• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/02/2024

εχω εντονο θεμα με την εξωτερικη μου εμφανιση θα μπορουσε αυτο να ειναι δυσφορικη διαταραχη σωματος , που θα επρεπε να απευθυνθω για βοηθεια?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Θα ήταν καλό για την δική σας αποσυμπίεση και για περεταιρω διερεύνηση του θέματος σας να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό,ώστε να επιβεβαιώσετε ή να απορριψετε την πιθανότητα ύπαρξης διαταραχής.

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Σε ένα ειδικό ψυχικής υγείας!

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Θα μπορούσε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • H Δυσμορφική διαταραχή χαρακτηρίζεται από έντονο άγχος και υπερβολική ενασχόληση με ένα ή και περισσότερα σημεία του σώματος. Υπάρχει διαστρεβλωμένη εικόνα σώματος, και το άτομο πιστεύει ότι κάποια μέρη του σώματος του (ή και όλο) είναι αποκρουστικά ή άσχημα. Περιγράφει κάποια σημεία του σώματος του ως μη ελκυστικά ή παραμορφωμένα, πιστεύει ότι δεν θα καταφέρει ποτέ λόγω της εμφάνισης του να γίνει αρεστό και επιμένει στην άποψη αυτή, ακόμη κι αν οι άλλοι έχουν αντίθετη γνώμη.

    Εάν ταυτίζεστε με τα παραπάνω χαρακτηριστικά, θα ήταν πολύ βοηθητικό για εσάς να αρχίσετε ψυχοθεραπεία. Ακόμα και αν όμως δεν ταυτίζεστε με τα παραπάνω, κάποιο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λεπενιώτη Γεωργία

    Κλινική Ψυχολόγος

    Κέρκυρα

  • Εάν αντιμετωπίζετε έντονα θέματα με την εξωτερική σας εμφάνιση και αυτό επηρεάζει σημαντικά την ποιότητα της ζωής σας, μπορεί να είναι χρήσιμο να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας για συμβουλές και υποστήριξη.

    Οι επαγγελματίες ψυχικής υγείας, όπως οι ψυχολόγοι ή οι ψυχίατροι, είναι εκπαιδευμένοι να σας βοηθήσουν να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε αυτούς τους προβληματισμούς. Οι συνεδρίες ψυχοθεραπείας μπορούν να σας παρέχουν την ευκαιρία να εξερευνήσετε τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τις συμπεριφορές που σχετίζονται με την εικόνα του σώματος σας.

    Είναι σημαντικό να αναζητήσετε βοήθεια αν νιώθετε ότι η σχέση σας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδη Βίλλυ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Η δυσφορία σχετικά με την εξωτερική εμφάνιση αποτελεί μια δυσκολία που συναντάται σε πολλούς ανθρώπους. Η σωματοδυσμορφικη διαταραχή είναι μια διαταραχή ψυχικής υγείας της οποίας τα συμπτώματα είναι συγκεκριμένα και έχουν καθοριστεί απο την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα. Δε θα μπορούσαμε να διαπιστώσουμε αν πληρειτε τα κριτήρια της διαταραχής χωρίς μια εκτεταμένη κλινική αξιολογηση. Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε ένα ειδικό ψυχικής υγείας Ψυχολόγο - Ψυχοθεραπευτή, ώστε να λάβετε τη σωστή καθοδήγηση και υποστήριξη.

    Μίχα Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, MSc Κλινική Νευροψυχολογία

    Αμπελόκηποι

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να γίνει η διάγνωση και να ακολουθήσετε θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός