• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/01/2024

Έχω υποστεί μηχανικό τραυματισμό στο κάτω δεξιό πίσω ούλο λόγω επαφής του με το πάνω δόντι. Μπορώ να κάνω κάτι ή η μόνη λύση είναι να βγάλω το δόντι ;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Για να απαλλαγείτε μόνιμα, ναι.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Μια πρώτη λύση θα ήταν να τροχιστει λίγο το δόντι που τραυματίζει το ούλο. Αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση όντως τελικά θα πρέπει να αφαιρεθεί το δόντι.

    Παναγιωτάκη Σοφία

    Οδοντίατρος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας. Αν το δόντι αυτό είναι φρονιμίτης καλό είναι να το αφαιρέσετε.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Πιθανόν θα γίνεται λόγος για το τελευταίο δόντι τον φρονιμίτη. Αν, είναι έτσι.... τοτε η γνώμη μου είναι εξαγωγη

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Πολλές οι λύσεις, ανάλογα με την περίπτωση, πρέπει να σας δει γιατρός. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Μια συντηρητικη λυση ειναι να τροχιστει λιγο στο υψος το δοντι που τραυματιζει το ουλο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ο χρόνιος τραυματισμός θα σας δημιουργήσει προβλήματα
    Εξαγωγή του δοντιου που τον προκαλεί

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Μπορει ο ιατρος σας να το λειανει λιγο ωστε να μην ειναι τοσο αιχμηρο στην επιφανεια του και να μην τραυματιζει τοσο το αντιστοιχο ουλικο ιστο στην αντιθετη γναθο.Σε περιπτωση που λειπει ο 2ος γομφιος της κατω γναθου θα πρεπει να αποκατασταθει με καποιο οδοντικο εμφυτευμα για να εχει ανταγονιστη ο ανω γομφιος

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Αν οφείλεται στον άνω φρονιμίτη πρέπει να αφαιρεθεί.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα