάζεται να περάσει μέσα από πολλά συναισθηματικά στάδια προκειμένου να αποδεχθεί στο τέλος την πραγματικότητα που βιώνει. Μοιάζει σαν να βρίσκεστε διαρκώς σε μια αγωνία για το εάν θα εμφανιστεί κάποια έκτακτη, γεγονός που ακούγεται ιδιαίτερα αγχωτικό και φαίνεται να συνδέεται με τις κρίσις πανικού που βιώνετε. Είναι σημαντικό, πέρα από την ιατρική διαχείριση της νόσου, να μπορέσε... Διάβασε περισσότερα

    Σαββοπούλου Νικολία

    Ψυχολόγος

    Κάτω Αχαΐα

  • Χρειάζεται να μιλήσετε με ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε το άγχος που σας προκαλεί όλο αυτό και να μπορέσει να ηρεμήσει ο νους σας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Πιστεύω πως το σοβαρότερο πρόβλημα σου είναι οι κρισεις πανικού αν και καλό θα ήταν να βάλεις και ένα Holter που αν είναι καλό ίσως σε βοηθήσει να ηρεμήσεις.Πιθανοτατα να χρειάζεσαι για κάποιο διαστημα ψυχολογική
    βοηθεια

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος