• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/06/2023

Γεια σας 3/01/2023 ειχα τροχαιο ατυχημα (με χτυπησε αυτοκινητο ενω οδηγουσα ποδηλατο) με μετεφεραν στον ερυθρο σταυρο οπου την επομενη(04/01/2023) εγινε χειρουργειο καταγματος/εξαρθρημα(δε) ποδοκνημικης και διατομης οπισθιου κνημιαιου τενοντα και ειχα αιματωμα υποδορια (δε) γονατος και εσω εποφανειας (αρ) μηριαιου και καταγμα αντιχειρα .Οπου τεθηκε εξωτερικη οστεοσυνθεση(δε) ποδοκνημικης(ex-fiχ orthofix) και εγινε συραφη οπισθιου κνημιαιου και K-WIRES στον (αρ) αντιχειρα και στις 23/01/2023 εγινε παροχετευση αιματωματος (δε) γονατος τωρα 6/6/2023 εχω βγαλει τις βιδες εχω βγαλει τον γυψο και εχω βγαλει την μποτα και παταω το ποδι με κανονικα παπουτσια με 2 πατεριτσες απο 29/05/2023 και απο παρασκευη το απογευμα 2/6/2023 (ενω εχω κανει 14 συνεδριες φυσικοθεραπειας ξαφνικα το δεξι ποδι εκει που δεν πονουσε αρχισε στον αστραγαλο του δεξιου ποδιου (και απο την δεξια και την αριστερη πλευρα να με τραβαει σε μεγεθος 4-6 ( οπου 0 χωρις πονο και 10 για νοσοκομειο) ειναι λογικο αυτο? και αρχισε να με τραβαει και το καλο ποδι(αριστερο) (ειχα μεινει στο κρεβατη απο 3/01/2023 μεχρι 20/04/2023) η πρεπει να παω να κανω ακτινογραφιες μηπως εχει προβλημα ( θλαση τραβηγμα) ο φυσικοθεραπευτης λεει οτι ειναι λογικο γιατι κινητοποιο το ποδι και τους μυς που ηταν σε αδρανεια ισχυει αυτο? α και το ποδι στα δακτυλα μουδιαζει (δεξι το χειρουργημενο)

14 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Το ποιο πιθανό είναι να ξεκινήσατε σταδιακά να φορτίζετε το πάσχων πόδι και λογικό είναι να σας βγάλει μετετραυματικο άλγος . Αυτό με τις συνεδρίες θα υποχωρήσει έως ότου το ξεχάσετε τελείως . Αν θέλετε μπορούμε να κάνουμε ένα ραντεβού για να σας εξετάσω καλύτερα και να δημιουργήσουμε το πλάνο αποκαταταστασης που ταιριάζει σε εσάς και την περίπτωση σας

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας! Από ότι αντιλαμβάνομαι επρόκειτο για ένα βαρυ τραυματισμό και σας εύχομαι περαστικά! Αναφορικά με το ερώτημα σας υπάρχει πιθανότητα να οφείλεται ο πόνος σε κάποια οστεοχονδρινη βλάβη της άρθρωσης της ποδοκνημικής στα πλαίσια ίσως αρχομένης μετατραυματικης αρθρίτιδας. Η επιφόρτισε του υγιούς σκέλους με παραπάνω φορτίο λόγω του τραυματισμού σας επίσης μπορεί να δικαιολογεί το τράβηγμα που νιώθετε. Οι ακτινογραφίες για το υγιές δεν θα βοηθήσουν. Μια κλινική εξέταση και ίσως ένας υπέρηχος να ήταν βοηθητικά. Καλό όμως είναι να μιλήσετε για αυτό το πρόβλημα και με τους θεράποντες ιατρούς σας στον Ερυθρό Σταυρό που γνωρίζουν τις συνθή... Διάβασε περισσότερα

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Ναί είναι λογική η απάντηση του φυσικοθεραπευτή, αλλά και πάλι πρέπει να βεβαιωθούμε ότι δέν συντρέχει και κάτι άλλο. Χρειάζεται συνεκτίμηση και από τον ορθοπαιδικό σας.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα σας και περαστικά.
    Σε ότι αφορά το καλό σας πόδι συμφωνώ με τον φυσικοθεραπευτή σας. Πολλές φορές μετά από μακροσκελή κλινοστατισμό αλλά και αδυναμία φόρτισης του ενός κάτω άκρου μπορεί να εμφανίσει ενοχλήσεις και το άλλο.
    Για το ότι μουδιάζει το χειρουργημένο σας αυτό θα πρέπει να το αναφέρετε στον χειρουργό σας.

    Physiomotive - Κουσίδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Αγαπητέ μου κύριε, είχατε ένα σοβαρό ατύχημα και αντιμετωπιστήκατε αρκετά επαρκώς από ό,τι καταλαβαίνω. Αν χρειάζεστε κάποιον να σας παρακολουθεί για την εξέλιξή και μακρά αποθεραπεία σας, πρέπει να επικοινωνείτε με τους γιατρούς που σας έχουν χειρουργήσει, ή, αν είναι αδύνατον, ελάτε στο ιατρείο να σας αξιολογήσω και τότε θα μπορώ να σας δίνει υπεύθυνες απαντήσεις. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Μετά απο τέτοιους βαρείς τραυματισμούς πρέπει να επισκεφθειτε τον χειρουργό σας και να μην εμπιστεύεστε ούτε τον φ/θ ούτε άλλη ειδικότητα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καταρχήν θα πρέπει να σπευθυνθείτε στο γιατρό που σας χειρούργησε για αρχική εκτίμηση.

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Γενικά είναι λογικές διάφορες ενοχλήσεις, μουδιάσματα, πόνος σε αυτό το επίπεδο ο οποίος θα παραμένει γιατί σταδιακά θα αυξάνετε και το φορτίο και τη χρήση του. Αν αυξηθεί παραπάνω ο πόνος ίσως να ήταν σωστό να συμβουλευτείτε τον γιατρό που σας χειρούργησε. Σε κάθε περίπτωση, αν έχετε καλή συνεργασία με το συνάδελφο φυσικοθεραπευτή, το καλύτερο θα ήταν να τον εμπιστεύεστε σε όλη την πορεία της αποκατάστασης αλλιώς να αλλάξετε θεραπευτή. Καλή ανάρρωση

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Γειά σας ο πόνος στο πάσχων πόδι ειναι προφανές δεν έχει υποχωρήσει πλήρως η φλεγμονή, θέλει ακόμη χρόνο και σωστή φόρτιση. Ο πόνος στο υγιές είναι από υπερφόρτιση η και από λάθος εμβιομηχανική στη βάδιση με την μπότα. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται επιπλέον ακτίνες , η αποκατάσταση χρήζει συνέχειας, ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Επειδή μείνατε σε σχετική ακινησία για πολύ μεγάλο διάστημα είναι λογικό! Θέλει πάντως σωστή αξιολόγηση για να δούμε τι θεραπεία χρειάζεται και θέλει καλή ενδυνάμωση και αποκατάσταση της ελαστικότητας της περιοχής ώστε να μην ενοχλεί!
    Το μούδιασμα είναι ένδειξη πίεσης νεύρου και θέλει κι αυτό μια αξιολόγηση και θεραπεία!
    Έχει μεγάλη σημασία να δείτε πως πατάτε και πως κινείται το πόδι.
    Περαστικά σας , για περαιτέρω βοήθεια καλέστε στο τηλέφωνο.

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Κάποιες ενοχλήσεις όπως πόνος πρήξιμο κτλ είναι λογικό να υπάρχουν - μετά από τόσο σοβαρό τραυματισμό κ ακινητοποίηση τόσων μηνών - κατά την έναρξη της κινητοποίησης
    Ωστόσο αν δε βελτιώνονται ή/και προστίθενται συμπτώματα το καλύτερο είναι να συμβουλευτείτε το χειρουργό σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Επειδή είσαστε ένα περιστατικό με κατάγματα και πολλές μέρες με πλήρη αποφόρτιση.... Σίγουρα θα υπήρχαν και μυικες ατροφιες (άρα ίσως έχει δίκιο ο φυσικοθεραπευτής σας). Ωστόσο αν έχετε οποιεσδήποτε άλλες αμφιβολίες καλό θα ήταν να πάτε σε άλλον φυσικοθεραπευτή για μια επιπλέον αξιολόγηση!

    FYSIOSOLUTION Φουφόπουλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μοσχάτο

  • Καλησπέρα σας. Είναι λογικό να υπάρχουν αυτές οι ενοχλήσεις μετά από όλα αυτά. Θα πρήζεται για καιρό ακόμα.

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα Σίγουρα είναι φυσιολογικό να αρχίσει να υπάρχει μία σχετική αντίδραση Επειδή είναι πολύ καιρό ακινητοποιημένο τότε μουδιάζει το πιο πιθανό από όλα είναι ότι κάπου περιπλέκεται ένα νεύρο τώρα είναι η μέση σας είναι κάπου πίσω από το γόνατο δεν μπορώ να έχω εικόνα και άποψη θεωρώ όμως ότι εφόσον μέχρι στιγμής ο συνάδελφός σας έχει πάει πολύ καλά καλά έχει τον πρώτο λόγο και νομίζω ότι αυτό που σας λέει είναι λογικό

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω