• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/06/2023

Γεια σας. Εδώ και δύο μέρες έχω ελαφρύ πόνο στον προσαγωγό και στο ίδιο σημείο από την έξω μεριά στο πόδι. Έκανα μια εργασία και καθόμουν έχοντας το πόδι απλωμένο βάζοντας κόντρα με αποτέλεσμα τον πόνο. Μπορώ να κάνω κάτι;;;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα. Το καλύτερο είναι να βάλεις παγο και να αποφύγεις να καθεσε σε στάση που σε ενοχλεί

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας, είναι δύσκολο όπως καταλαβαίνετε να γίνει διάγνωση από τόσο λίγες πληροφορίες αλλά ελαφρύς πόνος για δύο μέρες δεν είναι αρκετά ανησυχητικός. Θα πρότεινα να του δώσετε λίγες μέρες ξεκουράζοντας το σε πρώτη φάση και αν περάσει μια βδομάδα και είναι τα ίδια ή χειρότερα, να σας απασχολήσει πάλι τότε.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Γεία σας ξεκινήστε με διατάσεις και ενεργητικές ασκήσεις στην κατεύθυνση που δεν παράγουν πόνο
    ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας!
    Πόνο σαν πιάσιμο; Πόνος μόνο σε κινήσεις ή το νιώθετε συνεχώς ,επίσης έχει πρηξιμο είναι καθόλου ζεστό και με ευαισθησία στην ψηλάφηση;;αν είναι πιο πολύ σαν πιάσιμο δλδ πόνος σε ψηλάφηση, αδυναμία και πόνος με την κίνηση τότε θέλει λίγο ξεκούραση,ελαφριά μαλακή και λίγο κίνηση ελεγχόμενα σε 2-3 μέρες θα είναι οκ! Αν έχει κάποιο οίδημα και συνεχόμενο πόνο ακόμη και σε ακινησία τότε μπορεί να θέλει λίγο πάγο, ξεκούραση,το πόδι ψηλά αν σε 2-3 μέρες δεν ηρεμήσει αρκετά τότε καλύτερα να το δείτε ,να πάτε σε έναν γιατρό γιατί υπάρχει κάποιος τραυματισμός!
    Περαστικά σας για οτιδήποτε επιπλέον καλέστε με!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα....μάλλον είναι από συνεχόμενη πίεση δώστε του λίγο χρόνο να κάνετε καμία διάταση κ πιστεύω θα ηρεμήσει αν όχι ας το δει ο γιατρός σας ή ο φυσικό θεραπευτής σας

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω