• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 15/07/2023

Καλησπέρα, Πάσχω από ένδεια πρωτεινης s και ομοζυγωτια του γονιδίου mthfr c677t. Έχω ιστορικό θρομβωσης στο μάτι. Διανύω την 30η εβδ κύησης , κάνω ενέσεις innohep 0.45 από την αρχή και μέχρι την 28η εβδ έπαιρνα και σαλοσπιρ το οποίο σταμάτησα. Τελευταίες εξετάσεις anti xa 0.100 D dimer 319.4 (0-255) Πρωτεινη s 29% ( 50-145) . Σε όλη τη διάρκεια της κύησης στις εξετάσεις αυτές οι 2 ήταν εκτός ορίων. Όλα τα υπόλοιπα καλά. Το ότι είναι συνέχεια ανεβασμένη η d dimer είναι ανησυχητικο; Σημαίνει θρόμβωση ; Η αιματολογος μου είπε πως θα μου αλλάξει την αγωγή αλλά περιμένω το ραντεβού για να με ενημερώσει, όμως δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλο βγαίνει υψηλό αυτό. Υπάρχει κίνδυνος θρόμβωσης εφόσον λαμβάνω αγωγή ; Να προσθέσω ότι τον τον τελευταίο μηνα είμαι σπίτι κυρίως ξαπλωμένη λόγω συσπάσεων γι αυτό ανησυχώ περισσότερο.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Κάνε ότι σου πει η Αιματολογος

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να συμβουλεύεις την αιματολόγο που σε παρακολουθεί!

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Τα ανεβασμένα d dimmers στην εγκυμοσύνη δεν αξιολογούνται ως αποτέλεσμα θρόμβωση καθώς ανεβαίνουν φυσιολογικά. Η ανεπάρκεια της πρωτεΐνης s δεν φτιάχνει με τις αντιπηκτικες που κάνατε και δεν ήταν ο στόχος να διορθωθεί. Στόχος είναι να μην κάνετε θρόμβωση. Συνεχίστε τις χαμηλού μοριακού βάρους ηπαρίνες. Είναι λάθος να παραμενετε πολλές ώρες ξαπλωμένη, αυτό μπορεί να σας προκαλέσει θρόμβωση. Πίνετε πολλά υγρά, πάνω από 3 λίτρα την ημέρα, αν χρειαστεί φορέστε και αντιθρομβωτικες κάλτσες. Όσο μπορείτε να κινηστε. Τέλος για την ομοζυγωτια στον mthfr θα πρέπει να παίρνετε filicine.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Τα d-dimer στην κύηση έχουν άλλες τιμές αναφοράς, πιο υψηλές ανάλογα με το τρίμηνο της κύησης και γι αυτό τον λόγο δεν τα χρησιμοποιούμε για την διάγνωση θρόμβωσης κατά την κύηση. Οπότε δεν θα με ανησυχούσε καθόλου οι τιμές να είναι ανεβασμένες. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Σας εύχομαι τα καλύτερα.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου