• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/09/2023

Ειμαι 78 ετων με καλη υγεια δοντιων..πριν 2 μηνες περιπου... -απο "ατσαλο" τροπο ,τρωγοντας,δαγκωσα δυνατα το πηρουνι και το κατω μεσαιο δοντι,ταρακουνήθηκε και εκτοτε προσπαθω να μην το χρησιμοποιω..Πχ δεν μπορω να κοψω την πιρουνιά στα μακαρονια και κυριως τα καταπινω.. -αν και ξεχνιεμαι και τρωω κανονικα,καταλαβαινω οτι δεν μπορει να συνεχισθει η κατασταση αυτη.. -μπορει να μπει σιδερακι?/γινεται καποιο κολημα??? -θα το εκτιμουσα αν μπορουσα να εχω μια σχετικη(?) απαντηση σε αυτο το προβλημα.

25 ειδικοί απάντησαν

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΑΡΘΗΚΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Θα πρέπει να εξεταστείτε άμεσα από οδοντίατρο και να εκτιμηθεί η έκταση του τραύματος στο δόντι.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Θα πρέπει να σας δούμε απο κοντά , πρώτον να δούμε εάν το δοντι έχει νεκρωθεί , αν είσαστε περί οδοντική/κός Ασθενης , αν πονάτε να δούμε γιατί , αν έχει αλλάξει θέση να δούμε γιατί . Για οποιαδήποτε πληροφορία - βοήθεια παρακαλώ καλέστε μας

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα!Στην πιο απλή περίπτωση θα γίνει καλά από μόνο του εάν δεν το χρησιμοποιείτε.Αν πονάτε όταν κοιμάστε ή ξαπλώνετε χρειάζεται να επισκεφτείτε το ιατρείο.

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Πιθανων να μπορει να ακινητοποιηθει το δοντι που κουνιεται με εναν ναρθηκα ,ομως εξαρταται απο το βαθμο κινητικοτητας,απο τα παρακειμενα δοντια,την συγκληση των δοντιων και αλλα.Επομενως θα μπορουσα να κανω εκτιμηση μονον κατοπιν εξετασης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • το μονο που μπορω να σας προτεινω ειναι να επισκεφτειτε τον οδοντιατρο σας για να σας δωσει μια λυση γτ δεν μπορω να ξερω αν εχει σπασει πχ το δοντι σας η αν εχει καποια κινητικοτητα απο το χτυπημα

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • πρεπει να σας δει οδοντιατροσ για να εκτιμησει το βαθμο κινητικοτητας.Απο εκει θα καθοριστει και το ειδος της θεραπειας

    Μπέρτος Λουίτζι

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Πρέπει να το δει άμεσα οδοντίατρος, πιθανώς υπάρχει κάταγμα δοντιού.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Μπορεί να γίνει μια ναρθηκοποηση του συγκεκριμένου δοντιού με τα διπλανά.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Φυσικά κ υπάρχει λύση. Έπειτα από κλινική κ ακτινογραφικη εξέταση μπορούμε να σας προτείνουμε την κατάλληλη θεραπεία για να λυθεί το πρόβλημα σας. Ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ή έχει ατελές κάταγμα Η λόγω τραύματος χρήζει απονεύρωση.
    Σε αυτές τις περιπτώσεις σίγουρα το θέτουμε εκτός συγκλεισης

    Κατσαρώνης Παύλος

    Οδοντίατρος - Παιδοδοντίατρος

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα σας! Μετά από τραυματισμούς μπορεί να συμβεί αυτό που πάθατε κι εσείς. Θα πρέπει να εκτιμηθεί από οδοντίατρο μήπψς έχει δημιουργηθεί κάποια μεγαλύτερη βλάβη . Αν όχι τότε βεβαίως μπορεί να ακινητοποιηθεί με τα διπλανά δόντια με διάφορα υλικά που έχουμε γι' αυτό το σκοπό.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • ΝΑΡΘΗΚΟΠΟΙΗΣΗ-ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ 2-3 ΜΗΝΕΣ

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΝΑΡΘΗΚΑΣ[ΣΙΔΕΡΑΚΙ] ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΣΑΣ

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας, αναλογώς τι ζημιά έχει υποστεί το δόντι. Αν έχει σπάσει ένα κομμάτι πχ και κουνιέται αυτό, πιθανώς να γίνει αφαίρεσητου σπασμένου τμήματος και σφράγισμα ρητίνης. Αν όμως έχει σπάσει η ρίζα , μιλάμε για μια πιθανή εξαγωγή. Μπορεί απλά να είναι κ τραύμα των ιστών γύρω από το δόντι που χρειάζονται χρόνο για να επουλωθούν. Το μόνο σίγουρο είναι οτι μια επίσκεψη σε εναν οδοντίατρο και μια ακτινογραφία θα διαφωτίσουν την κατάσταση

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλημέρα σας. Συνήθως σε αυτή την περίπτωση κάνουμε μια ναρθηκοποιηση. Δηλαδή ένα δέσιμο του δοντιού με τα διπλανά του δόντια. Χρειάζεται κλινική εξέταση για να σας το πω με σιγουριά όμως.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Ισως να μπορεί να συγκολληθεί με τα διπλανά του δόντια και να ακινητοποιηθεί μέχρι να πέσει.

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Eξαρταται τι κινητικοτητα εχει αποκτησει το δοντι.αν ειναι μικρη δεν χρειαζεται να γινει καποια παρεμβαση.αν ειναι μεγαλυτερου βαθμου κ σας ποναει κατα τη μασηση αναγλαστικα πρεπει να βγει κ να μπει καποιο εμφυτευμα η καποια ακινητη εργασια (γεφυρα).υπαρχει κ η δυνατοτητα με καποιες ειδικες ταινιες που κολλανε με ρητινη να "συνδεθει" κατα καποιο τροπο με τα διπλανα δοντια,ωστε να περιοριστει η κινητικοτητα του,αλλα αυτο αποτελει προσωρινη λυση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πρέπει άμεσα το δόντι σας να ναρθηπποιξεθι και να ελεγχθεί η ζωτικοτητα αυτού γιατί μπορεί να χρειαστεί και απονεύρωση άμεσα
    Στη συνέχεια πρέπει να γίνεται περιοδικός κλινικος και ακτινογραφικός έλεγχος

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Κύριε Χρήστο η κινητικότητα των δοντιών που έχει προκληθεί λόγω περιοδοντιτιδας ή τραυματισμού αντιμετωπίζει εύκολα και ανώδυνα με ναρθηκοποιηση ! Κατά τη μέθοδο αυτή το δόντι που έχει το πρόβλημα ακινητοποιηται με ίνες υαλου και συνθέτη ρητίνη σε μία μόνο συνεδρία και με χαμηλό κόστος.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ενδεχομενως με ναρθηκοποιηση με συρματακι τοποθετημενο γλωσσικα να εχετε βελτιωση,ωστοσο αυτο εξαρταται απο την κλινικη κατασταση του δοντιου,κυριως την κινητικοτητα που εχει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αυτό που σας συνέβη είναι ένα οδοντικό τραύμα. Το δόντι που κουνήθηκε μπορεί να ακινητοποιηθεί με τα διπλανά του για να του δοθεί χρόνος να επουλωθεί και να σταθεροποιηθεί πάλι. Αν αφεθεί μόνο του είναι δύσκολο να βελτιωθεί γιατί η δύναμη που δέχεται από τη μάσηση η την ομιλία, όσο κι αν εσείς προσέχετε, δεν το αφήνει να επουλωθεί. Θα χρειαστεί να γίνει και έλεγχος για το αν το δόντι παραμένει μετά το τραύμα ζωντανό η όχι.
    Ελπίζω να απάντησα στο ερώτημα σας.

    Ταράνη Γιασεμή - THE SMILE SPA

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας κύριε Χρήστο* προκειμένου να σας δωθεί μια συγκεκριμένη απάντηση, θα πρέπει να γίνει μια ακριβής εκτίμηση της καταστάσεως, για να δωθεί ένα σωστό-πραγματοποιήσιμο σχέδιο θεραπείας*καλό θα ήταν, να επισκεφθείτε τον γιατρό σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Αγαπητέ κύριε Χρήστο, αν το δόντι κουνιέται και πονάει στη μάσηση έχει οπωσδήποτε κάποιο κάταγμα. Η θεραπεία του κατάγματος εξαρτάται από τον προσανατολισμό του και την έκταση, π.χ. κάθετο ή οριζόντιο! Κάντε μια πανοραμική ακτινογραφία και ζητήστε κλινικό έλεγχο μετά τον ακτινολογικό από τον οδοντίατρο σας, το πιθανότερο να σωθεί με σφράγισμα, ενδοδοντικη θεραπεία, άξονα ή ναρθηκοποιηση !

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Για να βρεθει η καλλίτερη λύση στο πρόβλημα σας απαιτείται ένας επιμελής κλινικός και ακτινογραφικος έλεγχος.Υπαρχουν πολλές θεραπευτικές προσεγγίσεις

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια