• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/12/2023

Είχα σπάσει ένα από τα δάχτυλα των χεριών μου. Το νοσοκομείο που με ανέλαβε, το άφησε στον νάρθηκα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από ότι έπρεπε , με αποτέλεσμα να μην κλείνει το δάχτυλο μέχρι και σήμερα. Με ποιους τρόπος μπορεί να επανορθώσει ;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Εξαρτάται απ'το πόσο έχει αγκυλωθει,πόσες μοίρες έκτασης ή και κάμψης έχει χάσει και φυσικά πόσος χρόνος έχει περάσει μετά το κάταγμα. Μετά τους 3-4 μήνες είναι μάλλον δύσκολο να επανέλθει με φυσικοθεραπεία και μπορεί να χρειάζεται αρθρόλυση - τενοντόλυση χειρουργικά και κατόπιν άμεσα φυσικοθεραπείες!
    Για να σας πει κάποιος πιο σίγουρα θα πρέπει να σας δει!
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,
    Η φυσικοθεραπεία σε τέτοιες περιπτώσεις αποτελεί μονόδρομο. Ο φυσικοθεραπευτής θα δημιουργήσει ένα πρόγραμμα κατάλληλο για τις ανάγκες σας το οποίο θα περιλαμβάνει οπωσδήποτε και κινησιοθεραπεία.

    Παπούκογλου Αθηνά

    Φυσικοθεραπευτής

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας, θα χρειαστεί να βάλουμε μηχανήματα και να κάνουμε τεχνικές για να χαλαρώσει η περιοχή και να κερδίσουμε ξανά το φυσιολογικό εύρος κίνησης του.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Αν δεν συνελθει με φυσιοθεραπειες ετοιμαστειτε για χειρουργειο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρότεινα φυσικοθεραπευτική αντιμετώπιση.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ,Η ΟΠΟΙΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ: ΡΕΥΜΑΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ,ΠΑΡΑΦΙΝΟΛΟΥΤΡΟ,ΜΑΛΑΞΗ,ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ,ΟΡΓΑΝΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ ή ΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΔΙΕΓΕΡΤΗ ΣΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Εξαρτάται πόσο καιρό έμεινε σε "λάθος"θέση κ ποσος καιρός πέρασε από την αφαίρεση του νάρθηκα .
    Η αντιμετώπιση ποικίλλει από απλές φυσικοθεραπείες , μέχρι εγχείρηση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Ναι, συνήθως μπορεί να βελτιωθεί η δύναμη και το εύρος κίνησης με φυσικοθεραπεία

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Με κινησιοθεραπεια και τεχνικές κινητοποίησης
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλό είναι να σας δει ορθοπαιδικός ειδικός στην άκρα χείρα να δει ο,τι ακτινογραφίες έχετε να σας εξετάσει και να σας εξηγήσει τι χρειάζεστε.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα...θα χρειαστεί να κάνετε μια ακτινογραφία να δούμε ότι δεν έχει κάνει κάποια ζημιά κ να πάτε σε κάποιον συνάδελφο θα σας το κλείσει όσο επιτρέπει η αρθρωση

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • θα χρειαστεί να γίνει κλινική αξιολόγηση και απεικονιστικός έλεγχος προκειμένου να δούμε τα αίτια της δυσκαμψίας. Υπάρχουν αρκετές λύσεις συντηρητικές για την επίλυση του προβλήματος.

    Τζώρτζη Παρασκευή

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αγία Παρασκευή

  • Μόμο με φυσικοθεραπεία υπο την προϋπόθεση οτι η ακινητοποίηση δεν ήταν τόσο ώστε η βελτίωση να είναι αδύνατη. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται φυσικοθεραπεία και μάλιστα με κίνηση όχι μονο μηχανήματα

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα